Jak napisać artykuł po angielsku?

Spis Treści:

Być może to Twoje zadanie domowe z angielskiego, a być może zaczynasz karierę jako publicysta lub copywriter w języku angielskim. Zastanawiasz się, jak napisać dobry artykuł po angielsku? Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi!

Podstawowe zasady pisania angielskich artykułów

Tak naprawdę odpowiedź na pytanie „jak napisać artykuł po angielsku” brzmi: „dokładnie tak samo, jak po polsku”. Polski i angielski odbiorca należą do tej samej formacji kulturowej i w bardzo podobny sposób przyswajają treści. Publicystka w obu tych językach ma podobny kształt.

Dlatego przy pisaniu angielskich artykułów możesz trzymać się tych samych zasad, co przy pisaniu artykułów polskich. Nie zaszkodzi jednak, by przypomnieć sobie najważniejsze wytyczne.

Co powinien zawierać dobry artykuł?

Ważne elementy tekstu zarówno w języku polskim, jak i angielskim, to:

 • przykuwający uwagę tytuł;
 • ciekawy, zachęcający do dalszej lektury lead;
 • rozwinięcie poruszanego tematu bez lania wody;
 • ciekawą, angażującą treść oraz przyjemny w odbiorze styl pisania;
 • merytoryczne argumenty i konkretne informacje;
 • przejrzysty, logiczny układ tekstu i podział na akapity;
 • podsumowujące całość zakończenie.

Jeśli tekst jest przeznaczony do publikacji internetowej, wskazane jest:

Ponadto wiele rad na temat dobrego pisania tekstów znajdziesz na naszym blogu: wszystkie możesz stosować również przy tworzeniu angielskich artykułów.

Jak napisać swój pierwszy artykuł po angielsku?

Jak widzisz, forma artykułu angielskiego nie różni się od polskiego i jest Ci już zapewne znana. To, co stanowi wyzwanie, to styl tekstu. Nie jesteś w końcu native speakerem, i siłą rzeczy nie masz takiego obycia z językiem angielskim jak rodowity Anglik, a przecież to właśnie lekkie pióro i swoboda w przelewaniu myśli na papier są najważniejszymi składnikami dobrego artykułu.

Czy to sytuacja bez wyjścia? Absolutnie nie! Po prostu musisz trochę poćwiczyć, zanim pokażesz światu swój pierwszy artykuł po angielsku. Zakładamy, że znasz ten język przynajmniej na poziomie C1 – jeśli Twoja znajomość jest słabsza, możesz mieć problemy z napisaniem dobrego artykułu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, byś tego spróbował ?

Ostatecznie to właśnie praktyka jest najlepszą formą nauki. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych metod na wyszlifowanie umiejętności językowych tak, by napisać ciekawy artykuł po angielsku.

 • Czytaj dobrą angielską publicystykę, np. Times’a albo Guardiana. Internet jest pełen wysokiej jakości, darmowych treści anglojęzycznych. Naucz się z nich jak formułować zdania i konstruować tekst.
 • Oswój się z angielskim językiem potocznym – słuchaj podcastów, oglądaj filmy z angielskimi napisami. Chodzi o to, by złapać naturalny rytm języka, wyczulić się na to, co brzmi sztucznie. Często język angielski, którego uczymy się z podręczników, nie oddaje tego, jak naprawdę mówią ludzie.
 • Zacznij pisać, po prostu. Wybierz kilka interesujących Cię tematów i do każdego z nich napisz osobny artykuł w języku angielskim – na próbę i dla nabrania doświadczenia. Nie ma co liczyć na to, że Twój pierwszy artykuł będzie bardzo dobry i przygotuj się na to, że dopiero przy którymś tekście z kolei nabierzesz przekonania co do swoich umiejętności. Dobry warsztat opiera się przede wszystkim na praktyce. Dlatego przeznacz trochę czasu na ćwiczenia, zanim zdecydujesz się na przygotowanie pierwszego anglojęzycznego artykułu na zamówienie klienta.
 • Idealnie, jeśli jakiś doświadczony lektor języka angielskiego mógłby rzucić okiem na Twoje teksty i wskazać ewentualne kwestie do poprawy. Jeszcze lepiej, jeżeli pokażesz swoje artykuły native speakerowi – jeśli nie znasz żadnego Anglika, zawsze możesz poszukać takiego doradcy przez Internet.

Pisanie artykułów po angielsku

Najczęstszym błędem u osób, które chcą napisać artykuł po angielsku, jest… myślenie po polsku. To nawyk, którego musisz się wyzbyć przy pisaniu w obcym języku. Każdy język ma swoją gramatykę i składnię – pisanie tekstu najpierw po polsku, a następnie tłumaczenie go na angielski, naraża Cię na szereg niepotrzebnych błędów. Staraj się od razu formułować zdania w języku angielskim, myśl o temacie artykułu po angielsku.

Mamy nadzieję, że nasz krótki przewodnik pomógł Ci dowiedzieć się, jak napisać artykuł po angielsku. Życzymy Ci, by Twój pierwszy tekst w tym języku zachwycił wszystkich czytelników ?

Podsumowanie

 • Artykuły po angielsku nie różnią się zasadniczo od artykułów po polsku – poza, oczywiście, językiem, w którym są napisane.
 • Największym wyzwaniem dla Polaka zaczynającego pisanie po angielsku jest nabranie naturalności i swobody w posługiwaniu się tym językiem. Lekkość stylu pomoże Ci wykształcić m.in. czytanie anglojęzycznej publicystyki.
 • Trening czyni mistrza: im więcej będziesz pisał po angielsku, z tym większą łatwością przyjdą Ci kolejne teksty. Pisanie jak każde inne rzemiosło należy po prostu wyćwiczyć.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Julia Markiewicz

Redaktor naczelny Content Writer. Kierowała rozwojem firmowego bloga, którego czyta 50 000 osób miesięcznie. Obecnie zarządza publikacjami zagranicznymi, m.in. w USA, Hiszpanii i Nigerii. Swoją wiedzą dzieli się z setkami kursantów w ramach Akademii Content Writer. W wolnych chwilach czyta literaturę faktu i zajmuje się malarstwem symbolicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

04.12.2023 Copywriting
01.12.2023 E-commerce
30.11.2023 Pozycjonowanie
29.11.2023 Pozycjonowanie
28.11.2023 Copywriting
27.11.2023 Pozycjonowanie
24.11.2023 Korekta & Redakcja
24.11.2023 Marketing
23.11.2023 Content Marketing

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu