Kim jest content strategist i czy warto nim zostać?

Spis Treści:

Content is a king – tak głosi kultowa sentencja Billa Gatesa z 1996 roku. Słowa wypowiedziane ponad ćwierć wieku temu pozostają aktualne do dziś, przy czym nabrały zupełnie nowej wartości. Jedną z osób dbających o to, by treść królowała w sieci, a przy tym przynosiła zyski, jest content strategist. Kto to taki i czym się zajmuje?

Kim jest content strategist?

Content strategist, czyli strateg treści, to osoba odpowiedzialna za planowanie i zarządzanie treściami cyfrowymi.

Od pracowników na tym stanowisku wymagana jest przede wszystkim nieprzeciętna kreatywność. Wykorzystują ją do opracowywania strategii treści opartej o model biznesowy swoich klientów. Powinna ona być zarówno zgodna z celami sprzedażowymi, jak i spójna z wizerunkiem marki oraz potrzebami odbiorców.

Content strategist zwykle zarządza zespołem odpowiedzialnym za dostarczanie contentu swoim klientom. Odpowiada za procesy organizacyjne, analityczne, a także pomoc w technicznej integracji treści, czyli m.in. ich zgodności z algorytmami wyszukiwarek i standardami mediów społecznościowych. W związku z tym powinien dobrze odnajdywać się w wielu obszarach marketingu.

Cechy i umiejętności content strategist

Dobrych strategów treści wyróżniają poniższe cechy:

 • komunikatywność,
 • kreatywność;
 • dbałość o szczegóły;
 • nieprzeciętna organizacja pracy;
 • umiejętność analitycznego myślenia;
 • wrażliwość projektowa;
 • doświadczenie w zarządzaniu zespołem oraz projektami reklamowymi.

Każdy content strategist powinien posiadać także wysokie umiejętności w zakresie optymalizacji treści pod SEO oraz marketingu wyszukiwarek internetowych.

Mowa zarówno o wiedzy teoretycznej, jak i znajomości platform społecznościowych, systemów zarządzania treścią (CMS), a także narzędzi pomagających dobierać słowa kluczowe i analizować działania konkurencji.

Nieoceniona okazuje się też wiedza i umiejętności copywriterskie, dzięki którym strateg może szczegółowo weryfikować poszczególne treści, a przy tym formułować cenny feedback.

Co robi content strategist? Jakie ma zadania?

Proces opracowywania i wdrażania strategii zarządzania treściami można podzielić na 5 etapów:

1. Rozpoznanie

Na początku strateg treści dokładnie zapoznaje się z charakterem działalności swojego klienta oraz z jego grupą docelową. Następnie wykonuje audyt pozwalający ocenić skuteczność istniejących już treści i znaleźć ewentualne luki. Dzięki temu może dokładnie określić jakość dotychczasowego contentu oraz wskazać, czego mu brakuje i co mogłoby pomóc realizacji celów biznesowych.

2. Analiza

Następnie content strategist przechodzi do etapu analiz. Związane są one m.in. z identyfikacją trendów, przewidywaniem potrzeb konsumentów, działalnością konkurencyjnych firm czy też doborem słów kluczowych na potrzeby artykułów. Takie działanie pomaga opracować strategię tworzenia oraz publikowania treści od A do Z, zgodną zarówno z identyfikacją wizualną marki, jak i odpowiadającą na oczekiwania grupy docelowej.

3. Projektowanie

Po wykonaniu audytu i analizy strateg może zająć się projektowaniem oraz przygotowywaniem treści. Część działań przeprowadza samodzielnie, a pozostałe zleca zespołowi content writerów, copywriterów i redaktorów. Powinien przy tym dokładnie określić wytyczne, takie jak stylistyka wypowiedzi, ton pisania czy sposób komunikacji.

4. Realizacja

W momencie, gdy treści są przygotowywane, content strategist koordynuje pracę całego zespołu. Zarządza kalendarzem redakcyjnym, udziela informacji zwrotnych oraz weryfikuje efekty poszczególnych działań. Czuwa także nad tym, aby treści były planowane i publikowane zgodnie z przyjętym na początku planem.

5. Ocena

Końcowym etapem jest analiza skuteczności podjętych działań. Strateg ocenia wykonaną pracę i wyciąga z niej wnioski. Na tej podstawie wskazuje mocne i słabe strony strategii oraz wprowadza do niej ewentualne poprawki.

Praca jako content strategist – jak zostać strategiem treści?

Jeśli interesuje Cię praca jako strateg treści, musisz mieć przede wszystkim bogate doświadczenie w marketingu i skutecznym zarządzaniu treścią. Osób na to stanowisko bardzo często poszukują agencje kreatywne czy domy mediowe, a także samodzielne przedsiębiorstwa, którym zależy na dostarczaniu swoim odbiorcom wartościowych i skutecznych biznesowo materiałów.

Według portalu Global Education w Wielkiej Brytanii większość pracowników ukończyła studia humanistyczne, na kierunkach takich jak filologia, dziennikarstwo i creative writing, lub związane z marketingiem. Podobnie wygląda to w naszym kraju.

Ile zarabia content strategist?

W Polsce zarobki strategów treści zależne są od doświadczenia oraz stażu pracy. Zasadniczo widełki płacowe sięgają od 3500 zł do 9000 zł netto. Wysokość wynagrodzenia różni się w zależności od regionu czy indywidualnych warunków panujących w danej firmie.

Podsumowanie

 • Content strategist to osoba odpowiedzialna za przygotowywanie strategii dotyczącej projektowania, przygotowywania i zarządzania treściami.
 • Strategia powinna być zgodna zarówno z wizerunkiem oraz celami biznesowymi klienta, jak i jego grupą docelową.
 • Osoba pracująca na stanowisku stratega treści powinna cechować się dużą kreatywnością, komunikatywnością oraz umiejętnościami analitycznymi i organizacyjnymi.
 • Niezbędna jest również wiedza z zakresu SEO i SEM, a także doświadczenie w marketingu internetowym oraz w tworzeniu i zarządzaniu treścią.
 • W Polsce zarobki na tym stanowisku wynoszą od 3500 do 9000 zł netto miesięcznie.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Maciej Łozowski

Maciej to copywriter, który pracą z tekstem zajmuje się od 17. roku życia. Stara się pisać prostym językiem nawet o trudnych rzeczach. W latach 2014-2021 pracował jako dziennikarz i redaktor portali internetowych w lokalnej prasie. Interesuje się literaturą, reklamą, filmem, psychologią, socjologią oraz anatomią człowieka. Wolny czas poświęca czytaniu książek, aktywności fizycznej oraz samorozwojowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

20.02.2024 Marketing
19.02.2024 Pozycjonowanie
16.02.2024 Porady & Ciekawostki
15.02.2024 Copywriting
14.02.2024 Korekta & Redakcja
13.02.2024 Porady & Ciekawostki
12.02.2024 Social Media
09.02.2024 Korekta & Redakcja
08.02.2024 Marketing

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu