Czy chatGPT zastąpi Google? AI kontra wyszukiwarki

Spis Treści:

Z uwagi na dynamiczny rozwój AI pojawiają się głosy, że produkty wykorzystujące sztuczną inteligencję – np. chatGPT – mogą niedługo zastąpić „tradycyjną” wyszukiwarkę Google. Czy jest to rzeczywiście możliwe?

Elementy przewagi AI wobec tradycyjnego wyszukiwania

Internauci postulują, że chatGPT jest wygodniejszy od Google w zakresie wyszukiwania informacji. Po części tak jest – wystarczy zadać pytanie, aby otrzymać konkretną, dopasowaną odpowiedź.

ChatGPT - screen pytania i odpowiedzi

W przypadku „tradycyjnego wyszukiwania” (co ujmujemy w cudzysłowie, gdyż w perspektywie ludzkiej historii również jest to ultranowoczesna technologia) zadanie pytania odsyła do różnych portali. Trzeba kliknąć w daną stronę, zaakceptować baner cookies, zamknąć wyskakujące reklamy… i dopiero odnaleźć potrzebną informację. Na tym polu AI jest bez wątpienia wygodniejsze.

W związku z tym w sieci pojawiły się opinie, że Google może stracić swoich użytkowników, gdyż wszyscy będą pozyskiwać informacje poprzez proste zadawanie pytań sztucznej inteligencji. Gdzie leży luka w tym myśleniu?

Elementy przewagi Google wobec sztucznej inteligencji

Przede wszystkim chęć uzyskania informacji to niejedyny zamiar, z jakim odwiedzamy wyszukiwarkę Google. Jak pisaliśmy w artykule o search intent, do innych potrzeb możemy zaliczyć również:

  • Chęć wejścia na konkretną stronę – jeśli chcemy przenieść się pod konkretny adres, np. Twitter, Onet, Interia, możemy wpisać adres URL bezpośrednio na pasku, lecz jest to metoda wolniejsza i mniej praktyczna (niektórych adresów możemy po prostu nie pamiętać).
  • Chęć nabycia produktu – gdy mamy zamiar dokonania transakcji czy kupienia jakiegoś przedmiotu.
  • Chęć uzyskania informacji o produkcie – gdy rozważamy zakup jakiejś rzeczy i szukamy na jej temat dodatkowych informacji oraz czytamy opinie innych konsumentów.

Oczywiście to nie wyczerpuje zastosowania wyszukiwarki Google, która opiera się również na wskazówkach dojazdu do danego miejsca czy np. śledzeniu wyników giełdowych.

Jak widać, w wielu segmentach informacyjnych stary wujek Google wciąż pozostaje niezastąpiony – użytkownikami kierują bowiem różne intencje, których nie można sprowadzić do reguły pytanie-odpowiedź.

Popularność Google w czasach AI

Tyle teorii, a jak w praktyce zareagowali uczestnicy rynku? Pomimo medialnego szumu przez zastosowanie chatGPT w wyszukiwarce Bing, Google nie doznał najmniejszych obrażeń.

StatsCounter raportuje, że Google pozostaje niekwestionowanym liderem z wynikiem 92.66% globalnego udziału na rynku. Bing posiada obecnie 2,77% i co ciekawe, jest to wynik niższy niż przed wprowadzeniem narzędzia AI.

StatsCounter - wyszukiwarki (raport)

Source: StatCounter Global Stats – Search Engine Market Share

Podsumowanie

  • Narzędzia AI nie mogą w pełni zastąpić wyszukiwarki Google ze względu na węższe zastosowanie, które sprowadza się do udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie.
  • Pomimo rozwoju sztucznej inteligencji, rynek wyszukiwarek internetowych nie odnotował żadnych znaczących zmian. Google cały czas trzyma wynik w okolicach 93%, który gwarantuje mu pierwsze miejsce.
  • Zarówno AI, jak i tradycyjne wyszukiwarki są zaawansowanymi technologiami, które wspólnie się dopełniają. Nie warto więc traktować ich jako rywalizujących opcji, lecz spojrzeć na nie, jak na rozwiązania, które mają swoje zalety i w różny sposób spełniają nasze potrzeby informacyjne.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Bartosz Ciesielski

Założyciel organizacji Content Writer, najbardziej rozpoznawalnej marki pisarskiej na świecie (wg portalu LinkedIn). Twórca globalnej platformy dla pisarzy – contentwriter.co. Jego publikacje przyciągają blisko pół miliona czytelników rocznie. Obecnie rozwija oddziały Content Writer w ponad 40 krajach, m.in. w USA, Hiszpanii i Japonii. Prywatnie kompozytor i pianista.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

06.09.2024 Korekta & Redakcja
04.09.2024 Social Media
03.09.2024 Marketing
02.09.2024 Porady & Ciekawostki
30.08.2024 E-commerce
29.08.2024 Copywriting
28.08.2024 Korekta & Redakcja
27.08.2024 Social Media
26.08.2024 Pozycjonowanie

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu