Darmowe zdjęcia stockowe – rodzaje licencji i strony z grafikami

Spis Treści:

Kultura obrazkowa dominuje w najpopularniejszych środkach masowego przekazu, stając się podstawowym narzędziem komunikacji. Dołączone grafiki są stałym elementem artykułów blogowych, urozmaicającym treść przedstawianą w akapitach. U części copywriterów pojawia się jednak pytanie – jak korzystać z banków zdjęć? Poznaj rodzaje licencji i najlepsze strony z darmowymi zdjęciami stockowymi!

Czym są zdjęcia stockowe?

Obrazy stockowe to grafiki zamieszczane w tzw. bankach zdjęć. Ich podstawowym zadaniem jest urozmaicenie treści zamieszczanych w Internecie i skupienie uwagi czytelnika.

Wykorzystywane są one między innymi przez copywriterów i twórców stron WWW.

Co wyróżnia banki zdjęć? Witryny ze zdjęciami stockowymi zawierają obrazy zarówno profesjonalnych fotografów, jak i amatorów stawiających pierwsze kroki w branży. Każde zdjęcie, nawet darmowe, jest jednak chronione prawami autorskimi. Z jakimi rodzajami licencji spotkasz się, poszukując darmowych obrazów stockowych?

Strony z darmowymi zdjęciami stockowymi

W Internecie dostępnych jest kilkadziesiąt banków zdjęć udostępniających fotografie do komercyjnego użytku. Niektóre serwisy wymagają uiszczenia odpowiedniej opłaty – w formie subskrypcji bądź jednorazowej inwestycji. Stworzone zostały jednak portale z darmowymi zdjęciami udostępnianymi na licencji CC0. Należą do nich między innymi:

Wszystkie darmowe banki zdjęć funkcjonują na tej samej zasadzie. Centralnym elementem strony głównej jest pasek wyszukiwania, w którym należy wpisać interesującą Cię frazę. Niektóre banki posiadają filtr w bocznej części, dostosowujący wyniki. Z jego pomocą jesteś w stanie wyszukać wyłącznie obrazy wektorowe, filmy bądź pliki GIF – w zależności od Twoich oczekiwań. Zwróć uwagę na język wprowadzanej frazy – niektóre serwisy funkcjonują wyłącznie po angielsku.

Efektem wyszukiwania będą setki obrazów opartych na licencji CC0. Każdy z nich możesz pobrać w wybranej wcześniej rozdzielczości i wykorzystać w swoim artykule.

Licencje na darmowe zdjęcia stockowe

Wykorzystanie darmowych zdjęć stockowych na stronie musi być zgodne z licencją, którą zostały one opatrzone. Darmowe banki zdjęć najczęściej korzystają z tzw. licencji CC (Creative Commons).

Do najpopularniejszych należą:

  • CC0,
  • CC BY.

Rzadziej stosowane licencje to:

  • CC NC,
  • CC ND,
  • CC SA.

Dzięki licencjom Creative Commons twórcy zachowują prawa do zdjęcia, jednocześnie udostępniając je do użytku komercyjnego.

Naruszenie zasad serwisu wiąże się z naruszeniem praw autorskich i określonymi sankcjami ze strony twórcy.

Licencja CC0

Czym cechują się stockowe obrazy opatrzone licencją CC0? Twórcy przekazują wykonane zdjęcia do domeny publicznej, zrzekając się wykonywania praw do fotografii. Z tego względu autor nie może w przyszłości domagać się opłat za wykorzystanie swojego dzieła na innej stronie.

Co w praktyce oznacza to dla copywritera? Pobrane darmowe zdjęcie stockowe z licencją CC0 możesz swobodnie zmieniać, kopiować i rozpowszechniać – bez konieczności wspominania autora. Fotografie z licencją CC0 mogą być wykorzystywane również do użytku komercyjnego, urozmaicając napisany przez Ciebie artykuł.

Licencja CC BY

Drugim rodzajem licencji jest tzw. CC BY. Jako copywriter możesz modyfikować, rozpowszechniać i zamieszczać tego typu fotografie w swoich artykułach. Jedynym wymogiem jest zawarcie informacji dotyczących twórcy zdjęcia.

Licencja CC NC

Creative Commons Non Commercial znacząco różni się od opisanych wyżej CC0 i CC BY. W tym przypadku właściciel praw autorskich wyraża zgodę na korzystanie ze zdjęcia wyłącznie do celów prywatnych. W związku z tym nie zaleca się umieszczania tego typu fotografii w swoich tekstach. Nawet jeżeli artykuł nie ma charakteru komercyjnego – nie masz pewności, czy na stronie nie zostaną zamieszczone dochodowe reklamy.

Licencja CC ND

Co zakłada licencja CC Non Derivative (CC BY-ND, CC BY-NC-ND)? Autor fotografii nie zezwala na tworzenie i rozpowszechnianie utworów zależnych. Do czego odnosi się to w praktyce? Licencja CC ND dotyczy zarówno edycji fotografii, jak i stworzenia prostego kolażu zdjęć.

Licencja CC SA

Jakie możliwości daje licencja Creative Commons SA? Dozwolone jest rozpowszechnianie utworów zależnych. Jedynym wymogiem jest opatrzenie ich taką samą licencją jak w oryginalnej fotografii.

Podsumowanie

  • Każde zdjęcie stockowe jest opatrzone licencją określającą zasady jego wykorzystania w Internecie.
  • Najpopularniejsze licencje w bankach zdjęć stockowych to Creative Commons CC0 i CC BY.
  • Licencja CC0 pozwala na swobodną zmianę, kopiowanie i rozpowszechnianie zdjęcia w sieci (również w użytku komercyjnym).
  • Licencja CC BY daje takie same możliwości jak CC0. Jedyną różnicą jest konieczność zawarcia informacji o autorze zdjęcia.
  • Serwisy z darmowymi zdjęciami stockowymi to m.in. Pexels, Freepik, Pixabay, Unsplash, Gratisography i Pixnio.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 4

Jakub Redo

Student psychologii zdrowia z kilkuletnim doświadczeniem w tworzeniu treści. Dobrze się odnajduje w artykułach blogowych, opisach produktów i tekstach nastawionych pod pozycjonowanie. Każdego zlecenia podejmuje się z chęcią odkrycia czegoś nowego i poszerzenia swoich horyzontów myślowych. Prywatnie miłośnik gotowania i treningu siłowego. Pozostaje stale otwarty na nowe doznania – kulinarne i sportowe! Zapalony czytelnik książek psychologicznych i treści związanych z rozwojem osobistym. W pracy korzysta z narzędzi analitycznych, dzięki czemu każdy tekst doprowadza do perfekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

20.02.2024 Marketing
19.02.2024 Pozycjonowanie
16.02.2024 Porady & Ciekawostki
15.02.2024 Copywriting
14.02.2024 Korekta & Redakcja
13.02.2024 Porady & Ciekawostki
12.02.2024 Social Media
09.02.2024 Korekta & Redakcja
08.02.2024 Marketing

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu