Muzyka w pracy umysłowej – czy to dobry pomysł?
Jeremi Przybora, znany choćby z Kabaretu Starszych Panów, śpiewał kiedyś, że „piosenka jest dobra na wszystko”. Okazuje się ona pomocna w wielu momentach naszego życia – w radości i smutku, podczas jazdy samochodem i zmywania naczyń, a nawet… w trakcie pełnienia obowiązków. Jeżeli pracujesz umysłowo i szukasz sposobu na koncentrację albo większą efektywność, to właśnie muzyka w pracy może być Twoim kluczem do sukcesu. Sprawdź, jakie rodzaje dźwięków mogą Ci pomóc!
Muzyka w pracy – tak czy nie?
Postawmy sprawę jasno – odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ każdy z nas jest inny i każdemu w pracy pomaga lub przeszkadza co innego.
Dla jednej osoby gwar ulicy czy działająca klimatyzacja mogą być nie do zniesienia, natomiast dla drugich to głucha cisza sprawia, że realizacja zleceń staje się utrudniona.
Podobnie jest z muzyką w pracy. Dlatego chcąc rozstrzygnąć spór, warto sięgnąć do badań! Te przeprowadzone przez Manuela Gonzaleza i Johna Aiello w 2019 roku dowiodły, że:
- podczas wykonywania łatwych zadań słuchanie prostej muzyki nie zmienia wydajności, ale już ta skomplikowana sprawia, że praca jest efektywniejsza;
- podczas wykonywania trudnych zadań gorsze wyniki uzyskują osoby słuchające muzyki (niezależnie od jej rodzaju czy głośności).
Warto jednak pamiętać, że badania to jedno, a praktyka drugie (zwłaszcza w tym przypadku). Dlatego, chcąc przekonać się, czy muzyka w pracy Ci pomoże, czy zaburzy rytm Twoich działań, wciśnij „Play” i przekonaj się na własne uszy! Najlepiej poprzez wybranie jednego z polecanych gatunków. Jakiego? Czytaj dalej!
Muzyka do koncentracji, czyli ambient, trip hop i post rock
Powszechnie uważa się, że najlepsza muzyka w pracy to taka, która jest powolna i pozbawiona wokalu.
Będzie ona idealna, by zyskać skupienie i wpaść w pewnego rodzaju trans, który może pomóc Ci stworzyć dzieło swojego życia.
Nie sposób nie wskazać tu ambientu – eksperymentalnej muzyki elektronicznej, która, jak określił ją kompozytor Brian Eno, „tworzy atmosferę wprowadzającą słuchacza w inny stan umysłu”. Jest klimatyczna, dyskretna i działa uspokajająco. Dzieli się na wiele podgatunków, wśród których coś dla siebie znajdą zarówno fani popu i techno, jak i mrocznych klimatów (dark ambient).
Polecani wykonawcy ambientowi do pracy:
- Sid Acharya
- S’Hill
- Dead Can Dance
- Brian Eno.
Nieco podobny do ambientu jest trip hop, jednak to gatunek, w którym ważną rolę odgrywają również elementy R&B, house’u, a nawet muzyki tanecznej czy hip-hopu. Często ma psychodeliczną, smutną atmosferę, dlatego nie wszystkim przypadnie do gustu. Jeżeli jednak w nim zasmakujesz, prawdopodobnie będzie to dla Ciebie idealna muzyka w pracy.
Polecani wykonawcy trip hopowi do pracy:
- Massive Attack
- Portishead
- Lamb
- Tricky.
Wśród gatunków muzyki określanych jako „spokojne” i pomagające w pracy można również wyróżnić post rock. To coś dla miłośników gitarowego grania, co zwykle pozbawione jest wokalu i ma eksperymentalną formę. Gatunek ten może być niezwykle być relaksujący, ale nierzadko pokazuje rockowy pazur, dlatego – choćby z czystej ciekawości – warto poznać go bliżej.
Polecani wykonawcy post rockowi do pracy:
- Explosions in the Sky
- Godspeed You! Black Emperor
- Mogwai
- God is an Astronaut.
Chopin za klawiaturą, czyli odrobina muzyki klasycznej
No dobrze, a co z muzyką klasyczną? Oczywiście jej również nie mogło tu zabraknąć i dla wielu osób jest jedyną akceptowalną podczas pracy umysłowej. Wzmaga koncentrację, jednocześnie pobudzając, a do tego przyspiesza proces reagowania na bodźce. Karmi nasze zmysły pięknymi, często rzadko już spotykanymi dźwiękami.
Warto przy okazji wspomnieć o tzw. efekcie Mozarta, czyli koncepcji, zgodnie z którą podczas słuchania muzyki barokowej lub klasycznej podnosi się nieznacznie iloraz inteligencji i poprawie ulegają zdolności przestrzenne. Nawet jeżeli efekt jest nieznaczny (mówi się o maksymalnie 2 punktach współczynnika inteligencji), być może będzie stanowić wsparcie, np. podczas wykonywania wyjątkowo wymagającego zadania.
Polecani kompozytorzy muzyki klasycznej do pracy:
- Chopin
- Mozart
- Verdi
- Bach.
Jak pracować w tempie karabinu maszynowego? Z metalem w słuchawkach!
Na koniec najbardziej kontrowersyjny wybór, który z pewnością znajdzie najmniejsze grono odbiorców. Ostra, metalowa muzyka, zwłaszcza z takich podgatunków jak speed, thrash, death, a nawet hard- lub grindcore. Idealna dla osób, które w pracy tworzą teksty, np. copywriterów – to sposób, by pisać dużo i szybko. Jeżeli więc przed Tobą piętrzą się dziesiątki słów kluczowych, na podstawie których masz stworzyć setki tekstów zapleczowych, metal będzie odpowiedni – w jego rytmie palce dużo szybciej przemieszczają się po klawiaturze (potwierdzone praktyką, a nie badaniami, choć i te dostarczają ciekawych wniosków – sprawdź!).
Pamiętaj tylko, że jest to muzyka, której w pracy warto słuchać przede wszystkim na słuchawkach – zwłaszcza jeżeli dzielisz z kimś biuro. Dla postronnych słuchaczy mogłaby okazać się co najmniej… nieznośna.
Polecani wykonawcy metalowi do pracy:
- DevilDriver
- Machine Head
- Motörhead
- All Shall Perish (uwaga na uszy!).
Podsumowanie
- Muzyka w pracy może pomagać, ale i szkodzić – wszystko zależy od indywidualnych preferencji.
- Badania dowodzą, że w przypadku łatwych zadań pomaga skomplikowana muzyka. Niestety, przy tych nieco trudniejszych może zmniejszać efektywność.
- Aby przekonać się, czy muzyka w pracy jest dla Ciebie, poznaj kilka polecanych gatunków – być może znajdziesz wśród nich coś odpowiedniego!
- Jeżeli potrzebujesz dźwięków do koncentracji, polecamy ambient, trip hop, post rock i oczywiście muzykę klasyczną.
- Do szybkiego pisania idealna może być muzyka metalowa, która jednak dla wielu okaże się zbyt ekstremalna.
Oceń artykuł:
Dodaj komentarz