Czym są edytory tekstu i które wybrać do codziennej pracy?

Spis Treści:

Edytory tekstów kojarzone są przede wszystkim z narzędziem od Microsoftu, które jest powszechnie użytkowane zarówno w biurach małych i dużych firm, jak i przez freelancerów. Okazuje się jednak, że Word wcale nie jest jedyną opcją. Do Twojej dyspozycji masz masę ciekawych i funkcjonalnych edytorów, za które nie zapłacisz ani złotówki. Które z nich wybrać?

Czym są edytory tekstu i jakie funkcje posiadają?

Edytory to specjalistyczne programy, które powstają przede wszystkim z myślą o pracownikach lub twórcach posługujących się słowem pisanym.

Mają dwie podstawowe funkcje. Z jednej strony służą do redagowania artykułów, referatów, prac naukowych, a nawet książek, a z drugiej pozwalają przygotować gotowe prace do druku. W efekcie edytory tekstu stanowią niezbędne narzędzia dla pisarzy, copywriterów, pracowników biurowych, uczniów, studentów i wielu innych osób.

W praktyce oprogramowanie tego typu pozwala nie tylko tworzyć teksty, lecz także odpowiednio je formatować. Użytkownik może zmieniać wielkości, rodzaj czy kolor fontu, ustalać parametry akapitów, podkreślać albo pogrubiać poszczególne fragmenty treści, a nawet umieszczać tabele, wzory matematyczne, obrazy czy symbole graficzne.

Do innych przydatnych funkcji edytorów tekstów zaliczamy:

 • tworzenie kopert i etykiet;
 • wstawianie wykresów;
 • sprawdzanie pisowni i języka;
 • umieszczanie hiperłączy;
 • wyrównywanie akapitów;
 • wstawianie tytułów, śródtytułów i nagłówków;
 • numerowanie stron;
 • tworzenie bibliografii i spisu treści;
 • śledzenie zmian i wprowadzanie komentarzy.

Oczywiście to tylko wierzchołek góry lodowej. Najbardziej zaawansowane edytory tekstów mają również wiele innych funkcji, które można wykorzystywać w rozmaitych pracach biurowych. Dlatego ich popularność jest tak duża.

Darmowe czy płatne edytory tekstu – co wybrać?

Jednym z przykładów płatnych edytorów tekstu jest Microsoft Word, który wchodzi w skład całego pakietu biurowego (Microsoft Office). Cieszy się on bardzo dużą popularnością, jednak wymaga wykupienia rocznej lub miesięcznej subskrypcji – zarówno w wersji do użytku domowego, jak i firmowego. Mimo to w wielu przypadkach warto zapłacić cenę rzędu kilkuset złotych rocznie. Jest to polecane zwłaszcza dużym firmom, które w ramach subskrypcji mogą korzystać z kompletnego zestawu biurowego na wielu komputerach. Zapewni on dostęp do wszystkich niezbędnych funkcji, jakich potrzebują pracownicy – nie tylko edytora tekstu, lecz także arkuszy kalkulacyjnych czy narzędzi do tworzenia prezentacji multimedialnych.

Jeżeli jednak nie chcesz płacić za dostęp do tego rodzaju oprogramowania, możesz skorzystać z alternatywy. Mowa tu o darmowych edytorach tekstów, które umożliwiają komfortową i efektywną pracę, oferując swoim użytkownikom dostęp do całej masy przydatnych funkcji. Stanowią świetne rozwiązanie zarówno dla osób prywatnych i freelancerów, jak i mniejszych oraz większych firm, które pragną uniknąć płacenia kilkuset złotych rocznie za korzystanie z tego rodzaju oprogramowania.

5 darmowych edytorów tekstu, które warto sprawdzić

Chcąc ułatwić Ci wybór, prezentujemy 5 darmowych, sprawdzonych programów, które mogą być świetną alternatywą dla płatnego narzędzia Microsoftu. Prawdopodobnie znajdziesz wśród nich coś idealnego dla siebie!

Dokumenty Google

Zestawienie tego typu warto zacząć od darmowego narzędzia od Google, które dostępne jest w ramach platformy Google Drive. Dokumenty Google umożliwiają tworzenie i edytowanie tekstów online lub offline, zapewniając automatyczne zapisywanie postępów na Dysku Google albo pobieranie plików bezpośrednio na dysk komputera i telefonu (w formatach DOCX, PDF, ODT, RTF, HTML, TXT lub EPUB). Co więcej, każdy dokument możesz udostępnić innym użytkownikom Google Docs albo błyskawicznie wysłać pocztą e-mail.

Jest to świetna alternatywa dla Microsoft Word, która oferuje dostęp do wielu przydatnych funkcji – od podpowiedzi dotyczących pisowni lub gramatyki, przez tłumaczenie dokumentów, aż do pisania głosowego. Narzędzie jest oczywiście w pełni darmowe – aby z niego skorzystać, wystarczy tylko założyć konto Google.

AbiWord

Kolejne narzędzie jest wzorowane na Microsoft Word. Przypomina je zarówno pod względem wyglądu i struktury, jak i dostępnych funkcji. Po pobraniu i zainstalowaniu AbiWord na komputerze z systemem Windows zyskasz możliwość tworzenia oraz edycji dokumentów tekstowych w wielu formatach. Co więcej, skorzystasz z gotowych szablonów, wstawisz wykres i tabelę, dowolnie zmodyfikujesz nagłówki i nie tylko.

Jest to rozwiązanie w pełni darmowe, które polecamy zarówno użytkownikom prywatnym, jak i pracownikom. Dzięki dostępnym wtyczkom poszerzysz funkcje programu, np. o wyszukiwanie haseł na Wikipedii (bezpośrednio z poziomu AbiWord).

Notepad++

Szukasz darmowego edytora tekstu, który został wyposażony w funkcje dla programistów? Notepad++ spełni Twoje oczekiwania. Jest to narzędzie, które nie tylko pozwoli Ci tworzyć i edytować różnego rodzaju dokumenty, lecz także ułatwi pracę z 80 językami programowania, w tym HTML, JavaScript oraz PHP. Dzięki niemu edycja kodu źródłowego okaże się o wiele prostsza, ponieważ program zapewnia między innymi automatyczne uzupełnianie jego poszczególnych elementów.

Do atutów Notepad++ zaliczamy również możliwość otwierania wielu dokumentów w formie zakładek oraz przystępność – do korzystania z niego wystarczy najprostszy komputer z niewielką pamięcią.

LibreOffice

To następca znanego i cenionego wśród wielu użytkowników pakietu biurowego OpenOffice, który działa jeszcze sprawniej i zapewnia więcej możliwości. Posiada wbudowany edytor tekstów o nazwie Writer, który pozwala tworzyć zarówno najprostsze, jak i dużo bardziej zaawansowane dokumenty – ze spisem treści, indeksami czy diagramami. Dostępne w ramach programu funkcje bardzo przypominają te, które znane są choćby z Microsoft Word, dlatego nikt nie powinien mieć problemu z jego obsługą.

Warto dodać, że LibreOffice to oprogramowanie stale aktualizowane, w którym dokonywane są na bieżąco mniejsze lub większe usprawnienia. Podobnie jak samo narzędzie są one w pełni darmowe.

Microsoft Word Online

Jeżeli dotychczasowe propozycje nie przypadły Ci do gustu, ponieważ jesteś przyzwyczajony do klasycznego Worda od Microsoftu, możesz skorzystać z jego darmowej wersji online. Działa na zasadzie podobnej do Dokumentów Google – pozwala tworzyć i edytować pliki tekstowe bezpośrednio w przeglądarce internetowej, a wszelkie zmiany zapisywane są w czasie rzeczywistym. Dzięki niemu łatwo udostępnisz swój projekt innym i usprawnisz swoją pracę w domu albo firmowym biurze.

Microsoft Word Online posiada takie same funkcje, co klasyczne narzędzie znane z pakietu Office, dlatego odnajdą się w nim wszystkie osoby używające dotychczas tego programu. Aby z niego skorzystać, wystarczy założyć konto Microsoft.

Podsumowanie

 • Edytor tekstu pozwala tworzyć i modyfikować różnego rodzaju dokumenty, oddając do dyspozycji użytkownika masę przydatnych funkcji.
 • Do Twojej dyspozycji są zarówno płatne edytory tekstów (np. Microsoft Word), jak i darmowe narzędzia, które stanowią świetną alternatywę.
 • Najlepsze narzędzia do edytowania tekstów online to Dokumenty Google oraz Microsoft Word Online, które są w pełni darmowe.
 • Jeżeli chcesz zainstalować funkcjonalny i bezpłatny edytor tekstu na swoim komputerze, postaw na LibreOffice albo AbiWord.
 • Jeśli szukasz programu do edycji tekstów oraz zastosowań programistycznych, sprawdź darmowe narzędzie Notepad++.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Maciej Wiśniewski

Swoje pierwsze copywriterskie kroki stawiał jeszcze w czasach, kiedy od Google popularniejsza była w naszym kraju wyszukiwarka na Onecie. Obecnie nie potrafi przetrwać tygodnia urlopu bez dostępu do klawiatury i dokumentu tekstowego w Wordzie. Z pisania uczynił swój sposób na życie, a zdobytym doświadczeniem i lekkim piórem wspiera właścicieli firm na ich drodze do sukcesu. Maniak mocnej kawy, terminowości, dobrej organizacji pracy i pozytywnych relacji z klientem. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, gier i mopsów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

20.02.2024 Marketing
19.02.2024 Pozycjonowanie
16.02.2024 Porady & Ciekawostki
15.02.2024 Copywriting
14.02.2024 Korekta & Redakcja
13.02.2024 Porady & Ciekawostki
12.02.2024 Social Media
09.02.2024 Korekta & Redakcja
08.02.2024 Marketing

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu