Narracja – czym jest i jakie są jej typy?

Spis Treści:

Każdy utwór prozatorski musi posiadać podmiot narracyjny, który opowiada o wydarzeniach ze swojej perspektywy. Od autora powieści zależy, kogo obsadzi w tej roli i w jaki sposób przekaże swoją historię czytelnikom. Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów narracji powszechnie stosowanych w literaturze oraz różne typy narratorów, dzielonych ze względu na ich rolę w powieści. Czym charakteryzują się wybrane style narracji i który z nich wybrać, pisząc powieść?

Czym jest narracja?

Narracja to sposób przedstawiania wydarzeń w dziele literackim lub filmowym, obejmujący perspektywę narratora, styl i strukturę opowieści.

Jej zadaniem jest zatem przekazanie czytelnikom fabuły danego utworu i zaprezentowanie świata przedstawionego. Z kolei narrator to stworzona przez autora fikcyjna osoba, która opowiada przebieg akcji.

Sposób przekazu wpływa na zrozumienie dzieła oraz późniejszą interpretację, dlatego konstrukcja narratora powinna zostać dopasowana do stylistyki utworu prozatorskiego.

Najpopularniejsze typy narracji w prozie

W tradycyjnej typologii narracji najczęściej wyodrębnia się 3 jej typy, różniące się między sobą zastosowaną formą gramatyczną:

  • narrację pierwszoosobową,
  • narrację drugoosobową,
  • narrację trzecioosobową.

W zależności od wybranego rodzaju narracji osoba opowiadająca może posiadać większą lub mniejszą wiedzę na temat wydarzeń, a niekiedy także sama jest jednym z bohaterów powieści.

Najpopularniejsze typy narracji (grafika)

Narracja pierwszoosobowa

W narracji pierwszoosobowej narrator jest uczestnikiem wydarzeń i opowiada historię ze swojej perspektywy, używając zaimka „ja”. Jego wiedza ogranicza się tylko do własnych doświadczeń.

Dzięki temu czytelnik ma dostęp do emocji, uczuć i myśli bohatera oraz może znaleźć się w samym centrum wydarzeń, czego często brakuje w innych typach opowiadania. Rzeczywistość będzie jednak zawsze przedstawiona subiektywnie, bez możliwości wglądu w myśli innych postaci.

Narrację pierwszoosobową spotykamy najczęściej w utworach pełniących funkcję pamiętnika lub dziennika, ale również w powieściach obyczajowych, kryminalnych, fantasy czy innych.

W tej formie narracji autor może posłużyć się czasem teraźniejszym („Wychodzę z domu i zaczynam rozglądać się dookoła”) lub przeszłym („Byłem tak zmęczony, że zasnąłem po kilku minutach”). Z opowiadaniem w pierwszej osobie w czasie przeszłym spotkamy się np. w powieści Kobiety Charlesa Bukowskiego, natomiast czasu teraźniejszego użyła Suzanne Collins w Igrzyskach śmierci.

Narracja drugoosobowa

W narracji drugoosobowej bohaterem powieści staje się czytelnik, a podmiot narracyjny zwraca się do niego za pomocą zaimków osobowych np. „ty”, „ciebie” – „wchodzisz do pokoju i oślepia cię światło”, „jesteś zmęczony i kładziesz się spać”.

W ten sposób odbiorca zostaje zaangażowany w fabułę, mimo że nie wie, dokąd ona zmierza i jednocześnie nie ma możliwości odkrycia emocji innych bohaterów.

Jest to najrzadziej wykorzystywany typ narracji, wybierany zwykle do krótkich form np. opowiadań. Zastosował ją m.in. Wiktor Pielewin w utworze Ontologia dzieciństwa.

Narracja trzecioosobowa

W tym przypadku narrator opowiada fabułę z perspektywy tzw. niewidzialnego obserwatora lub bohatera, jednak za każdym razem jest to podmiot zewnętrzny.

Dzięki temu możliwe jest uzyskanie szerszego kontekstu – myśli bohaterów przekazywane są często w formie mowy pozornie zależnej, a wiedza narratora nie musi być ograniczona do głównego bohatera.

Prowadzenie narracji trzecioosobowej ułatwia zdynamizowanie akcji i pozwala na nagłe zmiany miejsc czy czasu akcji w celu przedstawienia przeżyć innych bohaterów. W takich powieściach czytelnik może poznać losy wszystkich postaci i jednocześnie zdystansować się od wydarzeń, odbierając jedynie relację z zewnątrz.

Autorzy w narracji trzecioosobowej wykorzystują czas przeszły, jak w przypadku powieści kryminalnej Schronisko, które przestało istnieć Sławomira Gortycha, lub czas teraźniejszy, widoczny w Innej duszy Łukasza Orbitowskiego.

Jak rozpoznać typy narratorów?

Poza wymienionymi wyżej rodzajami narracji ze względu na osobę istnieją również inne typologie, w których narrator klasyfikowany jest na podstawie jego wiedzy oraz funkcji, jaką pełni w powieści. Czym różnią się od siebie te typy?

Narrator a jego wiedza

Ze względu na poziom wiedzy podmiotu narracyjnego w utworach prozatorskich wyróżnia się:

  • narratora wszechwiedzącego – posiadającego nieograniczoną wiedzę na temat wydarzeń, znającego niewypowiedziane myśli wszystkich bohaterów, który zna przeszłość i przyszłość, komentuje zdarzenia i ocenia je (np. Lalka Bolesława Prusa);
  • narratora ograniczonego – związanego z wybraną postacią lub postaciami, do których ogranicza się jego wiedza (np. Krzyk ciszy Jolanty Bartoś).

Narrator a jego rola w powieści

W zależności od funkcji, jaką osoba opowiadająca pełni w utworze, można wskazać 3 typy narratorów:

  • narrator pierwszoosobowy – czynny uczestnik akcji, opowiadający ze swojej perspektywy;
  • narrator personalny – przedstawiający historię oczami jednego bohatera, niebędącego podmiotem narracyjnym (np. Duma i uprzedzenie Jane Austen);
  • narrator auktorialny – opowiadający z perspektywy komentatora lub obserwatora, który nie bierze udziału w wydarzeniach, ale komentuje je (np. Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej).

Pozostałe rodzaje narracji

Poza podstawowymi typami prowadzenia narracji w tekstach prozatorskich istnieją również mniej popularne formy wykorzystywane przez autorów.

Przykładowo ciekawym zabiegiem jest narracja behawioralna, która ogranicza się do przedstawienia tego, co można zaobserwować z zewnątrz bez wnikania w emocje bohatera. Narrator opisuje zatem gesty, wypowiedzi i zachowania postaci w sposób obiektywny. Z takim stylem spotkamy się np. w opowiadaniach U nas w Auschwitz Tadeusza Borowskiego.

W niektórych powieściach prowadzona bywa również narracja epistolarna, polegająca na przytoczeniu listów, dzienników lub innych dokumentów. Wówczas to taka treść, napisana w pierwszej osobie, prowadzi czytelnika przez fabułę utworu. Zwykle taki typ jest mieszany z innym rodzajem narracji, jak np. w Cierpieniach młodego Wertera Goethego.

Innym typem narracji może być narracja kolektywna, gdzie historia opowiadana jest przez zbiorowy podmiot („my”), np. całą społeczność, grupę postaci, a nie pojedynczego narratora. Ten typ opowiadania występuje w My, dzieci z dworca ZOO Christiane F.

Ciekawą opcją jest również narracja typu strumień świadomości, która ukazuje wewnętrzne myśli i emocje bohatera w sposób chaotyczny, często bez wyraźnej logiki i interpunkcji, aby oddać naturalny tok myślenia. Występuje np. w cyklu W stronę Swanna Marcela Prousta.

Który typ narracji wybrać?

Wybór konkretnego rodzaju narracji zależy przede wszystkim od autora oraz rodzaju powieści, jaką tworzy.

W przypadku utworów kryminalnych, gdzie potrzebne jest przedstawienie wydarzeń z różnych perspektyw, warto postawić na narratora trzecioosobowego wszechwiedzącego. Natomiast w powieściach obyczajowych, w których ważniejsze są emocje i myśli bohaterów, lepszym wyborem może okazać się narracja pierwszoosobowa lub narrator personalny.

Bardzo często pisarze nie wybierają jednego modelu narracji, ale łączą kilka typów w jednym utworze, tworząc tzw. narracje mieszane lub stawiają na narracje wieloosobowe. W ten sposób znacznie prościej przedstawić historię z różnych perspektyw, zachowując swój własny styl.

Podsumowanie

  • Narracja to sposób opowiadania w dziele literackim; narrator przedstawia fabułę dzieła i prowadzi czytelnika.
  • Wyróżniamy 3 podstawowe typy narracji, ze względu na zastosowaną formę gramatyczną: pierwszoosobową, drugoosobową i trzecioosobową.
  • Narrator wszechwiedzący posiada pełną wiedzę na temat fabuły i bohaterów, natomiast narrator ograniczony wie tylko to, co związana z nim postać.
  • Wyróżniamy również narratora ze względu na jego rolę w powieści – pierwszoosobowego, personalnego i auktorialnego.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Aleksandra Kowal

Absolwentka studiów edytorskich i literaturoznawczych, od lat związana z twórczym pisaniem. Na co dzień pracuje jako copywriter, tworząc różnorodne treści marketingowe oraz artykuły blogowe. Zajmuje się także optymalizacją tekstów pod kątem SEO i korektą książek w wydawnictwie. W wolnych chwilach pisze recenzje książek oraz bierze udział w wydarzeniach związanych z rynkiem wydawniczym. Prywatnie zagorzała czytelniczka, fanka dobrego stand-upu oraz miłośniczka kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

21.03.2025 Copywriting
20.03.2025 Korekta & Redakcja
19.03.2025 E-commerce
18.03.2025 Aktualności
17.03.2025 Korekta & Redakcja
14.03.2025 Copywriting
13.03.2025 Korekta & Redakcja
12.03.2025 Porady & Ciekawostki
11.03.2025 Pozycjonowanie

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu