Co to jest freewriting i jak może Ci pomóc?

Spis Treści:

Freewriting umożliwia pisanie w sytuacjach absolutnego kryzysu twórczego. Skupianie się jedynie na nieprzerwanym pisaniu i ilości, zamiast jakości, może być pomocne w znalezieniu skutecznych rozwiązań, nawet przy najbardziej skomplikowanych wyzwaniach copywriterskich. Na czym polega freewriting? Jak i kiedy wykorzystać tę metodę?

Co to jest freewriting?

Freewriting (z ang. wolne pisanie) to metoda polegająca na nieprzerwanym notowaniu, bez skupiania uwagi nad formą, stylem czy poprawnością gramatyczną.

Aby móc z powodzeniem stosować tę technikę, należy zapomnieć, że „liczy się jakość, a nie ilość”, gdyż w tym ćwiczeniu znaczenie ma sam proces spisywania myśli.

Zadawanie pytań i udzielanie na nie odpowiedzi czy też zapisywanie dowolnych zdań dotyczących określonego tematu przypomina nieco burzę mózgów. Podobnie jak w przypadku brainstormingu, swobodne pisanie umożliwia znalezienie rozwiązań poprzez generowanie nowych pomysłów.

Jeśli czytasz czasem porady dotyczące sposobów na brak weny, najprawdopodobniej spotkałeś się z zaleceniem, że najlepszym rozwiązaniem jest po prostu… pisanie. Tylko jak masz to zrobić, skoro właśnie na tym polega Twój problem? Ten paradoks stwarza właśnie przestrzeń dla freewritingu.

Jak działa freewriting?

Korzystanie z metody wolnego pisania usuwa blokady, które tworzy Twój wewnętrzny krytyk.

Spisywanie myśli bez dbałości o wyuczone zasady pozwala uwolnić umysł i pobudzić kreatywność.

Celem freewritingu jest znalezienie inspiracji, nietypowych rozwiązań i brakujących słów. Zapomnij o tym, że ktokolwiek ocenia stworzony przez Ciebie tekst czy narzuca Ci frazy kluczowe lub ilość znaków. Masz do dyspozycji tyle czasu, ile potrzebujesz.

Od czego zacząć freewriting?

„Nie myśl, po prostu pisz!” – to zalecenie amerykańskiego pisarza Raya Bradbury’ego i właściwie kwintesencja tego, czym jest freewriting i jak zacząć swobodne pisanie.

Wyznacz sobie czas – niech to będzie nawet od 15 do 20 minut dziennie. Stosowanie tej metody nie polega na siedzeniu nad kartką i czekaniu, aż przyjdzie Ci do głowy jakiś pomysł. To ciągłe i nieprzerwane notowanie. Pamiętaj, że ręka musi być w ruchu.

Jeśli nie wiesz, o czym masz pisać, napisz właśnie o tym. Możesz nawet wielokrotnie powtarzać określone zdanie do momentu, aż przyjdzie Ci do głowy inne. Brak słowotoku nie jest powodem do niepokoju, a ćwiczenia czynią mistrza. Z każdym następnym razem będzie lepiej.

Jednak bywa i tak, że po kilku minutach powtarzania nic nieznaczących zdań zaczynają pojawiać się interesujące pomysły. Zaskoczy Cię, jak wiele myśli i słów masz w głowie. Ważne jedynie, aby w trakcie zapisywania pominąć cel i porzucić wszelkie oceny. Na to przychodzi czas później.

Zasady freewritingu

Swobodne pisanie zakłada wolność, a jedyną regułą jest nieprzerwane notowanie. Mimo to, warto pamiętać o pewnych kwestiach dotyczących samego procesu:

  1. Kiedy zaczniesz spisywać swoje myśli, rób to do końca wyznaczonego czasu lub uzyskania oczekiwanego efektu. Od tego właśnie zależy skuteczność freewritingu.
  2. Jeśli wiesz, o czym będzie Twój tekst, zacznij od podstaw, czyli przemyśleń ściśle związanych z opisywanym tematem.
  3. Używaj wszystkich słów, jakie przychodzą Ci do głowy, w tym również wyrazów potocznych. Najważniejsze, aby pozwolić swoim myślom płynąć.
  4. Jeśli zauważysz w swoim tekście błąd, nie poprawiaj go, tylko notuj dalej. Nie pozwól działać swojej wewnętrznej cenzurze.
  5. Freewriting z założenia ma być chaotycznym zapisem. Pozwól sobie na ten nieład. Po pewnym czasie zauważysz, jak ciekawe przemyślenia przychodzą Ci do głowy.
  6. Rozluźnij mięśnie i pozbądź się napięcia. To pobudzi Twoją kreatywność. Pamiętaj, że wszystkie wytyczne dotyczą samej czynności notowania, a nie uzyskanego efektu.
  7. Po zakończeniu pracy przeczytaj tekst. Być może wyjdzie na to, że to doskonały szkic.

Kiedy warto korzystać z freewritingu?

Freewriting jest przydatny w początkowej fazie powstawania tekstu. Taka forma ćwiczenia świetnie sprawdzi się zarówno podczas tworzenia treści na zlecenie, jak i przy pisaniu własnej książki. Jest to więc doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób, których praca lub pasja związana jest ze słowem pisanym – copywriterów, dziennikarzy czy pisarzy. Wykorzystanie techniki szczególnie warto rozpatrzyć w  poniższych sytuacjach:

  1. Blokada twórcza – gdy czujesz pisarską niemoc i masz problem z pisaniem.
  2. Ogólne przytłoczenie – kiedy masz za dużo na głowie i zastanawiasz się, od czego zacząć.
  3. Potrzeba zastosowania tzw. strumienia świadomości w narracji – w sytuacji „wewnętrznego monologu”, zapisu subiektywnych odczuć i myśli bohatera.
  4. Nauka języka obcego – gdy chcesz wykorzystać słownictwo i umiejętności w praktyce.
  5. Rozpoczęcie pracy związanej z pisaniem – w potrzebie rozgrzewki lub nauki systematyczności.

Celem freewritingu jest wyzwolenie swobodnego przepływu myśli, dlatego ta metoda może być wsparciem w każdym z zaprezentowanych przykładów. Niezwracanie uwagi na błędy uruchamia proces twórczy i ułatwia generowanie pomysłów.

Krótka lekcja historii freewritingu

Pionierem strategii freewritingu był Peter Elbow, amerykański wykładowca, który zaproponował tę metodę pisarską w 1973 roku. Zaintrygowany efektami, jakie przynosi burza mózgów w grupie, uznał, że nieprzerwane zapisywanie zdań bez myślenia o właściwej formie zdejmuje blokady, uniemożliwiające kreatywne pisanie. Według twórcy koncepcji uwolniony umysł jest zdolny do wygenerowania interesujących pomysłów i znalezienia ciekawych rozwiązań.

Podsumowanie

  • Freewriting to metoda na uwolnienie kreatywnego myślenia poprzez stosowanie nieprzerwanego pisania.
  • Przy wykorzystaniu tej techniki konieczne jest zapomnienie o przestrzeganiu zasad dotyczących formy i poprawności. Dąży się do całkowitego „uśpienia” wewnętrznego krytyka.
  • Stosowanie freewritingu polega na ciągłym zapisywaniu zdań, które przychodzą do głowy, a także generowaniu nowych pomysłów.
  • Oczekiwany efekt to znalezienie inspiracji, wartych omówienia tematów i odpowiednich słów.
  • Freewriting może być pomocny w przypadku blokady twórczej, wyczerpania, planowania tekstu, nauki języków czy opisywania strumienia świadomości w narracji.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Izabela Tymińska

Iza z zawodu jest zootechnikiem. Odkąd pamięta, fascynowała ją tematyka zdrowotna, dlatego zajmuje się przede wszystkim copywritingiem medycznym. Ukończyła kurs Dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz Pozycjonowania + SEO dla WordPressa. W wolnym czasie pisze książkę i lubi bawić się słowami. Interesuje się zdrowym stylem życia, zielarstwem i fitoterapią. W poszukiwaniu równowagi medytuje i uprawia jogę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

11.09.2024 Social Media
10.09.2024 Copywriting
09.09.2024 Porady & Ciekawostki
06.09.2024 Korekta & Redakcja
04.09.2024 Social Media
03.09.2024 Marketing
02.09.2024 Porady & Ciekawostki
30.08.2024 E-commerce
29.08.2024 Copywriting

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu