Jak zostać korektorem?
Kochasz czytać książki, z satysfakcją wyłapujesz literówki na plakatach w autobusie, lubisz aktywność, która wymaga skupienia i pracy umysłu? Prawdopodobnie praca korektora jest właśnie dla ciebie. Na pytanie, jak zostać korektorem, odpowiadamy w naszym artykule!
Korektor i zdobywanie wiedzy
Praca korektora wymaga ciągłego dokształcania.
Gdzie osoba chcąca pracować nad poprawnością tekstów może zdobywać potrzebne informacje?
- Studia z filologii polskiej lub bibliotekoznawstwa ze specjalnością edytorską (przed decyzją o podjęciu studiów dobrze jest prześledzić program zajęć specjalizacyjnych – czy jest bardziej historyczny, czy też praktyczny). Ciekawe studia, przydatne na rynku wydawniczym, oferuje Uniwersytet Wrocławski na kierunku Publikowanie Cyfrowe i Sieciowe. Zdobywając wiedzę na studiach, możesz korzystać również z innych możliwości. Zagospodaruj czas między zajęciami i skorzystaj z zawodowych praktyk. Dzięki temu poznasz ten zawód nie tylko w teorii.
- Kursy zawodowe (np. kursy korekty wydawniczej czy kultury języka polskiego Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, dostępne także online; kurs korekty tekstu agencji Content Writer, Akademia korekty tekstu Ewy Popielarz czy Kurs korekty tekstu Patrycji Bukowskiej). Szukając odpowiedniego szkolenia, warto zwrócić uwagę na doświadczenie osoby prowadzącej.
- Słowniki, poradniki (np. Słownik języka polskiego, Słownik poprawnej polszczyzny czy Słownik synonimów PWN, Edycja tekstów Adama Wolańskiego, Gdzie postawić przecinek Aliny Gałązki i Jerzego Podrackiego, 497 błędów Łukasza Mackiewicza. Warto też przeglądać internetowy Dobry słownik, w którym znajdziemy m.in. informacje o tym, jak postępować w wyrazami, które niedawno pojawiły się w polszczyźnie).
- Poradnie językowe (np. Poradnia językowa PWN czy poradnia Dobrego słownika). Zważywszy na to, że język się zmienia, cennym nawykiem będą regularne odwiedziny na stronie Rady Języka Polskiego.
- Grupy na Facebooku zrzeszające korektorów (np. Po drugiej stronie książki, Redaktorzy, korektorzy, edytorzy – łączcie się, Redaktorzy, edytorzy, pisarze i inni), gdzie można zadać pytania i uczestniczyć w burzy mózgów, a czasem nawet znaleźć zlecenie.
Wiadomości pozyskane w szkole na lekcjach języka polskiego w tej pracy nie wystarczą. Ze względu na objętość programu, ale też na możliwości percepcyjne dzieci, nie można im przekazać całej wiedzy, którą na przykład studenci polonistyki zdobywają podczas kilku semestrów gramatyki opisowej, gramatyki historycznej i historii języka polskiego.
Tymczasem znajomość niuansów językowych pozwala na precyzyjniejsze przekazanie myśli autora. Warto też pamiętać, że język cały czas się zmienia. Poza tym oprócz znajomości zasad językowych korektor powinien opanować podstawowe zasady składu. Jeśli więc zastanawiasz się, jak zostać korektorem, musisz zacząć od dokładnego przygotowania merytorycznego.
Gdzie szukać pracy jako korektor?
Pierwsze skojarzenie przy szukaniu pracy w tym zawodzie to oczywiście wydawnictwo, jednak nie jest to jedyne miejsce, w którym potrzebny jest korektor.
Na poprawności językowej powinno zależeć wielu osobom i instytucjom. Starannie zredagowana strona internetowa, kurs, e-book czy posty w mediach społecznościowych, świadczą o profesjonalizmie i szacunku do odbiorcy, są wizytówką autora. To właśnie korektor może sprawdzić, czy prezentują się one dobrze także pod względem językowym.
Korektor może sprawdzać m.in.:
- książki (zarówno te wydawane w wydawnictwach, jak i w ramach self-publishingu);
- strony internetowe;
- czasopisma;
- treść e-booków, szkoleń i kursów;
- gry, instrukcje, broszury, materiały promocyjne, plakaty.
Czy pierwsze kroki warto kierować do wydawnictw działających od wielu lat na rynku wydawniczym? Owszem, szczególnie jeśli to wydawnictwa uniwersyteckie. Jeśli młody korektor trafi pod skrzydła cierpliwego mentora, może się wiele nauczyć. Okazjonalna współpraca z wydawnictwem może przerodzić się w pracę na etat, choć wielu korektorów pracuje jako freelancerzy.
O wiele jednak łatwiej zdobyć pierwsze szlify, przeglądając na Facebooku grupy z ogłoszeniami dla freelancerów (np. mam pracę dla freelancera/znajomy szuka pracy), rejestrując się na platformie Useme, szukając możliwości praktyk i stażu na interesujących portalach, proponując korektorską pomoc blogerom, fundacjom czy różnym instytucjom. Dobrym sposobem na zdobycie doświadczenia jest również współpraca z agencjami copywriterskimi. Wiele z nich prowadzi stały nabór na stanowisko korektora – także Content Writer. Dużym plusem jest tutaj możliwość pracy zdalnej.
Rola specjalizacji w zawodzie korektora
W pracy korektora warto pomyśleć o specjalizacji. Dzięki pasji osoba zajmująca się poprawnością językową łatwiej wychwyci błędy czy nieścisłości w tekście, który jej dotyczy. Jeśli interesują cię sprawy techniczne, spróbuj współpracy z wydawnictwem Akademii Górniczo-Hutniczej czy Politechniki Bydgoskiej. Jeśli znasz dobrze język obcy, możesz szukać pracy w branży IT, w biurze tłumaczeń czy też w wydawnictwie parającym się beletrystyką i wydającym książki autorów obcojęzycznych. Twoje zdolności językowe w połączeniu ze świeżym spojrzeniem na pracę tłumacza pozwolą ukazać się pracy, którą czytelnicy dobrze odbiorą.
Oczywiście jako korektor będziesz też sięgać po nowe wyzwania. Czytanie książek z nieznanej dziedziny poszerza nasze horyzonty i wpływa pozytywnie na pracę umysłu.
Umiejętności korektora
Dobry korektor to niekoniecznie osoba, która skończyła polonistykę z wyróżnieniem. Są jednak pewne umiejętności, które bardzo pomogą mu w pracy:
- duża sprawność językowa, znajomość poprawnej polszczyzny;
- umiejętność wyszukiwania informacji, korzystania z rzetelnych źródeł;
- umiejętność organizacji czasu. Sprawdzanie tekstów wymaga skupienia, warto więc podczas pracy wyłączyć rozpraszacze (np. powiadomienia z social mediów). Pomocą mogą służyć takie aplikacje jak Pomodoro, przydatne w skoncentrowaniu się na jednym zadaniu. Warto też pamiętać, że przemęczony mózg gorzej pracuje. Jeśli będziesz pracować jako freelancer, zwróć uwagę na to, ile zleceń rzeczywiście możesz opracować;
- znajomość narzędzi do edycji tekstu (funkcja śledzenia zmian w Wordzie, wstawianie komentarzy w plikach PDF). Są jednak instytucje, które zalecają sprawdzenie tekstu po wydrukowaniu – wzrok inaczej odbiera tekst na kartce niż na ekranie. Wówczas można stosować znaki korektorskie;
- znajomość zasad SEO (wiele agencji wymaga od korektorów sprawdzenia tekstu nie tylko pod kątem językowym, lecz także optymalizacji).
Podsumowanie
- Zadania korektora to nie tylko wnikliwe sprawdzenie tekstu, lecz także ciągłe poszerzanie wiedzy i sięganie do rzetelnych źródeł.
- Jeśli zastanawiasz się, jak zostać korektorem, prócz sprawności językowej warto zadbać o znajomość programów do edycji tekstu oraz zasad SEO.
- Korektor może szukać pracy nie tylko w wydawnictwach, lecz także w agencjach, redakcjach, firmach, fundacjach itp.
Oceń artykuł:
Dodaj komentarz