Certyfikat językowy – jakie korzyści przynosi?

Spis Treści:

Posiadanie certyfikatu językowego może być dobrym zwieńczeniem intensywnego okresu nauki. Stanowi on praktyczny dowód znajomości języka, sprawdzony w testach słuchania, czytania, a niekiedy mówienia. Jednak czy każdy go koniecznie potrzebuje?

Co to jest certyfikat językowy?

Certyfikat językowy to zaświadczenie o znajomości języka obcego na danym poziomie, wydawane po zdaniu odpowiedniego egzaminu.

Taki dokument umożliwia ocenę sprawności językowej kandydata aplikującego na studia lub starającego się o zatrudnienie w firmie, która wymaga określonej znajomości języka.

Zalety posiadania certyfikatu językowego

Pomyślne zdanie egzaminu i uzyskanie certyfikatu to z pewnością osiągnięcie, jakie daje niemałą satysfakcję. Stanowi bowiem faktyczną miarę umiejętności językowych, jakie mają swoje przełożenie na konkretny poziom, z czego najwyższy zazwyczaj odpowiada temu natywnemu.

Dążenie do pokonywania kolejnych progów egzaminacyjnych może być także świetnym sposobem na przełamanie impasu w nauce języka. Jasno określony cel (zdanie testu na pewnym poziomie) pozwoli dalej rozwinąć skrzydła.

Odsuwając kwestię osobistego spełnienia na bok, jakie realne korzyści daje posiadanie certyfikatu?

Furtka do studiów zagranicznych

Wiele  zagranicznych uczelni wymaga przedłożenia certyfikatu znajomości języka przy rekrutacji na studia. Muszą mieć pewność, że kandydat posługuje się nim w stopniu wystarczającym, aby móc swobodnie uczestniczyć w zajęciach. Każdy uniwersytet będzie miał swoje własne kryteria, zaś w przypadku programu Erasmus+, wymagana jest znajomość na przynajmniej poziomie B2 (wyższy średniozaawansowany).

Bogatsze CV

Chociaż posiadanie certyfikatu nie jest bezwzględnie wymagane przy aplikowaniu na większość stanowisk (firmy przeprowadzają wewnętrzne testy i rozmowy kwalifikacyjne w języku obcym), to uzyskanie dowodu znajomości będzie dużym plusem i podkreśli nakierowanie na wyznaczanie sobie celów i systematyczne osiąganie ich. Szczególnie zaś w przypadku mniej powszechnych języków będzie to duże osiągnięcie, jakie może wyróżnić na tle pozostałych kandydatów.

W niektórych środowiskach (np. biznesowych czy prawnych), zaświadczenie o znajomości języka w formie odpowiedniego certyfikatu może być konieczne.

Przydatny na uczelni

Certyfikat może być przydatny w przypadku obowiązkowych zajęć z języka na uczelni – zwalnia wtedy z uczęszczania na nie, co daje większą swobodę na zaangażowanie się w inne aktywności. Oczywiście nie zawsze tak będzie – trzeba zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi zwolnienia studentów z zajęć, gdyż każda uczelnia kieruje się własnymi zasadami.

Ile kosztuje podejście do egzaminu?

Nie zapominajmy, iż uzyskanie certyfikatu językowego związane jest z określonymi opłatami. Poszczególne dokumenty różnią się między sobą formą, a niektóre również terminem ważności. Przy rozważaniu podejścia do egzaminu ważne jest, by rozpoznać, jaki będzie dla nas najbardziej przydatny, a przede wszystkim – czy jest honorowany w danym kraju lub uczelni, na jaką się aplikuje.

Przykładowe języki i koszty uzyskania certyfikatu:

Angielski

  • TOEFL (ang. Test of English As a Foreign Language) – 205 USD
  • CAE (ang. Cambridge Assessment English) – od 640 PLN wzwyż (zależne od centrum egzaminacyjnego)

Niemiecki

  • ZD (niem. Zertifikat Deutsch) wydawany przez Instytut Goethego – A1: 300 PLN, C2: 830 PLN (cena wzrasta wraz z poziomem)
  • WiDaF (niem. Deutsch als Fremdsprache in der Wirtschaft) – od 400 PLN wzwyż

Chiński

  • HSK (chiń. Hanyu Shuiping Kaoshi) – poziom 1: 65 PLN, poziom 6: 390 PLN

Koreański

  • TOPIK (ang. Test of Proficiency in Korean) – 150 PLN

Jak widać na powyższych przykładach, uzyskanie certyfikatu to dość znaczny wydatek, a same ceny mogą się różnić w zależności od poziomu bądź centrum, jakie przeprowadza egzamin na certyfikat.

Podsumowanie

  • Jedną z korzyści, jakie przynosi posiadanie certyfikatu językowego, może być samorealizacja – osiąganie celów i wyznaczanie ich, szczególnie w przypadku, gdy nauka języka zdaje nie posuwać się do przodu.
  • Do egzaminu na certyfikat powinniśmy podejść, jeżeli jesteśmy zainteresowani studiami za granicą, a także poszerzeniem CV o faktyczny dowód znajomości języka.
  • Cena uzyskania certyfikatu będzie się różnić, a czynniki, jakie się do tego przyczyniają to: poziom egzaminu, do jakiego podchodzimy, jak i zasady centrum, które ten egzamin organizuje.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Martyna Kowalska

Absolwentka japonistyki i miłośniczka języków obcych. Spędziła rok na stypendium w Tokio, doskonaląc umiejętności językowe i rozmawiając z ludźmi z całego świata. Lubi być na bieżąco z trendami popkultury i zawsze wiedzieć, o czym się mówi. W wolnych chwilach czyta o kosmosie, opiekuje się kotami i szlifuje warsztat pisarski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

17.05.2024 Marketing
16.05.2024 Content Marketing
15.05.2024 Korekta & Redakcja
14.05.2024 Porady & Ciekawostki
13.05.2024 Marketing
10.05.2024 Marketing
09.05.2024 Marketing
08.05.2024 Porady & Ciekawostki
07.05.2024 Porady & Ciekawostki

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu