Fast content – czym jest i jak go stosować?

Spis Treści:

Jeszcze niedawno popularnością cieszyły się vlogi, artykuły blogowe, poradniki i kilkudziesięciominutowe, tematyczne filmy na YouTube. Dziś dominują media społecznościowe oraz przekazywany za ich pośrednictwem fast content. Sprawdź, czym on jest i dlaczego warto rozważyć jego stosowanie.

Czym jest fast content?

Fast content (szybka treść) rozumiany jest jako szybka, konkretna i nasycona informacjami treść dobrej jakości.

Zazwyczaj jest ona przekazywana w formacie wideo, pozbawiona wstępów i zbędnych rozwiązłości. Doskonałymi przykładami nośników fast contentu są treści Shorts (YouTube), Reels (Instagram) oraz Stories (Instagram).

Jak wyglądały początki fast contentu?

Za jedną z platform, które zapoczątkowały fast content, uznaje się Snapchat, którego społeczność wymienia się krótkimi treściami w szybki sposób. Niedługo po tym, jak Snapchat zdobył popularność, do trendu przyłączył się Instagram, a zaraz za nim – YouTube, WhatsApp i Facebook oraz TikTok. Dziś wszystkie z wymienionych aplikacji umożliwiają użytkownikom tworzenie krótkich filmików niosących konkretne przesłanie przeznaczone dla określonych odbiorców.

Fast content spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród internautów. Wynikać to może między innymi z tego, że większość osób żyje dziś w biegu, pod nawałem obowiązków nie chce poświęcać czasu na czytanie artykułów, śledzenie blogów czy oglądanie vlogów. O wiele atrakcyjniejszą formą komunikacji okazują się krótkie filmiki, które można oglądać jeden za drugim w różnych celach.

Jak stosować fast content?

Jeśli chcesz stosować fast content, przede wszystkim musisz wiedzieć, jakie treści chcesz przekazywać swoim odbiorcom oraz jaka jest Twoja grupa docelowa.

Poprzez fast content możesz budować zarówno własną popularność, jak i rozpoznawalność marki. Oto kilka porad dotyczących efektywnego tworzenia szybkich treści:

  • Postaw na format wideo – ma on największą szansę na zdobycie zasięgów.
  • Postaraj się, by wideo nie było dłuższe niż 10−30 sekund. Mniej więcej tyle użytkownicy aplikacji są w stanie poświęcić na zapoznanie się z Twoim contentem.
  • Zwróć uwagę na SEO – zadbaj o chwytliwy opis zawierający słowa kluczowe.
  • Nie zapomnij o tagach – na platformach typu Instagram wielu użytkowników wyszukuje interesujące ich treści właśnie z użyciem tagów.
  • Stosuj CTA – w opisie bądź na nagraniu zamieść call to action zachęcające do pozostawienia komentarza pod filmem bądź obserwowania profilu.
  • Zacznij ciekawie i nie przeciągaj – nawet w krótkich filmikach warto zadbać o to, by od początku były one wartościowe. W Internecie często trafić można na wideo, których temat jest ciekawy, jednak ich twórca próbował zatrzymać odbiorców na dłużej i wypełnił treść niepotrzebnymi informacjami, robiąc w ten sposób kilkuminutowy filmik. Większość odbiorców po prostu wyłączy wideo i pójdzie dalej. Nie przeciągaj na siłę. Fast content ma być krótki, treściwy i dobrej jakości.

Zazwyczaj fast content ma na celu tworzenie długotrwałej relacji z odbiorcami.

Dlatego tak ważne jest to, by poprzez publikowaną treść zachęcać ich do śledzenia konta i pozostawiania komentarzy, których duża liczba zwiększy Twoje zasięgi w mediach społecznościowych.

Fast content – czy warto?

Zdecydowanie warto rozważyć tworzenie fast contentu, jeśli chce się rozwijać markę osobistą bądź biznesową. Media społecznościowe są obecnie jednym z głównych przekaźników treści marketingowych. Jeśli tworzysz wartościowe, dobrze zoptymalizowane pod SEO treści, a oprócz tego jesteś w stanie sprawić, że użytkownicy zainteresują się Twoim profilem i zostaną z Tobą na dłużej, fast content to świetna metoda na budowanie zasięgów.

Pamiętaj też, że wiele osób przegląda rolki na Instagramie czy TikToku na co dzień w celu odpoczynku po pracy czy nauce. Być może trafią właśnie na Twój fast content?

Podsumowanie

  • Fast content to trend, u którego podstaw leży tworzenie i publikowanie krótkich, za to chwytliwych i wartościowych treści.
  • Tworząc fast content, nie zapominaj o SEO, CTA i frazach kluczowych, które pozwolą Ci zwiększyć zasięgi.
  • Spraw, by odbiorcy zostali z Tobą na dłużej. Zaoferuj im cenną dawkę informacji bądź rozrywki zamkniętą w krótkim wideo.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Liwia Wojtysiak

Copywriterka, dla której pisanie to przygoda i szkoła życia. Polonistka wierząca, że język kreuje rzeczywistość, a dobre i poprawne teksty upiększą świat. Najchętniej pisze artykuły blogowe o poprawności językowej, marketingu i psychologii. Jest zafascynowana językoznawstwem, zwłaszcza kulturowym. Ceni sobie różnorodność pracy, dlatego nie tylko tworzy własne teksty, lecz także wykonuje redakcje i korekty cudzych. W wolnych chwilach czyta, spaceruje i uprawia sport.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

28.03.2024 Porady & Ciekawostki
27.03.2024 Social Media
26.03.2024 Marketing
25.03.2024 Korekta & Redakcja
22.03.2024 Porady & Ciekawostki
21.03.2024 Marketing
20.03.2024 Social Media
19.03.2024 Social Media
18.03.2024 Marketing

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu