Marketing szeptany – co to?

Spis Treści:

Marketing szeptany (ang. buzz marketing, word of mouth marketing), potocznie określany mianem ‘marketingu plotki’, zalicza się do jednej z gałęzi marketingu. Narzędzie to określane jest jako jedno z najskuteczniejszych, wykorzystywanych do promocji w sieci. Dowiedz się więcej, zanim zdecydujesz się na wykorzystanie go w kampanii marketingowej swojej firmy.

Czym jest marketing szeptany?

Marketing szeptany jest rodzajem marketingu, który jako kanał dystrybucji informacji do odbiorcy obrał sobie różnego rodzaju dyskusje prowadzone w Internecie.

Powiedzenie „nie ważne co, ważne że mówią”, w znacznym stopniu oddaje myśl przewodnią marketingu szeptanego.

Jego głównym celem jest sprawić aby o danym produkcie bądź marce, zrobiło się głośno. Jednak nie za wszelką cenę – do zadań buzz marketingu należy bowiem m.in. wywołanie u odbiorców pozytywnych skojarzeń z obiektem promocji.

Ze względu na elastyczność przyjmowanych form, marketing szeptany występuje w wielu ,,wariantach”.

Rodzaje marketingu szeptanego

Marketing szeptany jako ,,główna kategoria” doczekał się licznych odmian. Wśród nich możemy wskazać działania prowadzone w ramach m.in.: product seedingu, community marketingu, trendsettingu czy marketingu wirusowego.

Każdy z rodzajów marketingu szeptanego charakteryzuje się nieco inną specyfiką. Występują jednak między nimi pewne cechy tożsame – np. kreowanie wśród odbiorców pozytywnych skojarzeń z marką czy konkretnym produktem.

Product seeding

Działania podejmowane w ramach product seedingu polegają na udostępnianiu próbek bądź pełnowartościowych produktów tzw. liderom opinii w sieci (np. influencerom, vlogerom, blogerom). Zadaniem osoby otrzymującej produkt jest jego rekomendacja wśród odbiorców.

Recenzja influencera może przybrać mniej lub bardziej naturalną formę.

Niezależnie od tego, jak naturalnie dany produkt został zareklamowany, wciąż pozostaje reklamą. Zgodnie z prawem, każdy film bądź zdjęcie stworzone w ramach współpracy reklamowej powinno zostać odpowiednio oznaczone (Parlament Europejski w Dyrektywie 2007/65/WE).

Community marketing

Community marketing inaczej określany ‘marketingiem społecznościowym’, czy ‘social media marketingiem’ polega na promocji marki bądź produktu poprzez czynny udział w dyskusjach na grupach społecznościowych czy forach.

Istotne jest, aby działania prowadzone w ramach community marketingu były odpowiednio zaplanowane i przemyślane.

Marka promowana zbyt agresywnie może zostać negatywnie odebrana przez pozostałych uczestników dyskusji, a tym samym końcowy uzyskany rezultat może okazać się przeciwny do zamierzonego.

Trendsetting

Podobnie jak w przypadku product seedingu, trendsetting angażuje osoby wpływowe, posiadające ‘swoje’ grono odbiorców (np. influencerzy).

Trendsetting polega na kreowaniu nowych trendów z zastosowaniem konkretnego produktu bądź marki.

Celem działań podejmowanych w ramach trendsettingu jest ukształtowanie pewnego (korzystnego dla promowanej marki) trendu zachowania.

Cause marketing

Celem działań podejmowanych w ramach cause marketingu (inaczej: cause related marketingu, CRM), czyli marketingu społecznie zaangażowanego jest wspieranie kwestii społecznych, istotnych z punktu widzenia docelowej grupy odbiorców.

Działania podejmowane w ramach CRM, skupiają się na wspólnym dążeniu do osiągnięcia celu korzystnego zarówno dla biznesu, jak i organizacji społecznych czy konsumentów.

Za pomocą wskazanych działań marka buduje swój wizerunek oraz umacnia pozycję poprzez zdobycie zaufania i autorytetu odbiorców.

Marketing wirusowy

Mimo że nazwa nie przywodzi na myśl pozytywnych skojarzeń, efekty jego zastosowania mogą być spektakularne.

Działania prowadzone w ramach marketingu wirusowego polegają na publikowaniu w sieci (np. na mediach społecznościowych) linków do ciekawych, przykuwających uwagę odbiorców materiałów reklamowych.

Zadaniem twórców reklamy jest więc stworzenie odpowiedniej treści w przyciągającej formie, skłaniającej odbiorców do chętnego przekazywania treści dalej i ‘zarażania’ kolejnych osób.

Marketing szeptany – wady i zalety

Marketing szeptany, jak każda z podkategorii marketingu, charakteryzuje się szeregiem cech zarówno pozytywnych, jak i negatywnych.

Niektórych negatywnych skutków przeprowadzenia kampanii marketingu szeptanego można w prosty sposób uniknąć. W jaki sposób?

Otóż najważniejsza jest analiza zasadności przeprowadzenia zaplanowanych działań. Odpowiednia definicja grupy docelowej i wybór najlepiej dopasowanego do niej kanału dystrybucji to połowa sukcesu.

Zalety marketingu szeptanego

  • Niski koszt – możliwość prowadzenia działań promocyjnych mimo ograniczonego budżetu
  • Sposób na wykształcenie bliskiej (bezpośredni kontakt) i długotrwałej więzi z klientem
  • Możliwość dotarcia do dużej grupy odbiorców w krótkim czasie
  • Wpływ na wzrost ruchu na stronie, a tym samym zwiększenie konwersji
  • Szybki efekt, możliwy do utrzymania w dłuższym okresie
  • Skuteczny sposób na wykreowanie i utrzymanie pozytywnego wizerunku marki

Wady

  • Ryzyko nieuzyskania oczekiwanego zainteresowania promowanym produktem
  • Zbyt intensywne prowadzenie działań w tym zakresie może przynieść rezultaty odwrotne od oczekiwanych
  • Czasochłonny proces opracowania strategii prowadzonych działań
  • Brak kontroli nad rozprzestrzenianiem się ‘plotki’, która w niewłaściwym gronie odbiorców może mieć szkodliwy wpływ dla prowadzonych działań

Marketing szeptany – przykłady

Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak powszechnym zjawiskiem są działania prowadzone w ramach marketingu szeptanego.

Zarówno fora, jak i grupy na mediach społecznościowych, stworzone dla odbiorców zainteresowanych określoną, jasno sprecyzowaną tematyką, są idealnym środowiskiem dla przeprowadzenia kampanii.

Jako przykład marketingu szeptanego (konkretnie działania prowadzonego w ramach trendsettingu) możemy wskazać kolaborację popularnej osoby (np. celebryty) z marką.

Osoba za pośrednictwem udostępnionego posta lub wstawionego zdjęcia z oznaczeniem promowanej firmy, popularyzuje zachowanie bądź trend pożądany przez daną markę. Często jednocześnie towarzyszy temu budowa świadomości społecznej w danym temacie.

Kolejnym przykładem działań, tym razem w ramach community marketingu, jest wywołanie bądź czynny udział w dyskusji wokół konkretnego tematu. W odpowiedzi na postawione w dyskusji pytanie lub w wyrażeniu opinii na omawiany temat, w zgrabny sposób może zostać ‘przemycona’ reklama danego produktu, usługi czy całej marki.

Dobrze przemyślana i poprowadzona kampania community marketingu może dać ogromne rezultaty, pozostając przy tym ‘niezdemaskowaną’. Przy tego typu kampaniach istotne jest, aby dobrze poznać społeczność stanowiącą grupę docelową jeszcze przed podjęciem pierwszych działań.

Przykład marketingu szeptanego na Instagramie

Konkretnym przykładem działań prowadzonych w ramach marketingu szeptanego jest współpraca marki Resibo z influencerkami posiadającymi znaczne zasięgi na Instagramie.

Resibo oferuje szeroką gamę kosmetyków, charakteryzujących się naturalnym, wegańskim składem. Dzięki prowadzonym działaniom (product seeding), nie tylko popularyzuje swoje produkty wśród szerokiego grona odbiorców. Dodatkowo poprzez zwiększanie wśród nich świadomości, wpływa na zmianę przyjętych postaw.

W tym przypadku rekomendacja produktów przez influencerkę wykracza poza samą pozytywną recenzje, dostarczając odbiorcy całą ideologie marki.

„Każde, nawet najmniejsze działanie, które przyczynia się do ochrony środowiska, jest dla Resibo jako marki produkującej kosmetyki naturalne i wegańskie bardzo ważne.” – Właśnie ta ideologia towarzyszy marce w podejmowanych przedsięwzięciach. Tym samym skutkuje wzrostem zainteresowania odbiorców w zakresie działań proekologicznych.

Podsumowanie

  1. Marketing szeptany, potocznie określany mianem „marketingu plotki”, zalicza się do jednej z gałęzi marketingu.
  2. Kanałem dystrybucji informacji do odbiorcy, wykorzystywanym w działaniach kampanii marketingu szeptanego, są różnego rodzaju dyskusje prowadzone w Internecie.
  3. Ze względu na elastyczność przyjmowanych form, funkcjonuje wiele rodzajów marketingu szeptanego. Przykłady: product seeding, community marketing, trendsetting czy cause related marketing.
  4. Do głównych zalet tego rodzaju marketingu należą niski koszt i szybki efekt, możliwy do uzyskania dzięki dotarciu do dużego grona odbiorców w krótkim czasie.
  5. Największą wadą przedsięwzięć podejmowanych w ramach marketingu szeptanego jest duże ryzyko uzyskania efektów przeciwnych do zamierzonych.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Patrycja Stawiarz

Z wykształcenia ekonomistka, w zespole Content Writer pełni funkcję Business Customer Specialist. Bezbłędnie odczytuje oczekiwania każdego z Klientów, aby następnie móc zaproponować ofertę „szytą na miarę”. Obszerną wiedzę z zakresu działań marketingowych oraz psychologii reklamy zawdzięcza zamiłowaniu do branżowej literatury. W życiu zawodowym i prywatnym perfekcjonistka, miłośniczka wszystkiego, co jest w stanie zaangażować umysł, ciało i duszę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

18.03.2024 Marketing
15.03.2024 Korekta & Redakcja
14.03.2024 Porady & Ciekawostki
13.03.2024 Pozycjonowanie
12.03.2024 Marketing
11.03.2024 Marketing
08.03.2024 Korekta & Redakcja
07.03.2024 Marketing
06.03.2024 Porady & Ciekawostki

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu