Najczęstsze błędy w tekstach SEO, których musisz unikać

Spis Treści:

Algorytmy Google’a określiły swoje oczekiwania już kilka lat temu, ale błędy w tekstach SEO wciąż się zdarzają. Nieprawidłowa treść może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego, degradując pozycjonowanie strony. Dlatego dowiedz się, czego musisz unikać, aby tworzyć skuteczne teksty zwiększające ruch organiczny.

Błędy w tekstach SEO

Technika pozycjonowania za pomocą treści zmieniła się na przestrzeni ostatnich lat. Kto nie poszedł z duchem czasu, do dziś popełnia rażące błędy, które uniemożliwiają zdobycie widocznej pozycji w wyszukiwarce. Przeanalizujmy najpopularniejsze z nich.

Nadmiar słów kluczowych

Na początku 2011 roku Google stworzył oficjalny algorytm Panda, który miał karać teksty niskiej jakości, promując jednocześnie wartościowe informacje.

Od tego czasu specyfika treści drastycznie się zmieniła. Z użycia wyszły precle, a także niskiej jakości teksty zapleczowe. Z kolei do głosu doszły merytoryczne artykuły eksperckie, które stanowią potężny fundament pod SEO.

Słowa kluczowe wciąż są niezwykle ważne, ale muszą występować w odpowiednim natężeniu wynoszącym 0,5–3%. Nie są to ścisłe wartości, lecz bezpieczne granice, poza które zwykle nie wykracza naturalny, rzetelny tekst.

Brak formatowania

Stosowanie nagłówków oraz pogrubień jest bardzo istotne, by poinformować wyszukiwarki, które słowa i fragmenty są szczególnie ważne.

W dodatku są to działania, które zwiększają czytelność tekstu, co wpływa na komfort użytkowników.

Merytoryczne treści są podstawą pozycjonowania, ale nie zapominaj o „formie”, w której się one znajdują.

Zbyt krótkie treści

Wartościowe informacje są kluczowe, ale długość jest równie ważna.

Pamiętaj, że teksty pod SEO rywalizują z konkurencyjnymi stronami o „użyteczność dla odbiorców”, a duża objętość treści jest przeważnie dobrym świadectwem dla algorytmów.

Oczywiście optymalna długość zależy od frazy kluczowej. Im bardziej ogólne słowo, tym większa konkurencja, a co za tym idzie – bardziej wymagające teksty.

Już 3000-5000 znaków ze spacjami (zzs) może zapewnić topową pozycję przy niszowych frazach kluczowych. Ogólne zagadnienia wymagają treści, które oscylują wokół 10 000–15 000 zzs. Oczywiście na widoczność wpływa szereg innych czynników takich jak wiek domeny, linki przychodzące czy struktura strony. Mimo wszystko nie można zaniedbywać tematu długości, gdyż jest to kluczowy element w walce o wyższe pozycje.

Brak meta tekstów

Jeśli nie sformułujesz meta title i meta description, Google wygeneruje tekst automatycznie.

Znacząco obniża to współczynnik klikalności, a zarazem SEO. Z tego względu zadbaj o atrakcyjne opisy, które zachęcą użytkowników do wejścia na stronę i zapoznania się z treścią.

Brak linkowania zewnętrznego

Ze względu na to, jaki wpływ ma na pozycjonowanie linkowanie zewnętrzne (to ono głównie wpływa na ocenę strony przez algorytmy, jednak istotne jest, by strony, na której linkowana jest Twoja witryna, były wartościowe), linkowanie wewnętrzne bywa pomijane.

To błąd, ponieważ dzięki takim wewnętrznym hiperłączom pozwalamy użytkownikom na swobodne poruszanie się w obrębie witryny po powiązanych tematycznie treściach.

Podsumowanie

  • Najczęstsze błędy w tekstach SEO dotyczą fraz kluczowych, formatowania oraz długości. Powinieneś zwrócić szczególną uwagę na te elementy, gdyż każde słabe ogniwo wpływa na potencjał widoczności.
  • Skuteczny tekst pod SEO cechuje się wyczerpującą treścią, a także czytelną i przejrzystą budową.
  • Dopiero dbając o te fundamenty możesz przejść do formatowania i słów kluczowych, które dopełniają całość, maksymalizując efekty pozycjonowania.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 4.5

Bartosz Ciesielski

Założyciel organizacji Content Writer, najbardziej rozpoznawalnej marki pisarskiej na świecie (wg portalu LinkedIn). Twórca globalnej platformy dla pisarzy – contentwriter.co. Jego publikacje przyciągają blisko pół miliona czytelników rocznie. Obecnie rozwija oddziały Content Writer w ponad 40 krajach, m.in w USA, Hiszpanii i Japonii. Prywatnie kompozytor i pianista.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

29.11.2023 Pozycjonowanie
28.11.2023 Copywriting
27.11.2023 Pozycjonowanie
24.11.2023 Korekta & Redakcja
24.11.2023 Marketing
23.11.2023 Content Marketing
22.11.2023 Marketing
21.11.2023 Marketing
20.11.2023 Pozycjonowanie

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu