Kropka – mały znak o ogromnym znaczeniu

Spis Treści:

Teksty pisemne – tak jak wypowiedzi ustne – muszą być przejrzyste i zrozumiałe. Nadaniu różnego rodzaju utworom wspomnianych cech sprzyja stosowanie odpowiednich znaków interpunkcyjnych. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje kropka. To pojedynczy znak graficzny, który pełni różnorodne funkcje w zdaniach. Warto dowiedzieć się więcej na temat zasad jej używania.

Czym jest kropka w interpunkcji?

Słowo kropka jest wyrazem wieloznacznym. Zazwyczaj pod tym pojęciem rozumie się niewielką okrągłą plamkę lub punkcik.

Znak ten znajduje zastosowanie np. w muzyce (służy tam do zwiększania wartości rytmicznej nuty o połowę), matematyce (jako znak mnożenia) albo w alfabecie Morse’a, gdzie wskazuje na krótki sygnał.

Kropkę najczęściej jednak wykorzystuje się w interpunkcji. Jako znak interpunkcyjny pełni ona kilka funkcji. W zdaniach może zatem występować np. w roli:

  • znaku przestankowego – kończącego zdania oznajmujące, np. Jutro pójdę na zakupy.; w tym przypadku jej obecność na końcu zdania stanowi sygnał dla czytającego, że w danym miejscu należy zawiesić głos lub zrobić przerwę;
  • znaku służącego do tworzenia niektórych skrótów (np. inż., ul.) oraz inicjałów (np. P.S., M.B.);
  • znaku wykorzystywanego do tworzenia liczebników porządkowych z liczebników głównych w skróconym, cyfrowym zapisie zdania, np. Mieszkam na 5. piętrze.;
  • znaku diakrytycznego – stawianego nad niektórymi literami, np. ż, i, j.

Kropka jako znak graficzny stanowi także składnik niektórych innych znaków interpunkcyjnych, np. wykrzyknika (!); pytajnika (?); średnika (;); dwukropka (:); wielokropka ().

Kiedy należy używać kropki w zdaniach?

Kropka w zdaniach służy przede wszystkim do zamykania wypowiedzeń. Dotyczy to zarówno zdań pojedynczych (np. Jestem taki szczęśliwy.), jak i złożonych (np. Nawet nie wiem, kiedy zasnęłam.). W tym przypadku kropka może być zastąpiona przez inne znaki interpunkcyjne, takie jak pytajnik (np. Co dziś zrobimy na obiad?) oraz wykrzyknik (np. Odejdź ode mnie!).

Zastosowanie kropki w zdaniu jest także uzasadnione w kilku innych sytuacjach, czyli:

  • po skrótach wyrazów powstałych poprzez odcięcie ich końcowej części (np. prof. profesor, – godzina) lub utworzonych z dwóch słów (np. np. – na przykład; m. in. między innymi);
  • po skrótach wyrazów zawierających ostatnią literę danego słowa występujących w innym przypadku niż mianownik (np. dr. Nowaka – doktora Nowaka; mjr. Kuchcińskiemu – majorowi Kuchcińskiemu);
  • po inicjałach imienia i nazwiska (np. A.M. – Adam Mickiewicz; J.K.M. – Janusz Korwin –Mikke) – w tym przypadku pomiędzy poszczególnymi inicjałami nie stosuje się spacji, a przy dwuczłonowych nazwiskach pomija się pauzę;
  • w zapisie dat cyframi arabskimi (np. 14.12.2024 r.);
  • po literach oraz liczbach arabskich i rzymskich wprowadzających podpunkty w wyliczeniach (np. I. Gramatyka języka polskiego, 1. Czasownik, A. czas przeszły);
  • po cyfrach arabskich oznaczających liczebniki porządkowe w zdaniu (np. Wjechałem windą na 8. piętro).

W ostatnim z wymienionych przypadków istnieje możliwość pominięcia kropki, jeśli z kontekstu zdania wynika jasno, że zapisana w zdaniu cyfra arabska oznacza liczebnik porządkowy. Poprawny jest zatem zapis takiego zdania jak: Marek ma dzisiaj 40 urodziny.

Kiedy należy zrezygnować ze stawiania kropki?

Są sytuacje, w których należy bezwzględnie zrezygnować ze stawiania kropki. Ten znak graficzny nie powinien się zatem pojawiać:

  • po liczebnikach głównych (np. Wczoraj kupiłem 5 chlebów);
  • po skrótach jednostek miar i wag (np. g, ha) oraz rodzimych walut (, gr);
  • po tytułach dzieł, rozdziałów i podrozdziałów książki (np. Obozy koncentracyjne na terenie Polski w czasie II wojny światowej);
  • po skrótach zawierających ostatnią literę skracanego wyrazu występującego w mianowniku (np. mgr – magister);
  • po skrótowcach (np. PKP; KUL);
  • w datach, w których nazwę miesiąca zapisano słownie lub cyfrą rzymską (np. 4 października, 9 II);
  • po napisach na afiszach, szyldach i transparentach.

Jeśli skróty jednostek miar i wag, rodzimych walut, a także skrótowce znajdują się na końcu zdania, wówczas należy całą wypowiedź zakończyć kropką.

Zbieg znaków interpunkcyjnych

Zgodnie z obowiązującymi zasadami interpunkcyjnymi kropkę należy pominąć wtedy, gdy zdanie kończy się pytajnikiem, wykrzyknikiem albo wielokropkiem. Jeśli jednak od wyżej wymienionych znaków kropkę oddziela cudzysłów lub nawias, wtedy należy ją postawić na końcu wypowiedzenia.

Podsumowanie

  • Kropka jest znakiem interpunkcyjnym, który pełni różne funkcje w zdaniach. Najczęściej jest ona znakiem przestankowym lub diakrytycznym.
  • Kropką zawsze kończy się zdania oznajmujące. Występuje ona także m.in. po niektórych skrótach, inicjałach oraz w wyliczeniach.
  • Ze stawiania kropki należy zrezygnować m.in. po skrótowcach, w tytułach dzieł oraz po skrótach jednostek miar i wag.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Paulina Skowronek

Z wykształcenia filolog polski i bibliotekarka. Z zawodu i zamiłowania copywriterka i redaktorka. Od dziecka fascynują ją słowa i to, co można wyrazić za ich pomocą. Pisarstwo postrzega jako jedną z dziedzin sztuki. Tworzeniem tekstów dla swojej przyjemności zajmuje się od najmłodszych lat. Obecnie służy pomocą klientom w ramach własnej działalności gospodarczej. Każdy nowy artykuł to dla niej okazja do poszerzenia horyzontów myślowych oraz udoskonalenia warsztatu pisarskiego. Specjalizuje się w treściach związanych z korektą, redakcją i copywritingiem. Prywatnie miłośniczka literatury dziecięcej i młodzieżowej, a także muzyki pop i rock.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

14.01.2025 Korekta & Redakcja
13.01.2025 Pozycjonowanie
10.01.2025 Korekta & Redakcja
09.01.2025 Copywriting
08.01.2025 Marketing
07.01.2025 Porady & Ciekawostki
06.01.2025 Korekta & Redakcja
03.01.2025 Social Media
02.01.2025 Marketing

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu