Czym jest breadcrumbs i jaki ma wpływ na SEO?

Spis Treści:

Na wyniki SEO składa się wiele czynników, takich jak wiek domeny, profil linkowy czy… wygląd strony. Aby zwiększyć jej przejrzystość, stosuje się tzw. breadcrumbs, które znacząco ułatwiają nawigację po witrynie. W artykule przyjrzymy się temu bliżej!

Breadcrumbs – co to jest?

Breadcrumbs (z ang. menu okruszkowe, nawigacja okruszkowa) jest techniką nawigacyjną, która określa dokładną lokalizację użytkownika na stronie.

Termin został zapożyczony z baśni „Jaś i Małgosia”, gdzie główni bohaterowie pozostawiali po sobie okruszki chleba, by oznaczyć przebytą drogę i trafić z powrotem do domu.

Przykład breadcrumbs (screen)
Przykładowe menu okruszkowe złożone z trzech elementów (strony głównej, bloga i artykułu).

Breadcrums ułatwia użytkownikom poruszanie się po stronie, ponieważ ukazuje strukturę serwisu oraz umożliwia powrót do wcześniej odwiedzonych podstron. Dzięki temu poprawie ulega UX witryny.

Nawigacja okruszkowa mieści się zwykle w górnej części strony w widocznym miejscu, najczęściej tuż pod tytułem bądź zdjęciem wyróżniającym.

Rodzaje breadcrumbs

Wyróżniamy trzy rodzaje okruszków.

Lokalizacyjne

To najczęstszy rodzaj nawigacji okruszkowej. Określa lokalizacje na podstawie struktury strony.

Strona główna —> Oferta —> Artykuły blogowe

Niezależnie od aktywności użytkownika w serwisie, widok tych okruszków nie ulega zmianie. Ten rodzaj jest optymalnym wyborem dla sprawnej nawigacji, gdyż stale ukazuje ułożoną, przemyślaną strukturę strony.

Historyczne

Zgodnie ze swoją nazwą, okruszki historyczne dostosowują widok nawigacyjnego menu na podstawie aktywności użytkownika. Jest więc dokładnie odwrotnie niż w przypadku okruszków lokalizacyjnych.

Strona główna —> Artykuły blogowe —> Oferta —> Artykuły eksperckie —> Blog

Choć w pewnych przypadkach okruszki historyczne mogą mieć swoje zastosowanie, nie są powszechnie rekomendowane. Użytkownik może przechodzić między zakładkami w sposób chaotyczny, więc po odwiedzinach kilku stron robi się miszmasz bez logicznego układu ani struktury.

Atrybutowe

To rodzaj okruszków, który określa menu na podstawie przypisanych do podstrony kategorii bądź atrybutów.

Strona główna —> Oferta —> Artykuły blogowe —> Artykuły blogowe angielskie

Okruszki atrybutowe są wykorzystywane najczęściej w przypadku sklepów internetowych, gdzie występuje duża liczba produktów z określonymi filtrami.

Breadcrumbs a SEO

Dla deweloperów stron internetowych menu okruszkowe powinno spełnić zasadniczy cel: zwiększyć widoczność witryny w wyszukiwarce. Wciąż jednak aktualne jest pytanie: czy breadcrumbs rzeczywiście wpływa na wyniki SEO?

Odpowiedź brzmi: tak, breadcrumbs wpływa na pozycjonowanie. I to z kilku powodów.

Niższy współczynnik odrzuceń

Powtórzmy to raz jeszcze: menu okruszkowe ułatwia nawigację i zwiększa przejrzystość strony. Użytkownik widzi, w jakim jest miejscu, może się zawsze cofnąć i przejść do innej zakładki. Słowem, nie będzie zagubiony i z tego powodu nie opuści strony.

Niski współczynnik odrzuceń jest dla robotów indeksujących sygnałem wskazującym na wysoką atrakcyjność strony. Skoro ludzie spędzają na niej dużo czasu i przeglądają różne podstrony, to znak, że powinna zyskać lepszą widoczność. Jak pisaliśmy w tym artykule, wyświetlanie jakościowych stron leży w interesie wyszukiwarek.

Bogatsze linkowanie wewnętrzne

Menu nawigacyjne to przede wszystkim grupa odnośników, w które można kliknąć. Breadcrumbs poprawia linkowanie wewnętrzne, gdyż wiąże się z dodaniem do każdej zakładki co najmniej kilku linków.

Dodajmy do tego fakt, że odnośniki w menu nawigacyjnym są precyzyjnymi anchorami, które wyraźnie wskazują wyszukiwarkom, na jaką frazę pozycjonuje się dana zakładka.

Wyższy crawl budget

Roboty indeksujące nie skanują za każdym razem całej strony – to dla nich zbyt dużo pracy. Zajmują się tylko jakimś fragmentem, który nosi miano crawl budgetu. Oczywiście im jest on większy, tym lepiej dla SEO.

Jeśli roboty będą mogły łatwiej się przemieszczać po stronie, crawl budget naturalnie wzrośnie. A jak wiadomo, breadcrumbs może im w tym pomóc. W końcu kto powiedział, że menu okruszkowe jest zarezerowane wyłączenie dla ludzi? 🙂

Jak sprawdzić, czy breadcrumbs działa?

Skuteczna implementacja menu okruszkowego jest wyzwaniem natury technicznej – należy je opisać za pomocą uporządkowanych danych. Aby sprawdzić, czy zrobiło się to poprawnie, można skorzystać z darmowego narzędzia Google znajdującego się pod tym linkiem.

Podsumowanie

  • Breadcrumbs (menu okruszkowe) określa pozycję użytkownika, przez co ułatwia nawigację po stronie. Wyróżniamy trzy typy okruszków: lokalizacyjne, historyczne oraz atrybutowe.
  • Breadcrumbs wzbogaca linkowanie wewnętrzne, zwiększa crawl budget, a także redukuje współczynnik odrzuceń dzięki poprawie UX witryny.
  • Taki zestaw korzyści to jasny sygnał, że warto wdrożyć to rozwiązanie na swoją stronę, by cieszyć się lepszymi wynikami SEO.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Bartosz Ciesielski

Założyciel organizacji Content Writer, najbardziej rozpoznawalnej marki pisarskiej na świecie (wg portalu LinkedIn). Twórca globalnej platformy dla pisarzy – contentwriter.co. Jego publikacje przyciągają blisko pół miliona czytelników rocznie. Obecnie rozwija oddziały Content Writer w ponad 40 krajach, m.in w USA, Hiszpanii i Japonii. Prywatnie kompozytor i pianista.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

04.12.2023 Copywriting
01.12.2023 E-commerce
30.11.2023 Pozycjonowanie
29.11.2023 Pozycjonowanie
28.11.2023 Copywriting
27.11.2023 Pozycjonowanie
24.11.2023 Korekta & Redakcja
24.11.2023 Marketing
23.11.2023 Content Marketing

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu