Kalendarz e-commerce – zaplanuj działania marketingowe

Spis Treści:

Jako sprzedawca wiesz, jak ważne jest przygotowanie się na każdą okazję. Kalendarz e-commerce to narzędzie, które pozwala na maksymalne wykorzystanie każdej okoliczności i zwiększenie sprzedaży. Od walentynek po święta Bożego Narodzenia – istnieje szereg sposobów na wykorzystanie tych dni, aby zapewnić swojemu sklepowi sukces. Jaka jest jedna z najskuteczniejszych strategii w marketingu? Przeczytaj dalej i odkryj tajemnicę udanego e-commerce!

Czym jest kalendarz e-commerce?

Kalendarz e-commerce to narzędzie, które pozwala na zaplanowanie i skoordynowanie działań sprzedażowych w sklepie internetowym.

Strategie marketingowe dopasowane do aktualnych wydarzeń i świąt zapewniają znaczną optymalizację sprzedaży i zwiększenie rentowność przedsiębiorstwa. Powołując się na ustalony kalendarz e-commerce, jesteś w stanie spojrzeć na najważniejsze dni z perspektywy właściciela sklepu internetowego i dokładnie zaplanować działania marketingowe.

Kalendarz e-commerce gwarancją płynności finansowej

Znaczna część sklepów internetowych opiera strategię marketingową na dwóch szczytach sprzedażowych.

Jeden z nich zazwyczaj dotyczy Black Friday – „najgorętszego” wydarzenia w e-commerce poprzedzającego okres świąteczny. Może być on również związany bezpośrednio ze świętami Bożego Narodzenia. Drugi szczyt przypada często na okres wakacyjny, Dzień Matki bądź inną okoliczność.

Skutkiem nagłego impulsu zakupowego i zwiększenia zysków w czasie dwóch szczytów sprzedażowych może być drastyczny spadek zainteresowania oferowanymi produktami. Gwałtowny skok zwiększa wtedy ryzyko utraty płynności finansowej w firmie. Uwzględniając istotne wydarzenia i święta, masz szansę „wypełnić luki” między największymi szczytami sprzedażowymi. To z kolei spłaszcza linię trendu zakupów i zwiększa zainteresowanie Twoją ofertą w ciągu całego roku.

Styczeń – nowy rok, nowe szanse dla e-commerce

„Wyprzedaż noworoczna!” – styczeń znany jest z zimowych promocji i przecen sięgających nawet 90% standardowej wartości. Z tego względu wszystkie sklepy odzieżowe powinny opatrzyć ten miesiąc specjalnymi rabatami.

Styczeń to również czas noworocznych postanowień, co jest związane ze szczytem sprzedażowym w sklepach ze zdrową żywnością i przedsiębiorstwach oferujących sprzęt sportowy.

Ze względu na Dzień Babci (21 stycznia) i Dzień Dziadka (22 stycznia) ofertę w tym okresie możesz ukierunkować na prezenty dla najbliższych.

Luty – walentynki

Luty w e-commerce to przede wszystkim walentynki (14 lutego). Święto zakochanych to doskonały moment na kampanie reklamowe pracowni jubilerskich i kwiaciarni. W czasie walentynek szczyt sprzedażowy odnotowują również drogerie oferujące spersonalizowane zestawy prezentowe.

Branża gastronomiczna powinna być z kolei przygotowana na tłusty czwartek przypadający w 2023 roku na 16 lutego.

Marzec – Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn

Szczególnym świętem w marcu jest Dzień Kobiet (8 marca). W tym czasie kampanie reklamowe powinny rozważyć kwiaciarnie i wszystkie sklepy pragnące podsunąć klientom pomysł dla drugiej połówki. Drugą okazją do świętowania jest Dzień Mężczyzn (10 marca).

Kwiecień – Wielkanoc

W kwietniu obchodzimy przede wszystkim Wielkanoc. W roku 2023 roku świętować ją będziemy 9 i 10 kwietnia. Kampanie marketingowe powinny jednak obejmować cały okres przedświąteczny ze względu na wzmożony szał zakupowy i poszukiwanie prezentów dla najbliższych.

Maj – majówka i Dzień Matki

Majowe wydarzenia zaczynają się już na początku miesiąca – od majówki. W tym okresie znaczna część osób decyduje się na wyjazd i chwilowy reset od codziennych obowiązków. Majówka będzie doskonałą okazją na kampanie reklamowe sklepów turystycznych i supermarketów.

W maju obchodzimy również Dzień Matki (26 maja).

Czerwiec – Dzień Dziecka, Dzień Ojca

Najważniejszym czerwcowym wydarzeniem w kalendarzu e-commerce jest Dzień Dziecka (1 czerwca). W tym okresie przypada szczyt sprzedażowy wszystkich sklepów z zabawkami i innych upominków dla najmłodszych. Okazją do świętowania jest również Dzień Ojca (23 czerwca). Specjalne promocje i kampanie marketingowe powinny przygotować z tej okazji drogerie i sklepy oferujące dodatki dla mężczyzn.

Lipiec – okres wakacyjny

W lipcu nie przypadają święta i inne okazje istotne z punktu widzenia e-commerce. Miesiąc ten może być jednak korzystny dla sklepów turystycznych oferujących akcesoria outdoorowe.

Sierpień – Back to School

Sierpień to okres poprzedzający powrót do szkoły. Z tego względu kampanie marketingowe sklepów papierniczych i księgarni powinny koncentrować się na akcji Back to School. Coraz więcej sprzedawców odzieży decyduje się na specjalne promocje.

Wrzesień – Dzień Chłopaka

Korzystnym rozwiązaniem z punktu widzenia e-commerce jest kontynuowanie w tym okresie akcji Back to School. We wrześniu przypada również Dzień Chłopaka (30 września). Dane wydarzenie powinny wziąć pod uwagę sklepy odzieżowe i strony oferujące akcesoria dla mężczyzn.

Październik – Halloween

Październik w kalendarzu e-commerce jest istotny z punktu widzenia nadchodzącego Halloween. W tym okresie warto skupić się na kampaniach reklamowych poświęconych ozdobom, słodyczom i nietuzinkowym przebraniom.

Listopad – Black Friday i Cyber Monday

W listopadzie przypada szczyt sprzedażowy większości sklepów na całym świecie. Black Friday (24 listopada) i Cyber Monday (27 listopada) to międzynarodowa gorączka zakupowa, czyli obowiązkowy punkt w każdym kalendarzu e-commerce. W tym okresie zaskocz swoich klientów niepowtarzalnymi promocjami!

Grudzień – święta Bożego Narodzenia

Grudzień to miesiąc intensywnych zakupów przed świętami Bożego Narodzenia. Z tego względu niemal wszystkie sklepy dbają o odpowiednią oprawę graficzną witryny i zaplanowane wcześniej kampanie reklamowe. Sklepy odzieżowe nie powinny zapomnieć o Sylwestrze – okresie poszukiwań najlepszych kreacji imprezowych.

Podsumowanie

  • Kalendarz e-commerce wykorzystuje najważniejsze święta w ciągu roku do optymalizacji sprzedaży.
  • Uwzględniając istotne wydarzenia, masz szansę „wypełnić luki” między największymi szczytami sprzedażowymi i utrzymać zainteresowanie ofertą.
  • Największe szczyty sprzedażowe przypadają na ostatni kwartał roku: październik, listopad, grudzień.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 0

Jakub Redo

Student psychologii zdrowia z kilkuletnim doświadczeniem w tworzeniu treści. Dobrze się odnajduje w artykułach blogowych, opisach produktów i tekstach nastawionych pod pozycjonowanie. Każdego zlecenia podejmuje się z chęcią odkrycia czegoś nowego i poszerzenia swoich horyzontów myślowych. Prywatnie miłośnik gotowania i treningu siłowego. Pozostaje stale otwarty na nowe doznania – kulinarne i sportowe! Zapalony czytelnik książek psychologicznych i treści związanych z rozwojem osobistym. W pracy korzysta z narzędzi analitycznych, dzięki czemu każdy tekst doprowadza do perfekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

19.03.2025 E-commerce
18.03.2025 Aktualności
17.03.2025 Korekta & Redakcja
14.03.2025 Copywriting
13.03.2025 Korekta & Redakcja
12.03.2025 Porady & Ciekawostki
11.03.2025 Pozycjonowanie
10.03.2025 Porady & Ciekawostki
07.03.2025 Content Marketing

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu