Jak pisać dziennik? Uporządkuj myśli i zrozum swoje decyzje

Spis Treści:

Codzienne prowadzenie dziennika najczęściej kojarzy się z pamiętnikiem pisanym w dzieciństwie. Wbrew temu praktyka journalingu zapewnia głęboki wgląd w swoje emocje i decyzje podejmowane w dorosłym życiu. O zaletach pisania dziennika można napisać kilkadziesiąt kolejnych akapitów. Podstawowe pytanie nie brzmi jednak „dlaczego”, a właśnie „jak”. Poznaj sposoby prowadzenia dziennika i dobierz metodę journalingu do swoich preferencji!

Czym jest dziennik?

Dziennik prowadzony w charakterze journalingu jest zbiorem codziennych przemyśleń ustrukturyzowanych w większym bądź mniejszym stopniu.

Przed rozpoczęciem pisania odpowiedz sobie na pytanie: jaki jest mój cel pisania? Czy zależy Ci na codziennej praktyce wdzięczności? Być może Twoim celem jest samorozwój i ocena zakończonego dnia? Nadrzędnych celów journalingu może być wiele i nie musisz się zamykać na jeden z nich.

Pomocne w prowadzeniu dziennika będzie również znalezienie odpowiedzi na poniższe pytania:

 • W jakiej formie zamierzam prowadzić dziennik? Papierowej czy elektronicznej?
 • Ile czasu jestem w stanie poświęcać na codzienne pisanie?
 • Którą metodę journalingu zamierzam stosować?

Dlaczego warto prowadzić osobiste zapiski?

Prowadzenie dziennika uznawane jest za działanie mające charakter terapeutyczny.

Dzięki zapisywaniu swoich myśli, możesz się z nimi oswoić, przepracować je, a nawet ukoić wzburzone emocje. Kiedy w Twojej głowie kłębi się dużo przemyśleń, dziennik pozwala je uporządkować i spojrzeć na nie z perspektywy. To świetny sposób na zredukowanie stresu, a także miejsce, w którym zbierzesz wszystkie swoje pomysły i wspomnienia.

Dziennik papierowy czy elektroniczny?

Która forma prowadzenia dziennika sprawdzi się najlepiej? Zależy to od wielu czynników, w tym indywidualnych preferencji.

Dziennik papierowy będzie doskonałą formą dla miłośników tradycyjnych rozwiązań. Przeznaczony do tego notes opatrzony elegancką oprawą jest dla niektórych nieodłącznym elementem codziennego pisania. Możesz go przekształcić w scrapbook – album udekorowany zdjęciami i innymi pamiątkami.

Alternatywą do fizycznego notesu jest dziennik prowadzony w formie elektronicznej. Co jest najważniejszą zaletą cyfrowego journalingu? Możliwość natychmiastowego zapisania swoich przemyśleń przy użyciu laptopa bądź telefonu komórkowego. Do notatki możesz dołączyć listy wypunktowane, zdjęcia, a także informacje o lokalizacji. Dobierz sposób journalingu do swoich upodobań!

Aplikacje do prowadzenia dziennika

Które aplikacje sprawdzą się do codziennego spisywania dziennika? Niemal każdy program dostępny w Google Play bądź App Store oparty jest na analogicznych zasadach.

Najpopularniejsze aplikacje do journalingu to:

 • Day One Journal: Private Diary. Stworzona z myślą o użytkownikach systemów iOS i macOS
 • Five Minute Journal. Aplikacja skupiona na praktyce wdzięczności i psychologii pozytywnej.
 • Daylio. Prywatny dziennik dla wszystkich, którzy nie przepadają za pisaniem.
 • Reflectly. Dziennik wykorzystujący sztuczną inteligencję. Pomaga w uporządkowaniu codziennych myśli.

Doskonałym narzędziem będzie również klasyczny notatnik bądź aplikacja Notatki na systemie macOS.

Oprogramowanie do prowadzenia dziennika powinno być przede wszystkim zawsze pod ręką. Do zalet Notatek zainstalowanych na urządzeniach z logo nadgryzionego jabłka należy automatyczna synchronizacja z wszystkimi urządzeniami. Dzięki temu myśl zapisana na telefonie jest automatycznie dostępna na ekranie komputera. Funkcję dziennika pełnić mogą pełnić również aplikacje do organizacji notatek, takie jak Evernote bądź Microsoft OneNote.

Jak prowadzić dziennik? Klasyczny szablon

Prowadzenie dziennika nie musi się sztywno ograniczać do pojedynczej techniki. Ustalony schemat może być jednak pomocny w wyrobieniu nawyku codziennego journalingu.

Przykładowy szablon może zawierać:

 • Ogólny opis dnia
 • Powody do wdzięczności
 • Osiągnięcia
 • Co warto poprawić?
 • Jaki mam plan na poprawę wspomnianych obszarów?

Podany schemat jest stosunkowo szczegółowym sposobem prowadzenia dziennika. Początkowo możesz się jednak skupić na powodach do wdzięczności – jednym z najważniejszych aspektów journalingu. Jak mógłby wyglądać przykładowy opis dnia, według opisanego wyżej szablonu?

 • Ogólny opis dnia
  Co za dzień! Razem z całą rodziną byliśmy na jarmarku bożonarodzeniowym w Gdańsku. Wypiliśmy grzańca, a potem kupiliśmy prezenty świąteczne dla kuzynów. Wieczorem zjedliśmy pyszną kolację na Starówce.
 • Powody do wdzięczności
  Jestem wdzięczny za moją rodzinę, której zawsze mogę zaufać. Jestem wdzięczny za to, że mogę spędzić święta w gronie najbliższych.
 • Osiągnięcia
  Udało mi się szczerze porozmawiać z moim tatą.
 • Co warto poprawić?
  Chciałbym wyrobić nawyk porannej medytacji.
 • Jaki mam plan na poprawę wspomnianych obszarów?
  Pobrałem aplikację do codziennej praktyki mindfulness – jutro zacznę od pięciominutowej medytacji.

Minimalistyczna praktyka wdzięczności

Wir pracy i codzienne obowiązki często uniemożliwiają wprowadzanie do dziennika kilkustronicowego wpisu każdego dnia. Doskonałą alternatywą będzie w takim przypadku minimalistyczna praktyka wdzięczności! Na czym polega wspomniana technika?

Pod koniec każdego dnia zapisuj jedną rzecz, za którą warto podziękować. Twoja notatka może zawierać zarówno najszczęśliwszy moment w ciągu dnia, jak i krótkie zdanie przeczytane w książce.

Przykład:
 • Jestem wdzięczny za Karolinę – gdyby nie ona, nie poradziłabym sobie z dzisiejszą prezentacją.
 • Jak dobrze, że moim mężem jest Karol. Zawsze umie mnie pocieszyć, kiedy płaczę.
 • „Nie odnajdziesz spokoju, unikając życia” – jedno z mądrzejszych zdań, jakie ostatnio przeczytałem.

Strumień świadomości

Jedną z popularniejszych technik prowadzenia dziennika jest tzw. strumień świadomości. W tym przypadku codzienne pisanie, tak samo jak praktyka wdzięczności, pełni funkcję terapeutyczną. Spisywane na papier myśli są swobodne, pozbawione „nadrzędnej moderacji” mózgu. Mogą się w nich znaleźć zarówno przekleństwa i żale, jak i wyrazy wdzięczności. Jak może wyglądać przykładowy strumień świadomości?

Przykład:

Mam już dość mojej teściowej! Za każdym razem jej coś nie pasuje, już z nią nie wytrzymuję. Staram się z nią dogadać, ale nasze charaktery są całkowicie inne. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie coś się zmieni w naszej relacji.

Podsumowanie

 • Dziennik jest zbiorem codziennych przemyśleń ustrukturyzowanych w większym, bądź mniejszym stopniu.
 • Dziennik papierowy i elektroniczny mają swoje wady i zalety. Dobierz formę journalingu do swoich preferencji.
 • Ustalenie szablonu może być pomocne w wyrobieniu nawyku codziennego journalingu.
 • Krótsze metody pisania dziennika to minimalistyczna praktyka wdzięczności oraz strumień świadomości.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 4

Jakub Redo

Student psychologii zdrowia z kilkuletnim doświadczeniem w tworzeniu treści. Dobrze się odnajduje się zarówno w artykułach blogowych, jak i tekstach nastawionych pod pozycjonowanie. Każdego zlecenia podejmuje się z chęcią odkrycia czegoś nowego i poszerzenia swoich horyzontów myślowych. Prywatnie miłośnik gotowania; pozostaje stałe otwarty na nowe doznania kulinarne. Zapalony czytelnik książek psychologicznych i treści związanych z rozwojem osobistym. W pracy korzysta z narzędzi analitycznych, dzięki czemu każdy tekst doprowadza do perfekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

04.02.2023 Content Marketing
03.02.2023 Porady & Ciekawostki
02.02.2023 Korekta & Redakcja
01.02.2023 Prawo & Finanse
31.01.2023 Korekta & Redakcja
30.01.2023 Porady & Ciekawostki
28.01.2023 Content Marketing
27.01.2023 Porady & Ciekawostki
26.01.2023 Porady & Ciekawostki

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu