Jak zadbać o bezpieczeństwo strony internetowej? Sprawdzone rozwiązania!

Spis Treści:

Posiadanie własnej strony internetowej to klucz do sukcesu w cyfrowym świecie. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że na jej właściciela oraz użytkowników czyha wiele zagrożeń. Każdego dnia witryny są bowiem narażone na cyberataki oraz różnego rodzaju wirusy, przed którymi warto się chronić. Jak zadbać o bezpieczeństwo strony internetowej? To nie takie trudne, a my pomożemy Ci znaleźć najlepsze metody!

Bezpieczeństwo strony internetowej – dlaczego jest tak istotne?

Każda strona internetowa może stać się celem ataku hakerów. Zagrożone są nawet te witryny, które nie zawierają danych osobowych.

Mogą bowiem zostać wykorzystane do umieszczania linków, przekierowań na inne domeny czy szkodliwego mailingu. Największym problemem może być całkowite przejęcie strony i tym samym utrata danych oraz osiągniętych pozycji w Google. To z kolei doprowadzi do ogromnych kosztów, a także obniżenia wiarygodności w oczach klientów.

Zagrożeniem dla bezpieczeństwa strony internetowej mogą być między innymi:

 • malware – złośliwe oprogramowanie, które jest wykorzystywane przez hakerów do przejmowania i szpiegowania stron, a także kradzieży haseł czy danych osobowych;
 • pishing – metoda wyłudzania danych osobowych polegająca na wysyłaniu linków do nieświadomych użytkowników, którzy proszeni są o podanie loginu czy hasła;
 • defacement – atak mający na celu całkowitą zmianę wyglądu witryny i tym samym uniemożliwienie jej prawidłowego funkcjonowania;
 • DoS – atak, który zakłóca pracę serwera i utrudnia użytkownikom dostęp do strony internetowej.

Oczywiście działania hakerów to tylko jeden z potencjalnych problemów. Bezpieczeństwu strony internetowej mogą także zagrażać ataki z wewnątrz, przeprowadzane np. przez byłych pracowników, którzy posiadają dostępy do serwera i z zemsty lub innych pobudek mogą doprowadzić do uszkodzenia witryny.

Jak chronić się przed tego rodzaju zagrożeniami? Metod jest co najmniej kilka, a my zaprezentujemy Ci te najskuteczniejsze!

Jak dbać o bezpieczeństwo strony internetowej? 5 sposobów!

Absolutną podstawą w zakresie dbania o bezpieczeństwo strony internetowej jest stosowanie skomplikowanych i trudnych do rozszyfrowania haseł.

„1234”, „admin” czy data urodzenia właściciela witryny to jak proszenie się o włamanie. Warto więc używać generatorów haseł albo wymyślać takie, które będą składały się z losowych liter, cyfr oraz innych znaków. Jeżeli już zadbasz o tę kwestię, skorzystaj z poniższych metod zabezpieczania stron internetowych.

Certyfikat SSL

Każdy właściciel strony internetowej powinien zadbać o certyfikat SSL (Secure Sockets Layer). Jego zadaniem jest szyfrowanie informacji, jakie są przesyłane na linii witryna – użytkownik, dzięki czemu nikt z zewnątrz nie będzie w stanie wejść w posiadanie poufnych danych, w tym haseł, loginów, numerów karty kredytowej itd.

Strony z certyfikatem SSL można rozpoznać po charakterystycznej kłódce znajdującej się przed adresem WWW witryny. Tego rodzaju zabezpieczenie jest zwykle płatne i kosztuje od 100 do nawet 1000 zł rocznie. Warto jednak ponieść ten koszt, by zapewnić ochronę sobie oraz użytkownikom.

Dobry hosting i zaufany CMS

Odpowiedni hosting to kolejna podstawa bezpieczeństwa strony internetowej. Korzystając z usług rzetelnego i sprawdzonego dostawcy, nie tylko unikniesz problemów z działaniem serwisu, lecz także skorzystasz z dodatkowych funkcji ochronnych, jak zapora sieciowa (WAF) czy zabezpieczenie przed atakami typu DoS. Wybierając hosting, zwróć uwagę, czy usługodawca:

 • zapewnia backup (kopie bezpieczeństwa);
 • oferuje systemy antyspamowe dla skrzynki pocztowej;
 • korzysta z systemów zabezpieczających przed atakami hakerów;
 • umożliwia dwuetapową weryfikację.

Równie istotny co hosting jest odpowiedni CMS (system zarządzania treścią) – warto stawiać na sprawdzone rozwiązania, takie jak WordPress, Joomla czy Drupal. Dzięki nim nie tylko zwiększysz bezpieczeństwo swojego contentu, lecz także zyskasz możliwość jego łatwego tworzenia i modyfikowania.

Regularne aktualizacje

Aktualizacje CMS, oprogramowania na serwerze czy wtyczek pozwalają nie tylko rozszerzać funkcjonalność strony i poprawiać jej działanie, ale również likwidować wszelkiego rodzaju zagrożenia czy potencjalne błędy (bugi).

Zwykle o konieczności ich przeprowadzania właściciele witryn są informowani na stronie głównej panelu administracyjnego – niedopilnowanie tego może zwiększyć ryzyko kradzieży danych albo całkowitego przejęcia serwisu!

Pamiętaj, by przed każdą aktualizacją zrobić kopie bezpieczeństwa plików znajdujących się na stronie, by w razie jakiegokolwiek błędu nie narazić się na ich utratę.

Backup

Tworzenie kopii bezpieczeństwa danych powinno mieć miejsce nie tylko przed aktualizacją. Regularny backup i przechowywanie plików w bezpiecznym miejscu pozwoli Ci zachować ciągłość działania witryny również w przypadku nieprzewidzianej awarii czy włamania.

Wtyczki zwiększające bezpieczeństwo

W Internecie znajdziesz różnego rodzaju wtyczki i rozszerzenia do systemów zarządzania treścią, które pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo strony internetowej. Mowa tu między innymi o takich dodatkach, jak Sucuri Security czy iThemes Security Pro, które informują o zagrożeniach oraz wprowadzają dodatkowe funkcje – jak wspomniana wcześniej dwuetapowa weryfikacja. Za większość sprawdzonych wtyczek trzeba zapłacić, jednak to inwestycja, która z pewnością się zwróci.

Korzystaj wyłącznie z takich rozszerzeń, które zostały zweryfikowane przez użytkowników. Nieznane lub słabo oceniane wtyczki mogą przynieść więcej szkód niż pożytku.

Podsumowanie

 • Zadbanie o bezpieczeństwo strony internetowej jest niesamowicie ważne, ponieważ pozwoli uniknąć włamań, kradzieży danych czy przejęcia witryny.
 • Podstawą dbania o bezpieczeństwo strony internetowej jest używanie skomplikowanych, długich haseł, które będą trudne do rozszyfrowania przez hakera.
 • Aby zabezpieczyć dane użytkowników strony, pamiętaj o zastosowaniu certyfikatu SSL.
 • Chcąc uniknąć jakichkolwiek zagrożeń, korzystaj wyłącznie z zaufanych i sprawdzonych hostingów oraz CMS-ów.
 • Twórz kopie bezpieczeństwa plików oraz używaj wtyczek zwiększających bezpieczeństwo strony.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Maciej Wiśniewski

Swoje pierwsze copywriterskie kroki stawiał jeszcze w czasach, kiedy od Google popularniejsza była w naszym kraju wyszukiwarka na Onecie. Obecnie nie potrafi przetrwać tygodnia urlopu bez dostępu do klawiatury i dokumentu tekstowego w Wordzie. Z pisania uczynił swój sposób na życie, a zdobytym doświadczeniem i lekkim piórem wspiera właścicieli firm na ich drodze do sukcesu. Maniak mocnej kawy, terminowości, dobrej organizacji pracy i pozytywnych relacji z klientem. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, gier i mopsów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

17.05.2024 Marketing
16.05.2024 Content Marketing
15.05.2024 Korekta & Redakcja
14.05.2024 Porady & Ciekawostki
13.05.2024 Marketing
10.05.2024 Marketing
09.05.2024 Marketing
08.05.2024 Porady & Ciekawostki
07.05.2024 Porady & Ciekawostki

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu