5 najczęściej popełnianych błędów marketingowych

Spis Treści:

Mówi się, że nie popełnia błędów tylko ten, kto nic nie robi. Mimo wszystko jednak są dziedziny, w których warto ich unikać, ponieważ mogą generować dodatkowe koszty i oddalać od upragnionego sukcesu. Jedną z nich jest marketing, który często nie wybacza błędów. Zanim więc zabierzesz się za tworzenie strategii promocyjnej swojej firmy, sprawdź jakich pomyłek warto unikać. Oto najczęstsze błędy marketingowe!

Błąd nr 1 – brak strategii i wizji

Gorszą rzeczą dla Twojej firmy od niewłaściwie opracowanej strategii marketingowej jest tylko jej brak. Myśląc, że „jakoś to będzie” i podejmując spontaniczne decyzje, znacząco zwiększasz ryzyko niepowodzenia.

Aby osiągnąć sukces, musisz mieć wizję, patrzeć w przyszłość i stworzyć kompleksowy plan działania.

Jak uniknąć tego błędu marketingowego? Przede wszystkim:

 • przeanalizuj aktualną sytuację swojej firmy i wyznacz cele, jakie chcesz osiągnąć;
 • ustal budżet firmy na konkretne działania marketingowe;
 • poznaj potrzeby swoich klientów i pomyśl, jak je spełnić;
 • przeanalizuj konkurencję i dowiedz się, co możesz robić lepiej;
 • wybierz odpowiednie metody promocji oraz kanały marketingowe;
 • stwórz plan awaryjny.

Oczywiście pamiętaj również o elastyczności – czasami, gdy któreś z działań okaże się nieskuteczne, niezbędne będzie szybkie wdrożenie zmian. Zawsze jednak warto robić to z głową i w oparciu o dokładne analizy.

Błąd nr 2 – nachalna promocja

Reklamy otaczają nas z każdej strony, dlatego konsumenci są na nie coraz bardziej wyczuleni. Mówiąc wprost – nie lubią, gdy nachalnie „wciska” im się produkt lub usługę. Dlatego zamiast bombardować potencjalnych klientów spamem i pustymi sloganami reklamowymi czy stosować powszechnie znane techniki manipulacyjne, zaoferuj im wartościowe treści.

Tutaj wychodzi Ci naprzeciw content marketing. Dzięki przydatnym artykułom blogowym, filmom instruktażowym na YouTube czy merytorycznym podcastom zbudujesz pozytywny wizerunek swojej marki, zwiększysz poziom zaufania do firmy i, co najważniejsze, skuteczniej wypromujesz swój produkt lub usługę.

Błąd nr 3 – nieokreślenie grupy docelowej

Wiedza o potencjalnym kliencie to Twoja największa broń w walce o fotel lidera rynku. Jeżeli dobrze poznasz potrzeby konsumentów, będziesz mógł dopasować do nich ofertę oraz wybrać takie metody promocji, które zachęcą do skorzystania z Twoich produktów lub usług większą liczbę osób.

Niestety, wielu przedsiębiorców sądzi, że ich produkty są dla wszystkich i pomija etap określania grupy docelowej. Nie popełnij tego błędu marketingowego i przed wdrożeniem jakichkolwiek działań:

 • pomyśl, kto chętnie skorzysta z Twojej oferty i komu może ona pomóc w poprawie jakości życia;
 • określ wiek, płeć, wykształcenie, miejsce zamieszkania, a nawet styl życia swojego potencjalnego klienta;
 • dowiedz się, czego potrzebuje Twój klient, jak do niego dotrzeć i w jaki sposób zachęcić go do skorzystania z oferty.

Im więcej informacji uzyskasz, tym skuteczniej będziesz mógł tworzyć i, na dalszym etapie, optymalizować kampanie marketingowe.

Błąd nr 4 – brak analiz i wniosków

Jak strategia marketingowa wpłynęła na sprzedaż i jakie reakcje wywołała u konsumentów? Jakie błędy zostały popełnione w trakcie działań promocyjnych? Które elementy strategii można poprawić, by przyniosły jeszcze lepszy efekt? To tylko niektóre pytania, na które warto sobie odpowiedzieć po zakończonej kampanii.

Tymczasem brak jakichkolwiek analiz to powszechny błąd marketingowy, który może pozbawić Cię szansy na osiągnięcie sukcesu. Jeżeli chcesz zwiększać sprzedaż i rozwijać swoją markę, musisz mierzyć efekty swoich działań i wyciągać z nich wnioski. Tym bardziej, że nie jest to trudne – czasami wystarczy skorzystać z darmowych narzędzi, jak Google Analytics czy Google Search Console.

Błąd nr 5 – niewłaściwa komunikacja z klientem

Poznanie potrzeb i słuchanie klientów nie wystarczy. Musisz również nawiązać z nimi relacje, by Twoja marka utrwaliła się w świadomości konsumentów i aby zaufanie do niej rosło z miesiąca na miesiąc. Brak odpowiedzi na komentarze w mediach społecznościowych, reagowanie gniewem na negatywne opinie czy nieprofesjonalna obsługa klienta to błędy marketingowe, których koniecznie trzeba się wystrzegać.

Nie bój się wchodzić w interakcję z klientami i podejmuj działania, które pozwolą Ci stworzyć wokół marki zaangażowaną i aktywną społeczność. Przekonasz się, jak bardzo wpłynie to na rozwój Twojego biznesu.

Podsumowanie

 • Podstawowym błędem marketingowym jest brak celu i wizji – bez tego dążenie do upragnionego sukcesu okaże się niemożliwe.
 • Unikaj nachalnej promocji – klienci są na nią przewrażliwieni i o wiele bardziej cenią sobie merytoryczne oraz przydatne treści.
 • Jeżeli chcesz skutecznie promować ofertę, musisz poznać swoich klientów oraz ich potrzeby. Pamiętaj zatem o określeniu grupy docelowej.
 • Aby unikać błędów w przyszłości i skutecznie optymalizować strategie marketingowe, dokonuj szczegółowych analiz i mierz wyniki swoich działań.
 • Dbaj o komunikację z klientem, wchodź z nim w interakcję i zapewnij mu niezbędną pomoc. W ten sposób zbudujesz pozytywny wizerunek swojej marki.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Maciej Wiśniewski

Swoje pierwsze copywriterskie kroki stawiał jeszcze w czasach, kiedy od Google popularniejsza była w naszym kraju wyszukiwarka na Onecie. Obecnie nie potrafi przetrwać tygodnia urlopu bez dostępu do klawiatury i dokumentu tekstowego w Wordzie. Z pisania uczynił swój sposób na życie, a zdobytym doświadczeniem i lekkim piórem wspiera właścicieli firm na ich drodze do sukcesu. Maniak mocnej kawy, terminowości, dobrej organizacji pracy i pozytywnych relacji z klientem. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, gier i mopsów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

15.06.2024 Korekta & Redakcja
14.06.2024 Porady & Ciekawostki
13.06.2024 Marketing
12.06.2024 Porady & Ciekawostki
11.06.2024 Marketing
10.06.2024 Porady & Ciekawostki
07.06.2024 Korekta & Redakcja
06.06.2024 Copywriting
05.06.2024 Marketing

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu