Jak zostać pisarzem? Droga do wymarzonej pracy
Według raportu Biblioteki Narodowej w 2022 roku na rynku książki pojawiło się aż 32 408 tytułów. Nieustającą popularnością cieszą się także portale pisarskie typu Wattpad i internetowe grupy twórcze. Coraz więcej osób marzy, by w ramach pracy zawodowej zajmować się pisaniem. Podstawowe pytanie brzmi jednak – jak zostać pisarzem? Czy to trudna kariera? Czy każdy się do niej nadaje? Z niniejszego artykułu dowiesz się wszystkiego o byciu literatem.
Kim właściwie jest pisarz i kto może nim zostać?
Pisarz to osoba, która tworzy dzieła literackie, zwłaszcza prozatorskie.
A kto może zostać pisarzem? Każdy! To jeden z tych zawodów, w których nie potrzebujesz studiów, 15 lat doświadczenia i 4 kursów, aby w ogóle zacząć. O Twojej wartości literackiej świadczą wyłącznie umiejętności i wszystko, co dzięki nim stworzysz. Czytelnicy rzadko kiedy interesują się, kim właściwie jest osoba po drugiej stronie książki – chcą po prostu dobrej historii.
Cechy dobrego pisarza
Aby pracować jako pisarz, musisz jednak charakteryzować się konkretnymi cechami. Świetnie poradzisz sobie w świecie literackim, jeśli:
- masz lekkie pióro – przelewanie myśli na papier przychodzi Ci z łatwością;
- doskonale posługujesz się językiem, w którym chcesz pisać;
- jesteś wytrwały w pracy i konsekwentny – bez tego nie będziesz w stanie spędzić długich lat na pisaniu powieści;
- masz bogatą wyobraźnię i wrażliwość – to ważne cechy każdego pisarza;
- potrafisz szukać informacji – w wielu przypadkach rzetelny research jest niezbędny do napisania dobrej, wiarygodnej książki;
- nie boisz się zastojów i kryzysów – wielokrotnie podczas pracy mogą zdarzyć się blokady pisarskie – musisz być zawsze przygotowany na taki okres i w razie problemu dać sobie czas na odpoczynek;
- czujnie obserwujesz rzeczywistość – spoglądasz na świat kreatywnie i niejako przepuszczasz doznania w życiu przez pisarski „filtr”: we wszystkim szukasz potencjału literackiego;
- interesujesz się światem literatury – obserwowanie najnowszych trendów książkowych, nagród literackich czy bycie częścią pisarskiej społeczności zawsze procentuje lepszymi szansami na rozpoznawalność w środowisku;
- nie boisz się krytyki – wielu pisarzy nie radzi sobie z negatywnymi opiniami, ponieważ są zbyt emocjonalnie związani z tekstem. Musisz wypracować w sobie umiejętność patrzenia na książkę jak rzemieślnik, który nieustannie szlifuje swoje dzieło. Konstruktywna krytyka może rozwinąć Twoje umiejętności oraz wskazać słabsze strony.
Widzisz więc, że pisarzem może zostać każdy, kto tylko posiada odpowiednie cechy charakteru. Oczywiście wykształcenie humanistyczne przyda się w rozwoju, ale nie jest wymagane do wstąpienia na ścieżkę literacką. Wielu wielkich twórców miało wykształcenie prawnicze, ekonomiczne czy medyczne!
Przeczytaj również
Jak zostać pisarzem? Na początek – czytaj!
Mało kto rodzi się mistrzem słowa, który po przeczytaniu kilku książek tworzy literackie arcydzieło. Zazwyczaj zostanie pisarzem wymaga ogromnej pracy nad sobą i samozaparcia. Pisanie jest tak naprawdę jednym z wielu etapów w drodze do literackiego sukcesu. Skupmy się więc na tym, od czego należy zacząć.
Najlepszym sposobem na rozpoczęcie kariery pisarskiej jest czytanie.
Zapoznawanie się z innymi książkami pozwala rozwinąć kilka umiejętności:
- znajomość zasad pisowni – czytanie pomaga zrozumieć budowę zdań, ortografię czy stylistykę;
- oswojenie się z konstrukcją opowieści – każda kolejna lektura pozwoli Ci intuicyjnie wyczuwać, jak odpowiednio prowadzić fabułę utworu, budować napięcie, pisać dialogi czy przedstawiać bohaterów;
- uczenie się na cudzych błędach – czasem przeczytanie złej powieści może być pomocne – dowiadujesz się wtedy, które rozwiązania działają, a które jedynie nudzą odbiorcę.
Niekiedy początkujący pisarze zachwycają się książką innego twórcy i zaczynają naśladować jego styl. Dzieje się to często w środowisku fanów fantastyki. Wiele początkujących fantastów sięga np. po rozwiązania J.R.R. Tolkiena lub Andrzeja Sapkowskiego. Musisz bezwzględnie pamiętać, że jako pisarz jesteś samodzielną jednostką, która powinna wypracować własny styl opowiadania.
Jak jednak tego dokonać? Odpowiedź jest prosta – pisząc.
Przeczytaj również
Jak pracować nad warsztatem pisarskim?
Szlifowanie warsztatu pisarskiego jest kolejnym – i stałym – etapem na drodze do literackiego sukcesu. Możesz skończyć kursy pisarskie czy przeczytać stos poradników, ale bez praktyki niewiele osiągniesz.
Według niektórych zasad pisarskich warto zacząć literacką przygodę od pisania opowiadań, ponieważ są krótsze i nie wymagają tak dużego zaangażowania jak powieść. Nic bardziej mylnego. Pamiętaj, że powieść i opowiadanie to dwa zupełnie różne gatunki epiki, które mają inne cechy.
Niektórzy twórcy lepiej czują się w krótkich formach – są w stanie zmieścić opowieść w jednowątkowej, zwięzłej fabule. Inni jednak potrzebują powieściowej formy, aby w pełni wyrazić swoją myśl. Wybór ścieżki twórczej powinien opierać się na metodzie prób i błędów. Stąd tak ważna jest praktyka – tylko za pomocą pisania jesteś w stanie określić, co idzie Ci dobrze, a z czym sobie nie poradzisz.
Dzięki temu wypracujesz unikalny styl, odnajdziesz idealny gatunek i zrozumiesz, co dla Ciebie najlepsze.
Dobrym pomysłem na ćwiczenia pisarskie jest założenie specjalnego zeszytu lub pliku, w którym będziesz zapisywać wszystko, co przyjdzie Ci do głowy.
Możesz opisać nietypową sytuację z autobusu, jak najtrafniej oddać wygląd napotkanej osoby czy krajobrazu. Grunt to opierać teksty na prawdziwych wydarzeniach, aby nauczyć się sprawnego opisywania rzeczywistości.
Jak wygląda praca pisarza?
W listopadowy wieczór pisarz nalewa do szklanki 30-letnią whisky, zasiada do dębowego biurka i przy ciepłych melodiach gramofonu stuka w maszynę do pisania… Tak często wyobrażamy sobie pracę literacką, ale ma to niewiele wspólnego z rzeczywistością.
Naprawdę pisać można w zatłoczonym autobusie, na ławce w parku albo w łóżku. Wystarczy mieć przy sobie telefon, laptop czy notatnik – i nic więcej nie potrzeba. Z biegiem czasu dobrze wypracować własny sposób pracy i ocenić, w jakich warunkach czujesz największe skupienie i kreatywność.
Warto zauważyć, że praca pisarza właściwie nigdy się nie kończy.
Jeśli podchodzisz czujnie do rzeczywistości, to każdy jej element będzie dla Ciebie inspiracją i potencjalnym pomysłem na rozwinięcie fabuły. Pisanie nie zaczyna się wraz z otwarciem pliku tekstowego – zaczyna się w głowie. To tam budujesz opowieść, widzisz swoich bohaterów i rozmyślasz nad zwrotami akcji. Niekiedy samo stukanie w klawiaturę jest już niemal ostatecznym etapem tworzenia. Dlatego zawsze daj sobie czas na popuszczanie wodzy wyobraźni.
Nie pozwól tylko, aby Twoja opowieść „utknęła” w głowie! Czasem twórcy boją się samego procesu pisania i zamykają tym samym w rozmyślaniach na temat swojej opowieści. Musisz wyczuć moment, w którym historia jest gotowa.
Czasami w trakcie pisania będziesz czuć, że Twoje dzieło nie jest wartościowe i żaden wydawca go nie zechce. Pamiętaj jednak, że tworzysz dopiero tzw. pierwszy draft, czyli niejako wersję roboczą tekstu, a ta nigdy nie jest idealna. Ważne jest, aby na początku spisać historię, którą masz w głowie. A kiedy będzie już gotowa, można przechodzić do kolejnych etapów – redagowania, korekty, poprawek, a w końcu wydania i promocji swojej książki.
Przeczytaj również
Książka jest gotowa – co dalej?
Aby osiągnąć sukces w świecie literackim, musisz dalej pracować po wydaniu książki. Rynek książki jest tak obfity w nowe pozycje, że bez odpowiedniej promocji nie zajdziesz daleko.
Dlatego warto organizować spotkania autorskie, szukać recenzentów, założyć profile w mediach społecznościowych i aktywnie uczestniczyć w życiu literackim. Jeśli potrzebujesz wsparcia w drodze, możesz dołączyć do grup pisarskich, np. na Facebooku (m.in. naPISZ to! – grupa wsparcia pisarzy). Spotkasz tam doświadczone osoby, które wesprą Cię i dadzą praktycznie wskazówki.
W realiach kapitalizmu książka staje się nie tylko wytworem kultury, lecz także towarem, który należy odpowiednio sprzedać. Choć brzmi to drastycznie, to pamiętaj, że z każdym sprzedanym egzemplarzem przekazujesz swoje dzieło kolejnym czytelnikom – tym, którzy będą śmiać się, płakać i złościć wraz z biegiem Twojej opowieści.
Droga pisarza nie jest i nigdy nie była prosta. Wymaga dyscypliny, czujności, konsekwencji i nieustannego rozwoju. Każdy jednak, kto na nią wstąpi, widzi, że przynosi ogrom satysfakcji. Z każdą kolejną historią wnosisz do świata mały kawałek swojej wyobraźni. Czy łatwo więc zostać pisarzem? Nie. Ale czy warto? Absolutnie tak!
Podsumowanie
- Pisarz to osoba, która tworzy dzieła literackie, zwłaszcza prozatorskie.
- Pisarzem może zostać każdy, kto dysponuje odpowiednim zestawem cech i umiejętności (tj. dyscyplina, bogata wyobraźnia, odporność na krytykę itp.).
- Nie potrzebujesz specjalnych warunków do tworzenia książki – wystarczy laptop, zeszyt, telefon. Możesz pisać z dowolnego miejsca na ziemi.
- Aby rozwinąć się jako pisarz, musisz nieustannie ćwiczyć swój warsztat. Warto również czytać wartościowe książki i uczyć się od mistrzów.
- Praca pisarza to więcej niż samo stukanie w klawiaturę – wiele wysiłku wymaga konstruowanie opowieści czy prowadzenie działań promocyjnych.
Oceń artykuł:
Dodaj komentarz