Jak napisać przepis kulinarny? Instrukcja krok po kroku
Pasjonujesz się kulinariami i spędzasz mnóstwo czasu w kuchni? Z pewnością doskonale wiesz, że do przyrządzenia smacznej, rozpływającej się w ustach potrawy zwykle nie wystarczy talent i dobre chęci. Kluczową rolę w całym procesie odgrywa właściwie skonstruowana instrukcja wykonania konkretnego dania. Koniecznie dowiedz się, jak napisać przepis kulinarny oraz co powinny zawierać tego typu teksty.
Przepis kulinarny – co to takiego?
Mianem przepisu kulinarnego określa się szczegółowy opis czynności, które należy wykonać, aby przygotować daną potrawę.
Przepisy kulinarne zwykle stanowią integralną część większych publikacji, takich jak książki kucharskie albo kalendarze. Nierzadko można je także zobaczyć na opakowaniach rozmaitych artykułów żywnościowych (np. przypraw, cukru, makaronu). Są one także obowiązkowym elementem internetowych blogów kulinarnych.
Jak napisać przepis?
Instrukcje wykonania potraw odznaczają się specyficzną strukturą.
Do obligatoryjnych komponentów omawianych treści zaliczamy:
- tytuł przepisu;
- listę składników;
- opis sposobu przygotowania.
Ponadto opracowywane przepisy kulinarne można również wzbogacić o inne informacje dotyczące np. sposobu podania przyrządzonego posiłku, jego wartości kalorycznej, czasu potrzebnego na przygotowanie dania, a także stopnia trudności realizacji zadania. Do niektórych instrukcji dodaje się też krótkie wprowadzenie na temat potrawy.
Zwróćmy szczególną uwagę na obligatoryjne elementy przepisu kulinarnego. Od nich bowiem w głównej mierze zależy poprawność skonstruowania tekstu.
Tytuł przepisu
W pierwszej kolejności musisz pomyśleć o odpowiednim sformułowaniu tytułu. Pamiętaj o tym, że ten komponent służy głównie powiadomieniu odbiorcy tekstu o nazwie potrawy i jej głównym składniku. Niezbędne jest więc umieszczenie w tytule słów kluczowych, aby czytelnik od razu wiedział, czego dotyczy dany przepis. Tytuł można sformułować w prosty sposób, np.:
- „Rosół z makaronem”;
- „Bigos”;
- „Placki ziemniaczane”.
Niekiedy do ogólnej nazwy potrawy dodaje się też nacechowany pozytywnym zabarwieniem przymiotnik, np.:
- „Tania i łatwa w przygotowaniu szarlotka”;
- „Przepyszna marmolada ze śliwek”;
- „Lasagne – popisowe danie z kuchni włoskiej”.
Tytuły przepisów kulinarnych mogą też zawierać wyrażenia metaforyczne (np. „Czekoladowe niebo w gębie – pyszne czekoladowe ciasto z truskawkami”). W takim przypadku należy jednak pamiętać o doprecyzowaniu, jakiej potrawy dotyczy dana instrukcja.
Przeczytaj również
Wykaz składników potrzebnych do przygotowania danej potrawy
Po tytule przepisu i ewentualnym krótkim wprowadzeniu na temat samej potrawy przychodzi czas na umieszczenie w tekście wykazu składników. Zwykle ma on formę listy wypunktowanej. Obok nazw poszczególnych komponentów wskazuje się także na optymalną ilość konkretnego surowca, stosując w tym celu odpowiednie jednostki miary, np.:
- mielone mięso wołowe – 300 g;
- bulion – 200 ml;
- 2 marchewki.
Warto pamiętać o konieczności konsekwentnego stosowania tych samych jednostek masy lub pojemności w obrębie całej listy, np. g lub dag albo ml lub l.
Przy konstruowaniu wykazu składników lepiej wystrzegać się używania mało precyzyjnych określeń typu „szczypta”, „odrobina”, „trochę”. Nieco lepszym rozwiązaniem okazuje się wykorzystywanie takich terminów, jak: „szklanka (np. cukru)”, „łyżeczka (np. soli)”.
W tym przypadku jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że wspomniana terminologia odznacza się pewną niedokładnością. Zarówno szklanki, jak i łyżeczki mogą bowiem różnić się między sobą wielkością oraz pojemnością.
W niektórych przepisach kulinarnych poza listą składników zamieszcza się też wykazy niezbędnych naczyń i przyborów kuchennych.
Opis sposobu przygotowania potrawy
Rozważając kwestię, jak napisać przepis kulinarny, musisz zwrócić szczególną uwagę na sposób skomponowania samego opisu. Warto mieć świadomość, że teksty w profesjonalnych instrukcjach odznaczają się czytelnością i spójnością. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim fakt opisywania poszczególnych czynności w kolejności chronologicznej, np.:
„Rozbić 2 jajka do miski. Wsypać łyżeczkę soli. Całość zamieszać”.
Jeśli określone czynności mogą być wykonywane równolegle, trzeba koniecznie wspomnieć o tym fakcie w przepisie.
Stosowane formy
Istotna jest też zastosowana forma wypowiedzi – powinna być ona jednolita w całej treści. W większości przypadków w przepisach kulinarnych wykorzystuje się:
- formę bezosobową – np. „Wsypać mąkę, dodać cukru, zamieszać”;
- tryb rozkazujący – np. „Wsyp mąkę, dodaj cukru, zamieszaj”.
- 1 os. l. mn. – np. „Najpierw wsypujemy do miski mąkę, następnie dodajemy cukru. Całość mieszamy przez kilka minut”.
Wiesz już, jak napisać przepis kulinarny? W takim razie możesz teraz w efektywny sposób dzielić się swoją wiedzą z innymi pasjonatami sztuki gotowania.
Podsumowanie
- Przepis kulinarny to opis poszczególnych czynności, które trzeba wykonać, aby w należyty sposób przygotować daną potrawę.
- W skład przepisów kulinarnych wchodzą obowiązkowe i fakultatywne elementy. Do tych pierwszych zalicza się: tytuł przepisu, listę składników oraz opis czynności.
- Opisy mogą być tworzone w formie bezosobowej, a także w 1 os. l. mn. albo przy zastosowaniu trybu rozkazującego.
Oceń artykuł:
Dodaj komentarz