Co to jest CMS i który z nich wybrać?
W dzisiejszych czasach nie trzeba posiadać wiedzy z zakresu programowania, aby administrować własną stronę internetową. Wystarczy skorzystać z systemu zarządzania treścią, który umożliwia wprowadzanie zarówno technicznych, jak i wizualnych zmian, a także edycję tekstów. Czym właściwie jest CMS i jakie są jego rodzaje? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Przedstawiamy najważniejsze informacje!
Co to jest CMS i do czego służy?
CMS (ang. Content Management System) to w dosłownym tłumaczeniu system zarządzania treścią.
Zgodnie z definicją wykorzystywany jest do samodzielnego tworzenia, edytowania, a także publikowania treści na stronach internetowych.
Korzystając z niego, nie trzeba znać zaawansowanych technologii, takich jak HTML czy CSS, gdyż ma do zaoferowania prosty i intuicyjny w obsłudze interfejs. Dzięki temu poradzi sobie z nim każdy użytkownik.
Systemy zarządzania treścią szczególnie przydadzą się do administracji portali wymagających częstej aktualizacji. Przy ich pomocy szybko zmodyfikujesz ofertę czy też przygotujesz wpis na bloga. Gotowe narzędzia wraz z indywidualnie dobranymi wtyczkami umożliwiają:
- zarządzanie treścią (nagłówki, listy, pogrubienia, kursywy itp.)
- optymalizację SEO (dodawanie meta tagów czy linkowania),
- dodawanie mediów (zdjęć, infografik, filmów)
- zarządzanie stronami (dodawanie, aktualizowanie, usuwanie),
- prowadzenie e-sklepu (od przygotowania sklepu po sprzedaż),
- projektowanie układu strony (pod względem wyglądu i funkcjonalności),
- wysyłanie newsletterów (np. za pomocą wtyczki MailPoet Newsletters),
- wgrywanie dodatkowych modułów (m.in. map, formularzy, opinii, czatów).
Wszystkie działania wykonywane są z poziomu przeglądarki internetowej lub aplikacji mobilnej. Wystarczy jedynie zakupić domenę i podpiąć ją pod wybrany CMS. Po wprowadzeniu swojego loginu i hasła uzyskasz pełny dostęp do zarządzania własną witryną.
Przeczytaj również
Jakie są rodzaje CMS?
Wyjaśniliśmy już, co to jest CMS, teraz pora sklasyfikować je na podstawie typów. Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje systemów CMS, co pozwala dopasować odpowiednią propozycję do indywidualnych potrzeb. Różnią się głównie pod względem typu licencji oprogramowania i przeznaczenia.
CMS typu Open Source
To jeden z najpopularniejszych typów systemów CMS, gdyż jest ogólnodostępny. Zapewnia wgląd do plików i kodu źródłowego, co pozwala na samodzielne dokonywanie zmian. Do jego niewątpliwych zalet zaliczyć można szeroki wybór darmowych elementów, takich jak szablony graficzne, gotowe moduły czy wtyczki. Należy jednak pamiętać o regularnej aktualizacji, aby zapewnić bezpieczeństwo witryny. Do CMS typu Open Source zaliczyć można WordPress, Joomla! i Drupal.
CMS w formie SaaS (Software as Service)
Ten system CMS został stworzony w oparciu o oprogramowanie współdzielone z innymi użytkownikami, co oznacza, że nie udziela dostępu do kodu witryny. Można jednak modyfikować wygląd szablonu oraz zarządzać podstawową zawartością, czyli tworzyć nowe podstrony i zamieszczać na nich różnego rodzaju treści. Różnicą jest jedynie brak dedykowanych funkcji. Wśród znanych przykładów CMS SaaS znajduje się m.in. Shoper, Shoplo, PrestaShop, Magento i Wix.
Autorskie systemy
To wszystkie oprogramowania, które zostały stworzone pod konkretny rodzaj serwisu. Na rynku można znaleźć różnego rodzaju gotowe rozwiązania, jednak szczególnie cenione są witryny stworzone przez agencje marketingowe lub firmy programistyczne na specjalne zamówienie z konkretnym, niepowtarzalnym szablonem graficznym i indywidualnie dobranymi funkcjami. Należy jednak pamiętać, że to stosunkowo drogie rozwiązanie i w przypadku prostych stron internetowych nie ma większej potrzeby, aby z niego korzystać.
Który CMS wybrać do stworzenia własnej strony?
Każdy, kto chciałby regularnie prowadzić własną stronę internetową, staje przed wyborem pomiędzy różnymi systemami CMS. Aby podjąć właściwą decyzję, warto zapoznać się ze specyfiką najpopularniejszych z nich.
WordPress
To wyjątkowo popularna propozycja, która od wielu lat jest chętnie wykorzystywana przez klientów na całym świecie. Strony stworzone w tym systemie stanowią obecnie 39,5% wszystkich witryn w internecie i aż 62% zbudowanych w CMS. Na świecie istnieje ponad 455 milionów stron korzystających z WordPressa.
Do najważniejszych zalet tego rozwiązania wymienić można łatwą obsługę, ogromną ilość dodatków i gotowych rozwiązań, które pomagają niewielkim kosztem przystosować portal do indywidualnych potrzeb. Warto wspomnieć również o wtyczce WooCommerce, która umożliwia prowadzenie sklepu internetowego. Według WordPressa liczba aktywnych instalacji tego pluginu wynosi już ponad 5 milionów.
Joomla!
Przed powstaniem WordPressa był to najpopularniejszy system CMS na rynku. Wyróżnia go wyjątkowo łatwa, a przy tym intuicyjna obsługa. Instalując go, masz do dyspozycji funkcje, takie jak buforowanie stron, edycję kanałów RSS, wyszukiwanie, a także wsparcie tłumaczenia języka. Poza treściami multimedialnymi możesz sterować również forami dyskusyjnymi i galeriami zdjęć, a także wgrać specjalny moduł odpowiedzialny za handel w sieci i budowanie społeczności.
Drupal
To całkowicie bezpłatny system zarządzania treścią, przypominający nieco inne rozwiązanie typu Open Source. Podobnie jak one ma do zaoferowania opcje instalacji wtyczek i modyfikowania szablonów. Warto wybrać go w przypadku zaawansowanych użytkowników, oczekujących szybkiego, a przy tym maksymalnie stabilnego działania. Ze względu na wbudowany moduł e-commerce, Drupal można wykorzystać na potrzeby sklepu internetowego. Poza tym stworzysz na nim rozbudowane portale.
Shoper
To oprogramowanie idealne dla osób pragnących łatwo obsługiwać swój własny sklep internetowy. W cenie abonamentu masz do dyspozycji stabilnie działającą witrynę, dedykowane wsparcie techniczne, sporą ilość gotowych szablonów graficznych, wewnętrzny system nowoczesnych płatności, możliwość prowadzenia kampanii reklamowych, a także dostęp do licznych aplikacji.
Przeczytaj również
Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze CMS?
Wybór CMS to całkowicie indywidualna kwestia i w dużej mierze zależy od charakteru portalu. Mimo tego warto zwrócić uwagę na kilka uniwersalnych cech, które są ważne dla każdej witryny. Zaliczyć do nich można:
- bezpieczeństwo,
- prędkość ładowania,
- funkcjonalność i wydajność,
- stabilność oprogramowania,
- łatwa i wygodna obsługa,
- narzędzia do optymalizacji SEO.
Jeśli masz spory budżet i całkowicie sprecyzowane potrzeby, świetnym pomysłem będzie skorzystanie z dedykowanych systemów zarządzania treścią. Do prostych stron internetowych w zupełności wystarczą jednak gotowe rozwiązania. Z tego względu przed dokonaniem wyboru najlepiej przemyśleć swoje oczekiwania.
Czy wybór CMS ma wpływ na SEO?
Roboty wyszukiwarek nie odróżniają stron internetowych, które powstały w systemie CMS, od tych napisanych bezpośrednio w języku HTML.
Niemniej jednak strony zbudowane przy użyciu systemów zarządzania treścią ładują się wolniej niż witryny, które powstały poprzez ręczne kodowanie, co może pośrednio wpłynąć na pozycjonowanie.
Korzystanie z systemów CMS może być również powodem błędów, takich jak chociażby niewłaściwe generowanie adresów URL, które spowodują obniżenie pozycji w wyszukiwarce lub nawet całkowite pominięcie witryny. Zwykle jednak to nie system sam w sobie jest powodem błędów, a to, w jaki sposób zostanie on wdrożony.
Podsumowanie
- CMS to system zarządzania treścią umożliwiający samodzielną edycję stron internetowych z poziomu przeglądarki przy pomocy prostego panelu sterowania. Nie wymaga to posiadania specjalistycznej wiedzy.
- Przy pomocy CMS zaprojektujesz wygląd witryny, dodasz i usuniesz tekst oraz elementy graficzne, dopasujesz odpowiednie funkcje, a także zadbasz o optymalizację SEO.
- Systemy zarządzania treścią podzielić można na Open Source, SaaS (Software as Service) i dedykowane rozwiązania.
- Przy wyborze CMS warto zwrócić uwagę m.in. na zabezpieczenia, szybkość ładowania, funkcjonalność, a także łatwą obsługę.
- Wybór systemu CMS do zbudowania własnej strony może mieć pośredni wpływ na pozycjonowanie m.in. poprzez wolniejsze ładowanie witryny czy generowane błędy.
Oceń artykuł:
Dodaj komentarz