4 najczęstsze błędy pozycjonowania. Jak ich uniknąć?

Spis Treści:

Pozycjonowanie to szansa na zyskanie widoczności w Google, zaistnienie w Internecie i zwiększenie przychodów. Niestety, przeprowadzone niewłaściwie może przynieść więcej złego niż dobrego. Dlatego warto powierzyć je specjalistom z dużym doświadczeniem i wieloma udanymi realizacjami. Jeżeli jednak promujesz swoją stronę samodzielnie, zwróć uwagę na potencjalne błędy pozycjonowania. Oto 4 z nich popełniane najczęściej!

Błąd nr 1 – Brak odpowiedniego audytu SEO

Audyt umożliwi zoptymalizowanie meta danych, wybranie odpowiednich słów kluczowych, zadbanie o strukturę nagłówków oraz wiele innych kwestii, bez których zdobycie szczytów Google będzie niemożliwe.

Pozycjonowanie to proces, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. Niestety, wielu przedsiębiorców, żądnych jak najszybszych efektów, zapomina o tym i nie przeprowadza audytu strony internetowej, który jest niezwykle istotny w SEO. To właśnie na jego podstawie masz możliwość poprawienia jakości witryny – zarówno pod kątem wytycznych Google, jak i oczekiwań użytkowników.

Jak unikać tego błędu pozycjonowania? Przeprowadź kompleksowy audyt SEO na stronie, który obejmować będzie:

Błąd nr 2 – Niestosowanie się do wytycznych Google

Niedobory wiedzy lub doświadczenia mogą prowadzić do wielu poważnych błędów pozycjonowania, również tych popełnianych nieświadomie.

Efektem tego może być kara od Google, w najlepszym wypadku w postaci filtra, a w najgorszym – bana. Do najczęstszych błędów zaliczamy w tym wypadku:

  • korzystanie ze zbyt dużej liczby bezwartościowych linków, które pochodzą z niskiej jakości stron;
  • zamieszczanie w treściach na stronie zbyt dużej liczby słów kluczowych;
  • kopiowanie tekstów z innych stron, co prowadzi do powstania duplicate content (mowa tu również o treściach ze stron producentów, z którymi współpracuje firma);
  • tworzenie niskiej jakości treści, które nie spełniają oczekiwań użytkowników sieci.

Oczywiście niektórzy właściciele stron świadomie łamią reguły ustanowione przez Google, stosując np. maskowanie treści albo automatyczne przekierowania, które nie pytają użytkownika o zgodę. Zdecydowanie nie polecamy takich praktyk, bo również mogą szybko zakończyć się banem i brakiem możliwości późniejszego promowania witryny!

Co możemy zrobić, by uniknąć tego błędu? Przede wszystkim nie stosuj wymienionych wyżej czynności, a także dokładnie zapoznaj się z wytycznymi Google. Poznaj czynniki rankingowe, dowiedz się, czego dotyczą poszczególne algorytmy i za co wyszukiwarka nakłada kary na użytkowników. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko złamania zasad do minimum.

Błąd nr 3 – Brak treści lub ich niska jakość

Treści znajdujące się w pozycjonowanej witrynie mają kluczowy wpływ na sukces w wynikach wyszukiwania.

Już od jakiegoś czasu bardzo popularne wśród specjalistów SEO jest określenie „content is king” i nie ma w tym niczego dziwnego. Google przywiązuje ogromną wagę do tego, by publikowane przez właścicieli stron teksty były merytoryczne, przydatne oraz odpowiednio sformatowane. Wszystko po to, by użytkownicy mogli łatwo znaleźć poszukiwane informacje, bez konieczności przedzierania się przez dziesiątki bezwartościowych artykułów.

Niestety, wielu właścicieli firm wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotne dla ich biznesu są poprawne i wartościowe artykuły czy opisy. Stanowią nie tylko sposób na zaistnienie w Google, lecz także zachęcenie potencjalnych klientów do skorzystania z oferty oraz budowania pozytywnego wizerunku w branży. Jeżeli więc nie publikujesz treści albo nie dbasz o jej jakość, nie będziesz mieć szans na skuteczne rywalizowanie z konkurencją.

Jak unikać tego błędu pozycjonowania? Umieszczaj na swojej stronie internetowej wiele treści, które zostaną zoptymalizowane pod kątem SEO (zarówno pod względem słów kluczowych, jak i linków) i które będą merytoryczne, ciekawe oraz przydatne dla użytkowników. Publikuj artykuły na blogu, udostępniaj klientom szczegółowe opisy produktów, opowiadaj historię swojej firmy i bądź aktywny w social mediach. Dzięki temu Twoje szanse na sukces zdecydowanie wzrosną.

Błąd nr 4 – Niedostosowanie witryny do urządzeń mobilnych

W dzisiejszych czasach wygrywają te strony, które są responsywne, a więc dostosowane do małych ekranów smartfonów czy tabletów.

Wynika to z wielu czynników, ale tym najważniejszym jest Mobile-First Index. To algorytm Google, który do ustalenia rankingu witryny bierze pod uwagę w pierwszej kolejności jej mobilną wersję. Jeżeli więc będzie ona wyświetlała się nieprawidłowo na ekranach urządzeń mobilnych, Twoje szanse na zdobycie wysokich miejsc w wyszukiwarce zmaleją niemal do zera.

Wielu przedsiębiorców zostawia tę kwestię „na kiedyś”, co jest niestety błędem. Responsywnej strony potrzebujesz tu i teraz, również ze względu na użytkowników, którzy coraz chętniej przeglądają Internet w telefonie oraz korzystają z wyszukiwania głosowego.

Co można zrobić, by tego uniknąć? Odwiedź tę stronę i sprawdź stan responsywności swojej witryny. Dowiesz się, czy jest ona użyteczna dla użytkowników na urządzeniach mobilnych oraz dostaniesz informacje o ewentualnych zmianach, jakie należy wprowadzić. Jeżeli masz wątpliwości, skorzystaj z usług specjalistów, którzy w krótkim czasie uczynią Twoją stronę mobilną i zwiększą Twoje szanse na sukces.

Podsumowanie

  • Najczęstszym błędem pozycjonowania jest brak odpowiedniego audytu strony, który uniemożliwia osiągnięcie wysokich pozycji.
  • Wielu właścicieli stron nie stosuje się do wytycznych Google nieświadomie, co może prowadzić do braku efektów pozycjonowania.
  • Jednym z największych błędów SEO jest świadome łamania zasad Google (tzw. black hat SEO), które może prowadzić do nałożenia kary na stronę.
  • Jeżeli chcesz osiągnąć sukces w Google, powinieneś publikować dużo jakościowego contentu na swojej stronie internetowej.
  • Zadbaj o to, by Twoja witryna była dostosowana do urządzeń mobilnych – w przeciwnym wypadku stracisz szansę na wysokie pozycje.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Maciej Wiśniewski

Swoje pierwsze copywriterskie kroki stawiał jeszcze w czasach, kiedy od Google popularniejsza była w naszym kraju wyszukiwarka na Onecie. Obecnie nie potrafi przetrwać tygodnia urlopu bez dostępu do klawiatury i dokumentu tekstowego w Wordzie. Z pisania uczynił swój sposób na życie, a zdobytym doświadczeniem i lekkim piórem wspiera właścicieli firm na ich drodze do sukcesu. Specjalizuje się w treściach z obszarów copywritingu, content marketingu, marketingu, SEO i social mediów. Maniak mocnej kawy, terminowości, dobrej organizacji pracy i pozytywnych relacji z klientem. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, gier i mopsów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

19.09.2024 Korekta & Redakcja
18.09.2024 Marketing
17.09.2024 Porady & Ciekawostki
16.09.2024 Marketing
13.09.2024 Korekta & Redakcja
12.09.2024 Porady & Ciekawostki
11.09.2024 Social Media
10.09.2024 Copywriting
09.09.2024 Porady & Ciekawostki

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu