Piszesz teksty? Sprawdź, gdzie możesz je sprzedać!

Spis Treści:

Praca w charakterze copywritera cieszy się dużą popularnością i trudno się temu dziwić. To kreatywne zajęcie, które może przynieść dużo satysfakcji i dobre pieniądze. Chociaż początki nie zawsze są łatwe, to bez wątpienia warto rozważyć karierę w tym zawodzie. Pracujesz jako copywriter? Masz treści, które zalegają niewykorzystane, ale nie wiesz, co z nimi zrobić? Sprawdź, gdzie sprzedać teksty.

Gdzie sprzedać teksty?

Jednym z najprostszych sposobów na sprzedaż swoich tekstów jest korzystanie z portali ze zleceniami.

Na takich platformach zamieszczane są ogłoszenia osób, które potrzebują tekstów na różne tematy. Można tam znaleźć zlecenia na artykuły, opisy produktów, teksty na strony internetowe czy przeznaczone do mediów społecznościowych, a także na pisanie e-booków. Jeśli dysponujesz gotowymi tekstami, możesz dodać ogłoszenie z dokładnym opisem oferowanych treści.

Do popularnych portali, na których możesz sprzedać teksty, należą między innymi:

  • Oferia.pl – to jeden z największych polskich portali ze zleceniami, na którym można znaleźć wiele różnych ofert pracy dla freelancerów. Umożliwia łatwe i szybkie wyszukiwanie zleceń z różnych dziedzin. Za pośrednictwem Oferii można znaleźć ciekawe i dobrze płatne zlecenia lub dodać własne ogłoszenie, jeżeli posiadasz gotowe teksty.
  • Giełdatekstow.pl – kolejny popularny portal dla osób chcących sprzedać swoje teksty lub poszukujących zleceń. To platforma, która umożliwia bezpośrednie nawiązanie kontaktu między klientem a freelancerem oferującym usługi pisarskie. Po zarejestrowaniu się na stronie możesz dodać gotowe teksty, które są weryfikowane pod kątem unikalności oraz poprawności językowej. W tym wypadku sam ustalasz ich cenę, następnie pozostaje czekać, aż teksty się sprzedadzą.
  • Useme.pl – to kolejny portal dla freelancerów. Jego głównym atutem jest prostota obsługi oraz intuicyjny interfejs, który umożliwia łatwe wyszukiwanie interesujących zleceń oraz bezpośredni kontakt ze zleceniodawcą. Za jego pośrednictwem możesz także legalnie wystawiać faktury, rozliczać projekty, negocjować warunki współpracy, ustalać ceny oraz terminy realizacji zleceń. Useme możesz wykorzystać do szukania zleceń, możesz też za pośrednictwem platformy wystawić ofertę sprzedaży tekstów.
  • Upwork.com – to dobry wybór, jeżeli tworzysz treści w języku angielskim. Upwork jest jedną z największych i najpopularniejszych platform dla freelancerów z całego świata. To miejsce, gdzie możesz zarówno sprzedać teksty, jak i znaleźć zlecenia z różnych dziedzin, takich jak copywriting, projektowanie graficzne, programowanie czy też tłumaczenia.
  • Fiverr.com – kolejny portal międzynarodowy, gdzie można sprzedawać teksty napisane w języku angielskim. Platforma oferuje możliwość sprzedaży zarówno krótkich, jak i dłuższych artykułów, wideo i audio, projektowania graficznego i wielu innych. Jednym z największych atutów Fiverr.com jest łatwość korzystania z platformy oraz szybkość i prostota procesu sprzedaży usług. Możesz łatwo tworzyć oferty, ustalać ceny oraz terminy realizacji zleceń. Portal daje także możliwość wystawiania opinii, co pozwala na budowanie reputacji i zdobywanie nowych klientów.
  • Olx.pl – to jedna z największych i najpopularniejszych platform ogłoszeniowych w Polsce, na której można sprzedawać i kupować różnego rodzaju produkty i usługi. Portal ten oferuje również możliwość dodawania ogłoszeń związanych z pisaniem tekstów, możesz wystawić swoją ofertę z dokładnym opisem oraz ceną.

Blogi i strony internetowe

Jeśli chcesz zarabiać na swoich tekstach, warto rozważyć również stworzenie własnego bloga lub strony internetowej. W ten sposób możesz wykorzystać swoje umiejętności pisarskie i tworzyć treści na różne tematy, a następnie zarabiać na nich dzięki reklamom, programom partnerskim czy po prostu oferując pisanie na zlecenie.

W tym wypadku musisz zatroszczyć się o to, aby publikowane treści były wartościowe i unikalne, aby przyciągać czytelników. Jeśli Twoje teksty będą ciekawe i angażujące, to z czasem możesz zyskać stałe grono czytelników i stać się ekspertem w danej dziedzinie. Stworzenie strony internetowej lub bloga nie jest trudne, wystarczy, że wykupisz odpowiedni hosting oraz domenę, a następnie wybierzesz ciekawy szablon, na przykład za pośrednictwem WordPress.

Wydawnictwa, portale tematyczne, self-publishing

Innym sposobem na sprzedaż swoich tekstów jest kontakt z wydawnictwami lub portalami tematycznymi. Warto przejrzeć strony internetowe różnych wydawnictw czy portali, być może szukają oni autorów do tworzenia artykułów na dane tematy.

Marzysz o wydaniu książki lub e-booka? W dzisiejszych czasach możesz wydać takie publikacje samodzielnie. Instrukcję na temat tego, jak wydać własną książkę w formie elektronicznej znajdziesz w tym artykule: Jak wydać e-booka? W przypadku publikacji książki papierowej czy elektronicznej oczywiście trzeba zainwestować trochę pieniędzy i zaangażować się w cały proces. Niemniej, jeżeli masz grupę odbiorców, na przykład społeczność w social mediach, bez wątpienia uda Ci się zarobić na tego typu publikacji.

Podsumowanie

  • Copywriting to praca, która wymaga skupienia, zaangażowania i poszukiwania nowych zleceń. Jeżeli masz gotowe teksty, możesz je sprzedać.
  • Gdzie sprzedać teksty? Możesz to zrobić za pośrednictwem portali ze zleceniami, platform ogłoszeniowych lub własnej strony internetowej.
  • Gdy tworzysz dłuższe treści, możesz zastanowić się nad współpracą z wydawnictwem lub wydaniem książki lub e-booka samodzielnie.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Dominika Cudziło

Copywriterka z pasji, dziennikarka z wykształcenia. Pracą z tekstem zajmuje się od 2011 roku. Tworzy wartościowe treści, które zwiększają rozpoznawalność firm w sieci. Specjalizuje się w artykułach sponsorowanych, tekstach na strony WWW, dużo przyjemności sprawia jej także tworzenie treści na potrzeby sklepów internetowych. W swojej pracy stawia na proste, skuteczne rozwiązania, ale nie lubi sztampy. Pisanie to jej sposób na życie. W dalszym ciągu pisze wiersze do szuflady, praktykuje też pisanie ekspresywne. W wolnych chwilach czyta książki albo maluje abstrakcje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

20.02.2024 Marketing
19.02.2024 Pozycjonowanie
16.02.2024 Porady & Ciekawostki
15.02.2024 Copywriting
14.02.2024 Korekta & Redakcja
13.02.2024 Porady & Ciekawostki
12.02.2024 Social Media
09.02.2024 Korekta & Redakcja
08.02.2024 Marketing

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu