Dlaczego warto uczyć się języków obcych? 5 powodów

Spis Treści:

Wychowanym w jednorodnym społeczeństwie ludziom (szczególnie tym, których językiem ojczystym jest angielski) może wydawać się, że nie opłaca im się poświęcać cennego czasu na naukę języka obcego i poradzą sobie, znając tylko swój własny. Jednak rzeczywistość jest zgoła odmienna i posiadanie takich umiejętności niesie za sobą wiele korzyści, często nieoczywistych na pierwszy rzut oka. Omówmy niektóre z nich.

Jakie korzyści daje znajomość języka obcego?

Uczyć się języka obcego może dosłownie każdy, a okazji do wykorzystania tych umiejętności jest wiele. Oto 5 najważniejszych powodów, dla których warto rozpocząć naukę, niezależnie na jakim etapie życia się znajdujemy.

Możliwości rozwoju osobistego i zawodowego

W dzisiejszych czasach nawet znajomość angielskiego nie jest już czymś rzadko spotykanym, a w niektórych branżach to oczywisty wymóg. Wiele firm posiada kontakty międzynarodowe i wysyła swoje delegacje za granicę, więc posługiwanie się co najmniej angielszczyzną jest podstawą, wyszczególnioną w ofertach pracy. Opanowanie języka obcego otwiera nowe szanse na rozwój zawodowy – większe możliwości przy wyborze stanowiska, a także wyższe prawdopodobieństwo zatrudnienia w porównaniu z kandydatem, który posługuje się tylko własnym językiem.

Znajomość języka obcego umożliwia również studia za granicą, a także daje perspektywę na zatrudnienie w zagranicznym przedsiębiorstwie, jeśli rozważamy emigrację.

Wygodne podróżowanie

Zamawianie w restauracji, pytanie o drogę, meldunek w hotelu – nauka języka kraju, do jakiego planujemy podróż, zdecydowanie ułatwi cały pobyt. Poza tym, tubylcy bardzo przychylnie patrzą na turystów, którzy zadali sobie trud, żeby nauczyć się przynajmniej podstawowych zwrotów – zwłaszcza w tych miejscach, gdzie znajomość angielskiego nie jest nadzwyczaj powszechna (jak niektóre państwa Europy czy wiejskie rejony kraju).

Bardziej zaawansowane opanowanie języka umożliwi też dotarcie do mniej typowo turystycznych zakątków, znanym tylko autochtonom, którzy chętnie przybliżają skrawek swojej kultury ciekawym podróżnikom.

Kontakt z kulturą w oryginale

Niektóre języki obce są do siebie bardziej podobne, inne mniej. Ta druga grupa przysparza znacznie więcej problemów tłumaczom – niektóre niuanse, wyrażenia wyjątkowe tylko dla danego języka, gry słowne, są niemal niemożliwe do oddania w całości tak, aby zachowały swój pierwotny sens.

Przykład:

Szczególnie Niemcy są mistrzami w określaniu stanów, jakie ciężko przełożyć jednym wyrazem: młody Werter cierpiał Weltschmerz, zaś człowiek, który czerpie radość z nieszczęścia innych, odczuwa Schadenfreude.

W japońskim za to do wyrażenia niepowetowanego marnotrawstwa (np. zaprzepaszczonej szansy czy niewykorzystanej okazji) używa się mottainai – frazy, która została podchwycona przez kenijską noblistkę, dr Maathai, podczas szczytu klimatycznego i od tego czasu przeniknęła do międzynarodowego środowiska aktywistów.

Znajomość języka kraju, którego kulturą – czy to popularną, czy tradycyjną – jesteśmy zainteresowani, pozwala na cieszenie się nią w pełni. Podczas oglądania filmów bez napisów czy czytania książek w oryginale, jesteśmy w stanie „wyłapać” wszystkie detale, jakie bezpowrotnie przepadają w tłumaczeniu.

Otwarcie na świat

Nawet siedząc w domowym zaciszu, pochyleni nad podręcznikiem, mamy szansę znaleźć się w innym miejscu właśnie poprzez kontakt z językiem. Poznawanie obcych zwyczajów, sposobów myślenia, tradycji, poszerza horyzonty i pozwala spojrzeć na własne społeczeństwo z zupełnie innej perspektywy. Zyskanie takiego nowego spojrzenia pozwala na odnalezienie zarówno różnic, jak i podobieństw między pozornie zupełnie odmiennymi kulturami.

Rozrywka dla mózgu

Nauka języka, nieważne w jakim wieku, świetnie poprawia pamięć i rozwija koncentrację – to jedno z najlepszych „ćwiczeń” dla mózgu, jakie istnieje.

Poza tym, opanowanie jednego języka ułatwia naukę kolejnego (dlatego mamy tak wielu poliglotów) – w szczególności, kiedy pochodzą one z jednej grupy językowej, jak np. duński i szwedzki.

Podsumowanie

  • Języków obcych warto uczyć się, by podnosić swoje kwalifikacje zawodowe – ich znajomość umożliwi m.in. studia za granicą, a także znacznie podniesie nasze szanse na zatrudnienie.
  • Opanowanie przynajmniej jednego języka przełoży się na swobodniejsze podróżowanie, bez potrzeby angażowania biura podróży czy przewodnika wycieczki.
  • Nauka pozwala również poszerzyć osobiste perspektywy, ułatwiając bezpośredni kontakt z odmiennymi kulturami, dając zarazem nowe spojrzenie na naszą własną. To też wspaniały intelektualny trening, pozwalający utrzymać umysł w dobrej kondycji na dłużej.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Martyna Kowalska

Absolwentka japonistyki i miłośniczka języków obcych. Spędziła rok na stypendium w Tokio, doskonaląc umiejętności językowe i rozmawiając z ludźmi z całego świata. Lubi być na bieżąco z trendami popkultury i zawsze wiedzieć, o czym się mówi. W wolnych chwilach czyta o kosmosie, opiekuje się kotami i szlifuje warsztat pisarski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

03.12.2024 Porady & Ciekawostki
02.12.2024 Pozycjonowanie
29.11.2024 Porady & Ciekawostki
28.11.2024 Korekta & Redakcja
27.11.2024 Korekta & Redakcja
26.11.2024 Korekta & Redakcja
25.11.2024 Porady & Ciekawostki
22.11.2024 Marketing
21.11.2024 Porady & Ciekawostki

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu