Freelancer bez działalności – czy to dobry pomysł?

Spis Treści:

Wiele osób marzy o tym, by porzucić etat, przestać pracować dla kogoś, zająć się samorozwojem i być panem własnego zawodowego losu. Jednak czy bycie freelancerem naprawdę jest takie lekkie, proste i przyjemne? Co warto wiedzieć o takiej pracy?

Kim jest freelancer?

Freelancer to osoba wykonująca swój zawód jako wolny strzelec, bez etatu, pracująca w systemie zleceniowym dla różnych klientów.

Po raz pierwszy terminu tego użył w XIX wieku Walter Scott, określając jako free lancer rycerza z lancą, który łapał się różnych prac dorywczych.

Dla jednych może to oznaczać nienormowany czas pracy, brak nadzoru szefa, możliwość pracowania z dowolnego miejsca, urlop w każdej możliwej chwili oraz całkowitą wolność działania i wyboru projektów, które chce się realizować. Właśnie tak wygląda freelancing, ALE! Jest jeszcze ta mniej różowa strona…

Freelancer powinien do perfekcji opanować zarządzanie swoim czasem i umiejętność poszukiwania wartościowych zleceń. To ktoś, kto – z racji tego, że nie posiada stałej pensji – musi dopilnować, by miesięczne wynagrodzenie pozwalało mu na odpowiednie warunki życia. Taka osoba o swoje ubezpieczenie i emeryturę musi zadbać sama, ponieważ nie posiada umowy o pracę, a zatem nie odprowadza żadnych składek.

Freelancer bez działalności – jak się rozliczać?

W jaki sposób możesz rozliczać się jako freelancer, gdy nie prowadzisz własnej działalności gospodarczej?

Umowa o dzieło

Inaczej nazywana jest umową rezultatu. W jej ramach tworzysz konkretne dzieło – na przykład tekst, aplikację czy utwór muzyczny. Nie jest istotny proces powstawania, a efekt końcowy. Jeżeli więc podpiszesz umowę, której rezultatem ma być strona internetowa, nie otrzymasz wynagrodzenia, jeśli napiszesz na nią treści i zaniechasz dalszych prac. Zleceniodawca w przypadku takiego rodzaju współpracy nie musi opłacać za Ciebie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Umowa zlecenie

Na podstawie umowy zlecenia jedna ze stron wykonuje czynność prawną dla drugiej z nich. Zleceniobiorca nie jest w tym przypadku odpowiedzialny za rezultat, a za odpowiednie wykonywanie swoich obowiązków. Zleceniodawca odprowadza za Ciebie składki, ale nie jesteś chroniony przepisami Kodeksu pracy. Wykonywane zlecenia nie powinny mieć określonego stałego miejsca i czasu wykonywania, ponieważ wtedy umowa ma znamiona umowy o pracę.

Firmy pośredniczące

Co jednak, jeśli klient wymaga faktury, a Ty nie prowadzisz działalności? Tutaj również nie jest konieczne jej zakładanie – wystarczy korzystać z firm pośredniczących w wystawianiu faktur dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej, np. Useme. Wiąże się to z koniecznością opłaty prowizji oraz podatku.

Działalność gospodarcza freelancera

Bywa, że freelancerzy posiadają swoją firmę – wówczas rozliczają się na zasadzie B2B. W tym przypadku ważne jest sprawdzenie, jakie są koszty prowadzenia własnej działalności gospodarczej, a zależy to od kilku czynników.

Działalność nierejestrowana

Sam proces rejestracji firmy jest darmowy. Co ciekawe, nie zawsze jest jednak konieczny, prowadzić bowiem możesz działalność nierejestrowaną. To świetne rozwiązanie dla osób, które freelancing traktują jak sposób na „dorobienie” do budżetu.

Możesz z niego skorzystać, jeśli Twoje miesięczne zarobki nie przekroczą w ciągu każdego miesiąca roku połowy minimalnego wynagrodzenia. W 2022 roku jest to 1505 złotych. Dodatkowo w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie możesz prowadzić działalności. Jeżeli spełniasz oba wymagania, Twoim jedynym obowiązkiem jest odprowadzanie podatków.

Działalność gospodarcza a składki na ubezpieczenie

Początkujący przedsiębiorcy mogą korzystać z różnego rodzaju ulg. W ciągu pierwszych 6 miesięcy prowadzenia działalności dostępna jest „Ulga na start”. W trakcie jej trwania nie opłacasz składek na ubezpieczenia społeczne. Składki ZUS obejmują wówczas jedynie składkę zdrowotną, która od 2022 roku uzależniona jest od wybranego sposobu opodatkowania oraz zarobków.

Następnie przez 2 lata można korzystać z ZUS-u preferencyjnego. W tym przypadku płacisz niższe sumy składek na ubezpieczenie społeczne oraz pełną kwotę ubezpieczenia zdrowotnego (poza tym można również dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia chorobowego). Preferencyjny ZUS w 2022 roku wynosi 285,71 zł + wyliczoną indywidualnie składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Z kolei tzw. duży ZUS to już koszty znacznie większe. W 2022 roku pełne składki wynoszą 1211,28 zł + wspomniana już składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Pozostałe opłaty w związku z prowadzeniem działalności

To oczywiście nie wszystko – przedsiębiorcy muszą opłacać podatki od przychodów uzależnione od wybranego sposobu opodatkowania. Innym kosztem będzie też na przykład księgowość (średnio dla małej firmy może to być 200 złotych miesięcznie) lub wykupienie abonamentu oprogramowania, które pomoże Ci prowadzić ją samodzielnie. Należy doliczyć także ceny licencji potrzebnych do pracy programów/aplikacji czy ewentualny czynsz, jeśli decydujesz się na biuro.

Rozpoczynając swój biznes, nie jesteś w stanie przewidzieć, w którą stronę się rozwinie, dlatego wielu freelancerów zwleka z założeniem działalności do czasu, aż nie osiągnie stabilizacji finansowej pozwalającej na odprowadzanie wszelkich składek i podatków oraz jednocześnie na godne życie.

Freelancer bez działalności – czy to ma sens?

Freelancer bez działalności powinien mieć na uwadze jedną ważną rzecz – pracując np. w oparciu o UoD, nie zarabia na swoją emeryturę, nie posiada również ubezpieczenia (chyba że zostaje podciągnięty pod ubezpieczenie członka rodziny). Wówczas, choć kwota, którą wypracuje, jest jego czystym zarobkiem, poza nią nie ma dosłownie nic – musi więc sam zadbać o to, by posiadać ubezpieczenie zdrowotne (choć nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać wyłącznie z prywatnej opieki zdrowotnej) oraz pomyśleć o zabezpieczeniu na przyszłość.

Z drugiej strony – freelancera nie obejmuje wiek emerytalny. Sam sobie bowiem ustala, ile i jak długo pracuje, może więc to robić nawet przez całe życie!

Czy praca bez działalności ma więc sens? Z pewnością, jeżeli po kalkulacjach taki freelancing jest dla Ciebie bardziej opłacalny, nie masz wielu zleceń, nie zarabiasz wysokich kwot. Jednak podejmując decyzję, musisz wziąć pod uwagę każdy aspekt. Finansowo brak własnej firmy może Ci się opłacać, jednak koszty prywatnej opieki medycznej, odkładanie na emeryturę i inne wydatki ponoszone samodzielnie, mogą być zbliżone do wysokości podatków czy składek ZUS.

Warto również wspomnieć, że firmy z reguły wolą współpracę z kimś, kto może wystawić fakturę – jest to dla nich nierzadko kwestia wygody w rozliczeniach, która może okazać się kluczowa.

W jakim zawodzie można być freelancerem?

Wśród freelancerów dominują osoby pracujące w branżach IT, a także tłumacze, lektorzy, copywriterzy, fotografowie czy graficy. Freelancing ma nieodłączny związek z rozwojem mediów i Internetu, a firmy coraz częściej decydują się na taką współpracę, szczególnie jeśli nie potrzebują osoby na stałe stanowisko.

W zasadzie każdy zawód umożliwia pracę na takich zasadach. Można też być jednocześnie freelancerem i pracować na etacie, zamieniając swoje hobby w zawód „po godzinach”. Jest możliwe, by w ten sposób dorabiać lub uznać to za pełnoetatową formę pracy. Warunek to bycie specjalistą w jakiejś dziedzinie – wówczas freelancing przynosi zyski takie same jak praca na etacie.

Jak szukać zleceń jako freelancer?

Internet i poczta pantoflowa – oto główne sposoby na to, by pozyskać nowe zlecenia. W sieci nie brakuje serwisów zrzeszających freelancerów w różnych dziedzinach, w których można się zaoferować, zostać znalezionym przez potencjalnego klienta lub samodzielnie znaleźć zlecenia. Warto również spróbować swoich sił w agencjach marketingowych. Jeśli jest się specjalistą w swoim fachu, można także liczyć na polecenia od zadowolonych klientów.

Każde zlecenie wymaga analizy – zawsze bowiem trzeba wiedzieć, ile jesteśmy w stanie zrobić, a także dokładnie zapoznać się z warunkami współpracy. Należy to przeanalizować PRZED jej podjęciem – każde niedomówienie, niezrozumienie oraz problemy, które zajdą w trakcie współpracy, rzutują na wizerunek freelancera.

Kiedy i czy warto założyć działalność, będąc freelancerem?

Własna firma to własna marka, a co za tym idzie – szansa na większą rozpoznawalność oraz łatwość nawiązania współpracy.

Nie każdy bowiem chce zatrudniać na umowy tzw. śmieciowe. Jednocześnie założenie działalności gospodarczej – mimo wielu ulg i profitów dla młodych przedsiębiorców – łączy się z kosztami i stresem.

Z pewnością warto założyć ją w chwili, kiedy masz w miarę stałe dochody, które pozwolą na utrzymanie firmy, a przy tym zapewnią godne warunki do życia. Wówczas zyskujesz też wizerunkowo, możesz pozyskiwać więcej zleceń, jeśli odpowiednio poprowadzisz swój marketing. Własna działalność oznacza również odpowiednie zabezpieczenie na przyszłość – odprowadzasz bowiem wszystkie składki ubezpieczeniowe i emerytalne.

Nie oznacza to jednak, że freelancer bez firmy jest postrzegany jako osoba mniej profesjonalna, bynajmniej! Dla wielu freelancerów brak działalności oznacza jednocześnie większą swobodę – nie trzeba martwić się księgowością, terminami, opłatami. Tacy freelancerzy miewają również korzystniejszą ofertę, ponieważ w swój zarobek nie muszą wliczać kosztów prowadzenia firmy, co bywa bardziej opłacalne dla potencjalnych klientów. Wadą jest jednak wspomniana konieczność samodzielnego zadbania o ubezpieczenie oraz emeryturę.

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, czy freelancer powinien mieć własną działalność. Jest to wskazane, ale nie konieczne, ma bowiem swoje zalety i wady. Z pewnością, kiedy już zdecydujesz się na zostanie freelancerem, musisz rozpatrzyć wszystkie ewentualności. W razie niepowodzenia – zawsze możesz wrócić to stabilnej i przewidywalnej pracy na etacie, która daje poczucie stałości i bezpieczeństwa, w przeciwieństwie do umiejącego zaskakiwać – zarówno pozytywnie, jak i negatywnie – freelancingu.

Podsumowanie

  • Freelancer to osoba pracująca jako wolny strzelec, bez etatu, niezatrudniona nigdzie na stałe, specjalizująca się w danej dziedzinie.
  • Można być zarówno freelancerem, jak i etatowym pracownikiem.
  • Freelancer może się rozliczać na podstawie umowy o dzieło, umowy zlecenia lub w formie kontraktu B2B.
  • Aby być freelancerem, nie trzeba posiadać działalności gospodarczej, ale może to pomóc w budowaniu wizerunku i rozpoznawalności własnej marki.
  • Freelancer bez działalności i bez etatu musi liczyć się z koniecznością samodzielnego zadbania o ubezpieczenie zdrowotne oraz emeryturę.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Roksana Krysa

Roksana z wykształcenia jest filologiem, specjalizującym się w komunikacji społecznej i krytyce literackiej. Współpracowała z wieloma portalami i magazynami kulturalno-literackimi, m.in. z Wirtualną Polską, miesięcznikiem „Śląsk”, ARTpapierem i FA-artem. W 2010 roku zadebiutowała jako prozaik. Pisze od zawsze i szczerze to uwielbia, więc bycie copywriterem to nie tylko jej zawód, ale i pasja. Prywatnie – szczęśliwa mama i żona, miłośniczka literatury, górskich wędrówek, LEGO, gotowania, planszówek, gier karcianych i przyrody. Pisze tak, jak się tego oczekuje, przywiązując jednakową wagę do treści i formy. Cechuje się kreatywnością i wyczuciem stylu. Świetnie przekazuje w tekstach emocje i zgrabnie bawi się słowami. Stara się, by miały one moc sprawczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

28.03.2024 Porady & Ciekawostki
27.03.2024 Social Media
26.03.2024 Marketing
25.03.2024 Korekta & Redakcja
22.03.2024 Porady & Ciekawostki
21.03.2024 Marketing
20.03.2024 Social Media
19.03.2024 Social Media
18.03.2024 Marketing

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy