Jak napisać referencje dla pracownika? Praktyczne wskazówki
Pracownicy, którym kończy się umowa o pracę, niejednokrotnie proszą swoich przełożonych lub kolegów z pracy o wystawienie tzw. referencji. Liczą bowiem na to, że wspomniany dokument pomoże im w znalezieniu nowego zatrudnienia. Jak jednak napisać referencje, aby należycie spełniły one swoje zadanie?
Referencje – co to takiego?
Referencje, zwane też rekomendacjami, listem referencyjnym albo listem polecającym, to dokument będący pozytywną opinią o byłym pracowniku danej firmy, przygotowaną na jego prośbę.
Zazwyczaj wystawia go pracodawca po zakończonym stosunku pracy. Nierzadko o stworzenie takiego listu prosi się także bezpośredniego przełożonego (np. kierownika działu) albo współpracownika. Niezależnie od tego, która z wymienionych osób ostatecznie stanie się referentem, głównym celem opracowania referencji jest zwiększenie szans polecanej osoby na znalezienie nowego zatrudnienia.
Rekomendacje zazwyczaj przybierają postać pisemną. Taki dołączony do CV dokument odgrywa istotną rolę w procesie rekrutacji. Dzięki temu potencjalny pracodawca zyskuje cenne informacje na temat zdolności, umiejętności oraz zachowania danego kandydata. To może (choć oczywiście nie musi) przesądzić o podjęciu decyzji o zatrudnieniu konkretnej osoby.
Referencje a opinia o pracowniku
Referencje niekiedy utożsamiane są z opinią o pracowniku. Pomiędzy tymi formami oceny zachodzą jednak istotne różnice. W rekomendacjach szczególny nacisk kładziony jest na dobre strony, umiejętności oraz sukcesy zawodowe osoby, której dotyczy dany list polecający.
Natomiast opinia o pracowniku nie musi mieć pozytywnego wydźwięku. Często – choć oczywiście nie zawsze – stanowi ona krytyczną ocenę działań pracownika, jego umiejętności czy też poziomu zaangażowania w pracę. Podwładny zazwyczaj nie ma żadnego wpływu na jej wystawienie. Treść tego dokumentu często pozostaje zresztą dla niego tajemnicą.
Przeczytaj również
Jak napisać rekomendację? Obowiązkowe elementy
Wzór referencji dla pracownika zwykle przybiera formę podania. Taki dokument powinien mieścić się na jednej stronie A4 i zawierać następujące elementy:
- miejscowość i datę opracowania dokumentu – umieszczone w prawym górnym rogu dokumentu;
- imię i nazwisko oraz stanowisko i dane kontaktowe referenta (czyli osoby wystawiającej referencje) – znajdujące się w lewym górnym rogu;
- nagłówek (np. Referencje, Rekomendacje, List referencyjny) – utworzony na środku dokumentu; najlepiej, aby był napisany większą, pogrubioną czcionką oraz wersalikami;
- właściwa treść dokumentu – znajdująca się pod nagłówkiem;
- sformułowanie zachęcające do podjęcia współpracy z daną osobą – np. Jestem przekonany, że Pan/Pani Nowak świetnie sprawdzi się na stanowisku… tak jak sprawdzał(a) się w mojej firmie;
- zwrot grzecznościowy – np. Z poważaniem;
- odręczny podpis i opcjonalnie pieczątka referenta.
Wzór rekomendacji stanowi oczywiście jedynie inspirację. Referencje dla pracownika muszą zawierać prawdziwe, zgodne ze stanem fatycznym informacje. Dokument przygotowany pod konkretną osobę rekruterzy i przyszli pracodawcy postrzegają bowiem jako bardziej wiarygodny.
Przeczytaj również
Treść referencji – co powinna zawierać?
W treści właściwej rekomendacji muszą znaleźć się pewne istotne informacje. Są to kolejno:
- nazwa firmy, stanowisko zajmowane przez daną osobę oraz okres zatrudnienia;
- opis zajmowanego przez polecaną osobę w dotychczasowej firmie stanowiska wraz z podaniem okresu współpracy;
- wyszczególnienie zakresu obowiązków, za realizację których odpowiadał pracownik;
- wykaz zdobytych podczas pracy umiejętności i kwalifikacji zawodowych;
- informacje o indywidualnych cechach charakteru danej osoby, a także posiadanych przez nią kompetencjach miękkich (np. umiejętności komunikacyjne) oraz twardych (np. biegłe posługiwanie się językami obcymi);
- informacje o osiągniętych przez pracownika sukcesach zawodowych.
Właściwie przygotowane referencje składają się z konkretów. Zawierają one m.in. przykłady projektów realizowanych przez pracownika. Muszą także w wyważony sposób przedstawiać mocne strony i osiągnięcia danej osoby. Należy je pisać w rzetelny i obiektywny sposób, nie przesadzając zbytnio z pochwałami. Oczywiście, istotna jest też poprawność językowa, merytoryczna, interpunkcyjna oraz ortograficzna.
Przykładowe referencje
Poniżej znajdziesz przykłady referencji dla pracownika firmy budowlanej przygotowanych przez pracodawcę i współpracownika.
Referencje od pracodawcy
Kraków, 20.05.2024
Jan Kowalski
Prezes Zarządu Pol-Bud Sp. z o.o
Polna 28, 30-000 Kraków
+48 584 215 907
jankowalski@gmail.com
REFERENCJE
Niniejszym, jako pracodawca, z przyjemnością wystawiam referencje dla Pana Arkadiusza Miłka, który pracował w naszej firmie Pol-Bud Sp. z o.o. na stanowisku Kierownika Robót Budowlanych w okresie od 1 stycznia 1019 roku do 30 kwietnia 2024 roku.
W ramach tego stanowiska Pan Arkadiusz Miłek odpowiadał za zarządzanie realizacją projektów budowlanych, nadzorowanie prac budowlanych na różnych etapach inwestycji oraz koordynowanie pracy zespołów roboczych. Do jego głównych obowiązków należało: opracowywanie harmonogramów robót oraz nadzór nad ich terminową realizacją, monitorowanie kosztów realizowanych projektów oraz koordynowanie współpracy z kontrahentami.
Podczas współpracy Pan Arkadiusz Miłek zdobył niezbędne doświadczenie w zarządzaniu zespołami pracowników oraz nadzorowaniu podwykonawców. Pogłębił też swoją znajomość przepisów budowlanych i norm jakości. Ponadto nauczył się obsługi oprogramowania do zarządzania projektami budowlanymi.
Dodatkowo, Pan Arkadiusz Miłek wykazał się ogromnym zaangażowaniem w realizowane projekty. Jego zasługą było m.in. skuteczne zakończenie budowy mostu Poniatowskiego w rekordowym czasie 12 miesięcy, co zostało docenione przez inwestora.
Jestem przekonany, że Pan Arkadiusz Miłek będzie wartościowym pracownikiem w każdej firmie budowlanej, w której podejmie pracę. Jego doświadczenie zawodowe, umiejętności organizacyjne oraz wysokie standardy pracy sprawiają, że stanowi on cenionego specjalistę w branży budowlanej. Z pełnym przekonaniem polecam go do dalszej współpracy zawodowej.
Z poważaniem
Jan Kowalski
Referencje od współpracownika
Kraków, 20.05.2024
Marek Tokarski
Kierownik Nadzoru Technicznego Pol-Bud Sp. z o.o.
Polna 28, 30-000 Kraków
+48 786 341 289
marektokarski@gmail.com
REFERENCJE
Niniejszym, jako współpracownik Pana Arkadiusza Miłka, chciałbym wystawić rekomendację, opierając się na naszym wspólnym doświadczeniu zawodowym, które trwało od 1 stycznia 2019 do 30 kwietnia 2024 roku, kiedy to byliśmy pracownikami firmy Pol-Bud Sp. z o.o.
Pan Arkadiusz pełnił funkcję Kierownika Robót Budowlanych, ja natomiast byłem Kierownikiem Nadzoru Technicznego. Od samego początku naszej współpracy Pan Arkadiusz wykazywał się zarówno teoretyczną wiedzą, jak i praktycznymi umiejętnościami w zakresie zarządzania zespołem.
Jako osoba pracująca na stanowisku kierowniczym odpowiadał za koordynowanie pracy całych zespołów budowlanych. Nadzorował także postępy w pracy oraz utrzymywał kontakt z inwestorem. Przez cały okres pracy w firmie Pan Arkadiusz wykazywał się dużą odpowiedzialnością, umiejętnością rozwiązywania problemów oraz błyskawiczną reakcją na zmieniające się warunki na budowie.
W trakcie naszej współpracy Pan Arkadiusz rozwinął szereg cennych umiejętności zawodowych, takich jak np.: doskonała organizacja pracy i umiejętność zarządzania zespołem oraz zdolność do skutecznego zarządzania czasem. Poszerzył także swoje umiejętności z zakresu obsługi programów do zarządzania projektami.
Z perspektywy współpracownika chciałbym podkreślić, że Pan Arkadiusz był kluczową osobą w zespole, która doprowadziła do sfinalizowania kilku dużych projektów budowlanych. Wspólnie zakończyliśmy budowę m.in. budowę mostu Poniatowskiego nad Wisłą.
Na koniec pragnę dodać, że Pan Arkadiusz jest osobą o wysokich standardach zawodowych, bardzo zaangażowaną w swoją pracę, odpowiedzialną i godną zaufania. Współpraca z nim była nie tylko efektywna, ale i przyjemna, dlatego z pełnym przekonaniem mogę polecić Pana Arkadiusza Miłka jako wyjątkowego profesjonalistę w branży budowlanej.
Z poważaniem
Marek Tokarski
Podsumowanie
- Referencje to pozytywna opinia o pracowniku ubiegającym się o pracę w nowej firmie. Wystawia ją na prośbę samego zainteresowanego były pracodawca lub współpracownik.
- Referencje składają się m.in. z: miejscowości i daty wystawienia dokumentu, danych osobowych i kontaktowych referenta, treści właściwej oraz podpisu.
- W treści właściwej trzeba podać różne informacje o pracowniku, np. stanowisko zajmowane w firmie, okres zatrudnienia, umiejętności zawodowe, kompetencje, sukcesy w pracy.
Oceń artykuł:
Dodaj komentarz