Jak pisać dziennik? Uporządkuj myśli i zrozum swoje decyzje

Spis Treści:

Codzienne prowadzenie dziennika najczęściej kojarzy się z pamiętnikiem pisanym w dzieciństwie. Wbrew temu praktyka journalingu zapewnia głęboki wgląd w swoje emocje i decyzje podejmowane w dorosłym życiu. O jej zaletach można stworzyć kilkadziesiąt kolejnych akapitów. Podstawowe pytanie nie brzmi jednak „dlaczego”, a właśnie „jak” pisać dziennik. Poznaj sposoby jego prowadzenia i dobierz metodę journalingu do swoich preferencji!

Czym jest dziennik?

Dziennik prowadzony w charakterze journalingu jest zbiorem codziennych przemyśleń ustrukturyzowanych w większym bądź mniejszym stopniu.

Przed rozpoczęciem pisania odpowiedz sobie na pytanie: jaki jest mój cel pisania? Czy zależy Ci na codziennej praktyce wdzięczności? Być może Twoim celem jest samorozwój i ocena zakończonego dnia? Nadrzędnych celów journalingu może być wiele i nie musisz się zamykać na jeden z nich.

Dlaczego to takie ważne? Jeśli wiesz, do czego dążysz, Twoja motywacja jest większa. W przypadku pisania dziennika jest to o tyle istotne, że tak naprawdę głównie systematyczna praktyka daje efekty.

Pomocne w prowadzeniu dziennika będzie również znalezienie odpowiedzi na poniższe pytania:

  • W jakiej formie zamierzam prowadzić dziennik? Papierowej czy elektronicznej?
  • Ile czasu jestem w stanie poświęcać na codzienne pisanie?
  • Którą metodę journalingu zamierzam stosować?

Dlaczego warto prowadzić osobiste zapiski?

Prowadzenie dziennika uznawane jest za działanie mające charakter terapeutyczny.

Dzięki zapisywaniu swoich myśli, możesz się z nimi oswoić, przepracować je, a nawet ukoić wzburzone emocje. Kiedy w Twojej głowie kłębi się dużo przemyśleń, dziennik pozwala je uporządkować i spojrzeć na nie z perspektywy. To świetny sposób na zredukowanie stresu, a także miejsce, w którym zbierzesz wszystkie swoje pomysły i wspomnienia.

Często ludzie odcinają się od swoich emocji. Dzięki zapiskom, mogą być bliżej tego, co czują.

Pamięć jest ulotna, w dzienniku zachowujesz wspomnienia – te trudne oraz te najpiękniejsze. Dzięki temu widzisz swoją drogę i dajesz sobie szansę, by myśli zostały z Tobą na dłużej.

Dziennik może być też miejscem, które rozbudzi Twoją kreatywność – nie tylko w ideach, które zapiszesz, lecz także w jego formie. Możesz bowiem prowadzić artystyczny pamiętnik, który będziesz dowolnie ozdabiać.

Prowadzenie dziennika – na papierze czy w aplikacji?

Która forma prowadzenia dziennika sprawdzi się najlepiej? Zależy to od wielu czynników, w tym indywidualnych preferencji.

Dziennik papierowy będzie doskonałą formą dla miłośników tradycyjnych rozwiązań. Przeznaczony do tego notes opatrzony elegancką oprawą jest dla niektórych nieodłącznym elementem codziennego pisania. Możesz go przekształcić w scrapbook – album udekorowany zdjęciami i innymi pamiątkami.

Można też opatrzeć wpisy własnymi szkicami, kolażami – art journal jest jedną z form dziennika.

Alternatywą do fizycznego notesu jest dziennik prowadzony w formie elektronicznej. Co jest najważniejszą zaletą cyfrowego journalingu? Możliwość natychmiastowego zapisania swoich przemyśleń przy użyciu laptopa bądź telefonu komórkowego. Do notatki możesz dołączyć listy wypunktowane, zdjęcia, a także informacje o lokalizacji. Dobierz sposób journalingu do swoich upodobań!

Aplikacje do prowadzenia dziennika

Które aplikacje sprawdzą się do codziennego spisywania dziennika? Niemal każdy program dostępny w Google Play bądź App Store oparty jest na analogicznych zasadach.

Najpopularniejsze aplikacje do journalingu to:

  • Day One Journal: Private Diary. Stworzona z myślą o użytkownikach systemów iOS i macOS
  • Five Minute Journal. Aplikacja skupiona na praktyce wdzięczności i psychologii pozytywnej.
  • Daylio. Prywatny dziennik dla wszystkich, którzy nie przepadają za pisaniem.
  • Reflectly. Dziennik wykorzystujący sztuczną inteligencję. Pomaga w uporządkowaniu codziennych myśli.

Doskonałym narzędziem będzie również klasyczny notatnik bądź aplikacja Notatki na systemie macOS.

Oprogramowanie do prowadzenia dziennika powinno być przede wszystkim zawsze pod ręką. Do zalet Notatek zainstalowanych na urządzeniach z logo nadgryzionego jabłka należy automatyczna synchronizacja z wszystkimi urządzeniami. Dzięki temu myśl zapisana w telefonie jest automatycznie dostępna na ekranie komputera.

Funkcję dziennika pełnić mogą pełnić również aplikacje do organizacji notatek, takie jak Notion, Evernote bądź Microsoft OneNote.

Jak prowadzić dziennik? Przykładowy szablon

Prowadzenie dziennika nie musi się sztywno ograniczać do pojedynczej techniki. Ustalony schemat może być jednak pomocny w wyrobieniu nawyku codziennego journalingu.

Przykładowy szablon może zawierać:

  • Najważniejsze momenty dnia 
  • Dziennik wdzięczności
  • Osiągnięcia
  • Co warto poprawić i w jaki sposób?

Podany schemat jest stosunkowo szczegółowym sposobem prowadzenia dziennika.

Początkowo możesz się jednak skupić na powodach do wdzięczności – jednym z najważniejszych aspektów journalingu.

Jak mógłby wyglądać przykładowy opis dnia, według powyższego szablonu?

  • Najważniejsze momenty dnia
    Co za dzień! Razem z całą rodziną byliśmy na jarmarku bożonarodzeniowym w Gdańsku. Wypiliśmy grzańca, a potem kupiliśmy prezenty świąteczne dla kuzynów. Wieczorem zjedliśmy pyszną kolację na Starówce.
  • Dziennik wdzięczności
    Jestem wdzięczny za moją rodzinę, której zawsze mogę zaufać. Jestem wdzięczny za to, że mogę spędzić święta w gronie najbliższych.
  • Osiągnięcia
    Udało mi się szczerze porozmawiać z moim tatą.
  • Co warto poprawić i jak to zrobić?
    Chciałbym wyrobić nawyk porannej medytacji. Pobrałem aplikację do codziennej praktyki mindfulness – jutro zacznę od pięciominutowej medytacji.

Minimalistyczna praktyka wdzięczności

Wir pracy i codzienne obowiązki często uniemożliwiają wprowadzanie do dziennika kilkustronicowego wpisu każdego dnia. Doskonałą alternatywą będzie w takim przypadku minimalistyczna praktyka wdzięczności! Na czym polega wspomniana technika?

Pod koniec każdego dnia zapisuj jedną rzecz, za którą warto podziękować. Twoja notatka może zawierać zarówno najszczęśliwszy moment w ciągu dnia, jak i krótkie zdanie przeczytane w książce.

Co daje dziennik wdzięczności? Wyszukiwanie pozytywnych aspektów dnia pozwala na spojrzenie na świat pozytywniej. Regularne prowadzenie zmniejsza stres i może znacząco wpłynąć na samopoczucie.

Przykład:
  • Jestem wdzięczny za Karolinę – gdyby nie ona, nie poradziłabym sobie z dzisiejszą prezentacją.
  • Jak dobrze, że moim mężem jest Karol. Zawsze umie mnie pocieszyć, kiedy płaczę.
  • „Nie odnajdziesz spokoju, unikając życia” – jedno z mądrzejszych zdań, jakie ostatnio przeczytałem.

Strumień świadomości

Jedną z popularniejszych technik tego, jak pisać dziennik, jest tzw. strumień świadomości. W tym przypadku codzienne pisanie, tak samo jak praktyka wdzięczności, pełni funkcję terapeutyczną.

Spisywane na papier myśli są swobodne, pozbawione „nadrzędnej moderacji” mózgu. Mogą się w nich znaleźć zarówno przekleństwa i żale, jak i wyrazy wdzięczności. Jak może wyglądać przykładowy strumień świadomości?

Przykład:

Mam już dość mojej teściowej! Za każdym razem jej coś nie pasuje, już z nią nie wytrzymuję. Staram się z nią dogadać, ale nasze charaktery są całkowicie inne. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie coś się zmieni w naszej relacji.

Podsumowanie

  • Dziennik jest zbiorem codziennych przemyśleń ustrukturyzowanych w większym, bądź mniejszym stopniu.
  • Dziennik papierowy i elektroniczny mają swoje wady i zalety. Dobierz formę journalingu do swoich preferencji.
  • Ustalenie szablonu może być pomocne w wyrobieniu nawyku codziennego journalingu.
  • Krótsze metody pisania dziennika to minimalistyczna praktyka wdzięczności oraz strumień świadomości.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 3.1

Jakub Redo

Student psychologii zdrowia z kilkuletnim doświadczeniem w tworzeniu treści. Dobrze się odnajduje w artykułach blogowych, opisach produktów i tekstach nastawionych pod pozycjonowanie. Każdego zlecenia podejmuje się z chęcią odkrycia czegoś nowego i poszerzenia swoich horyzontów myślowych. Prywatnie miłośnik gotowania i treningu siłowego. Pozostaje stale otwarty na nowe doznania – kulinarne i sportowe! Zapalony czytelnik książek psychologicznych i treści związanych z rozwojem osobistym. W pracy korzysta z narzędzi analitycznych, dzięki czemu każdy tekst doprowadza do perfekcji.

Komentarze

Bozenasowa 66315.04.2024 03:40

Witam! Jestem kobietą po przejściach, gdy zaczęłam swój pamiętnik odrazu poczułam ulgę w moim złamanym Sercu. Dziękuję bardzo za to, że jest ktoś taki co pomaga innym to wypływa z dobroci tej osoby. Pozdrawiam😘

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

19.03.2025 E-commerce
18.03.2025 Aktualności
17.03.2025 Korekta & Redakcja
14.03.2025 Copywriting
13.03.2025 Korekta & Redakcja
12.03.2025 Porady & Ciekawostki
11.03.2025 Pozycjonowanie
10.03.2025 Porady & Ciekawostki
07.03.2025 Content Marketing

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu