Marketing mobilny – o co zadbać w trakcie tworzenia strategii?

Spis Treści:

Urządzenia mobilne odgrywają szczególnie istotną rolę w marketingu i przykuciu uwagi potencjalnego klienta. Z tego względu strategie wykorzystujące media społecznościowe i stronę dostosowaną do smartfonów mogą mieć znaczny wpływ na konwersję i sprzedaż. Jakie narzędzia wykorzystywane są w kampaniach reklamowych? Od powiadomień push po SMS-y – dowiedz się, czym jest marketing mobilny i o co zadbać w trakcie tworzenia strategii!

Czym jest marketing mobilny?

Marketing mobilny to rodzaj działań marketingowych koncentrujących się na wykorzystaniu urządzeń mobilnych jako głównego kanału komunikacji z klientem.

Celem strategii zorientowanej na komunikację bezprzewodową jest promocja produktów lub usług poprzez wiadomości tekstowe, multimedia, wiadomości e-mail bądź komunikatory internetowe. Dzięki temu firmy mają szansę dotrzeć do swoich klientów w efektywniejszy i bardziej bezpośredni sposób. Marketing mobilny angażuje odbiorców w interaktywną komunikację i buduje trwałe relacje z marką.

Narzędzia marketingu mobilnego

Narzędzia marketingu mobilnego to zbiór technologii wykorzystywanych w celu skutecznej promocji produktów bądź usług danej firmy. Jednym z popularniejszych działań były niegdyś kampanie SMS-owe. Wiadomości tekstowe informowały o aktualizacji oferty bądź przypominały o obowiązujących promocjach.

Przesyłanie SMS-ów musi być jednak poprzedzone zgodą odbiorcy na otrzymywanie tego typu komunikatów.

Marketing za przyzwoleniem (z ang. permission marketing) buduje lojalność konsumencką i utrzymuje relację z potencjalnym klientem. Nieautoryzowane przesyłanie wiadomości może drażnić użytkowników i narazić Twoją firmę na straty – finansowe oraz reputacyjne. Natarczywe komunikaty mogą zostać odebrane jako naruszenie prywatności i zaufania.

Narzędzia wykorzystywane w marketingu mobilnym to również:

 • powiadomienia push (w aplikacjach i na stronach internetowych),
 • komunikator Messenger,
 • media społecznościowe,
 • Google Ads.

Strony dostosowane do smartfonów

Jeżeli zależy Ci na pełnym wykorzystaniu możliwości marketingu mobilnego, Twoja strona internetowa powinna być w pełni dostosowana do smartfonów.

We współczesnym świecie coraz więcej ludzi korzysta z urządzeń przenośnych do przeglądania sieci i dokonywania zakupów online.

Jak dostosować witrynę do smartfonów? Oto lista kroków, które należy podjąć:

 1. Upewnij się, że strona jest responsywna i automatycznie dostosowuje się do różnych rozmiarów ekranów.
 2. Skup się na prostocie i czytelności – usuń zbędne elementy, takie jak boczne paski nawigacyjne, które mogą utrudniać użytkownikom korzystanie z witryny.
 3. Upewnij się, że treści i elementy interaktywne (przyciski i formularze) są łatwe do kliknięcia na ekranie dotykowym.
 4. Zastosuj tzw. mobile-first design – zaprojektuj stronę z myślą o urządzeniach mobilnych, a dopiero później dostosuj ją do większych ekranów.
 5. Zminimalizuj czas ładowania strony – smartfony często korzystają z wolniejszego połączenia internetowego, dlatego ważne jest, aby Twoja strona ładowała się stosunkowo szybko.
 6. Wykorzystaj lokalizację geograficzną użytkownika, aby dostarczać spersonalizowane treści i oferty.
 7. Zadbaj o to, aby strona była zgodna z zasadami SEO. Będzie to skutkować wyższą pozycją w wynikach wyszukiwania.

Marketing mobilny – jak opracować strategię?

Realizacja każdej strategii powinna być poprzedzona ustaleniem szczegółowego planu działań i przeprowadzeniem badań rynkowych.

Zdefiniuj cele

Przed wdrożeniem strategii zastanów się, co chcesz osiągnąć poprzez marketing mobilny. Zależy Ci na zwiększeniu sprzedaży, pozyskaniu nowych klientów czy może usprawnieniu reputacji? Jasno określone cele pomogą w wyborze odpowiednich narzędzi i kanałów marketingowych.

Poznaj grupę docelową

Wiedza o swojej grupie docelowej jest kluczowa w tworzeniu skutecznej strategii marketingowej. Sprawdź, jakiego urządzenia mobilnego najczęściej używają Twoi klienci, jakie aplikacje i strony internetowe przeglądają. Dzięki temu będziesz mógł dopasować swoją strategię do preferencji i potrzeb odbiorców. Pod uwagę możesz również wziąć lokalizację i wiek potencjalnych klientów.

Wybierz narzędzia

Marketing mobilny to nie tylko SMS-y i reklamy na stronach internetowych. Kampanie koncentrują się również na aplikacjach, mobilnej obsłudze klienta oraz spersonalizowanych ofertach. Wybierz narzędzia dopasowane do Twojej strategii i grupy docelowej.

Kontroluj dane mobilne

Zarządzanie danymi mobilnymi to niezwykle istotny element skutecznej strategii marketingowej. Dzięki Google Analytics możesz w łatwy sposób monitorować zachowania użytkowników i analizować efektywność prowadzonej kampanii. W ocenie skuteczności działań pomaga analiza opinii klientów współczynnika konwersji.

Stwórz wskaźniki KPI

Wskaźniki KPI, czyli kluczowe wskaźniki wydajności, pozwalają na skuteczne monitorowanie postępów w realizacji celów marketingowych. Współczynniki oceniają zaangażowanie użytkowników, średni czas spędzony na stronie, ilość odsłon i koszt pozyskania klienta. Regularne śledzenie wskaźników KPI pozwala na wczesne wykrycie słabych punktów i podjęcie natychmiastowych działań korygujących.

Podsumowanie

 • Marketing mobilny to działania marketingowe koncentrujące się na wykorzystaniu urządzeń mobilnych jako głównego kanału komunikacji.
 • Narzędzia wykorzystywane w marketingu mobilnym to SMS-y, powiadomienia push, Messenger, media społecznościowe, Google Ads.
 • Kluczowym aspektem marketingu mobilnego jest strona internetowa w pełni dostosowana do smartfonów.
 • Opracowując strategię w marketingu mobilnym, należy zdefiniować cele, dobrać narzędzia i zaplanować kontrolę danych.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Jakub Redo

Student psychologii zdrowia z kilkuletnim doświadczeniem w tworzeniu treści. Dobrze się odnajduje w artykułach blogowych, opisach produktów i tekstach nastawionych pod pozycjonowanie. Każdego zlecenia podejmuje się z chęcią odkrycia czegoś nowego i poszerzenia swoich horyzontów myślowych. Prywatnie miłośnik gotowania i treningu siłowego. Pozostaje stale otwarty na nowe doznania – kulinarne i sportowe! Zapalony czytelnik książek psychologicznych i treści związanych z rozwojem osobistym. W pracy korzysta z narzędzi analitycznych, dzięki czemu każdy tekst doprowadza do perfekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

17.05.2024 Marketing
16.05.2024 Content Marketing
15.05.2024 Korekta & Redakcja
14.05.2024 Porady & Ciekawostki
13.05.2024 Marketing
10.05.2024 Marketing
09.05.2024 Marketing
08.05.2024 Porady & Ciekawostki
07.05.2024 Porady & Ciekawostki

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu