Notion – czym jest to narzędzie i do czego służy?

Spis Treści:

Zmuszeni do szybkiego działania często tracimy kontrolę nad wszystkimi wykonywanymi zadaniami. Dobrze jest więc uporządkować swoją pracę za pomocą dostępnych narzędzi. Aplikacja Notion to szansa na efektywne zarządzanie swoimi projektami. Warto zatem ją poznać.

Co to jest Notion?

Aplikacja Notion jest rozbudowanym narzędziem, dzięki któremu możesz skuteczniej organizować swoją pracę i zarządzać projektami.

Pozwala ona na tworzenie baz danych, rozmaitych treści oraz udostępnianie ich współpracownikom, a także na prowadzenie wirtualnego kalendarza czy notatnika.

Na uwagę zasługuje elastyczność aplikacji Notion. Charakterystyczne dla niej są bloki, które każdy użytkownik może przesuwać i łączyć dowolnie ze sobą – tak aby praca była zawsze dostosowana do indywidualnych preferencji.

Notion - listy zadań (screen)

Warto także wspomnieć o tym, że narzędzie Notion jest dostępne na różne systemy operacyjne – Windows, Android, macOS oraz iOS.

Do czego można wykorzystać aplikację Notion?

Możesz wykorzystać Notion do wielu zadań, między innymi do:

 • tworzenia różnych treści – aplikacja umożliwia zapisywanie informacji w wygodny sposób w formie cyfrowego notatnika. Masz do nich dostęp z różnych urządzeń;
 • pracy zespołowej – niewątpliwą zaletą tej aplkacji jest szansa na efektywne zarządzanie zespołem. Możesz udostępniać wybrane dokumenty współpracownikom, prowadzić dyskusje, przydzielać zadania oraz komentować ich wykonanie, a także tworzyć grupy z wybranymi użytkownikami;
 • budowania baz danych – Notion to świetny sposób na przechowywanie dokumentacji, instrukcji, informacji czy inspiracji;
 • zarządzania projektami – za pomocą Notion możesz prowadzić wirtualny kalendarz, dzięki któremu lepiej zorganizujesz swój czas, a także tworzyć harmonogramy pracy, co wpłynie na kontrolę postępów w zadaniach.

Jak używać Notion? Zwiększaj efektywność swojej pracy

Aby zacząć korzystać z aplikacji, wystarczy założyć konto. Możesz pracować na wersji przeglądarkowej narzędzia lub zainstalować je na swoim komputerze bądź urządzeniu mobilnym. Notion jest darmowym oprogramowaniem, choć możesz również skorzystać z płatnych, bardziej rozbudowanych planów. Na poniższym screenie widać ofertę twórców aplikacji.

Notion - dostępne plany wraz z cenami (screen)

Po zalogowaniu się możesz zacząć tworzyć zespoły, zarządzać projektami, przygotowywać listy zadań do wykonania czy zapisywać ważne wydarzenia w kalendarzu. Wszystkie narzędzia są widoczne w panelu bocznym Notion, który umieszczony jest po lewej stronie.

Notion - strona startowa (screen)

Nie musisz ograniczać się do ustawień domyślnych narzędzia. Jego cechą charakterystyczną jest oczywiście możliwość własnej personalizacji aplikacji. Zmieniaj tła, układ stron, rozmiar oraz rodzaj czcionki czy dodawaj ikony.

Zalety i wady aplikacji Notion

Poniżej przedstawiamy najważniejsze plusy i minusy tego narzędzia.

Zalety:

 • narzędzie jest bezpłatne,
 • możliwość własnych ustawień programu,
 • użytkowanie na różnych urządzeniach i systemach operacyjnych,
 • pomaga w pracy zespołowej,
 • przyda się do zarządzania projektami.

Wady:

 • nie możesz zaniedbać porządkowania tworzonych baz danych, ponieważ szybko doprowadzisz do chaosu w aplikacji,
 • wbrew pozorom zbyt duża liczba funkcji może przytłaczać,
 • przy eksportowaniu narzędzie może zapisywać pliki w mniej popularnych formatach.

Mimo swoich niedociągnięć jest to znakomite narzędzie pozwalające na lepsze zarządzanie swoimi projektami. Warto tylko ograniczyć się do jego wybranych funkcji, aby zachować porządek, nie stracić kontroli i co najważniejsze, nie zniechęcić się do niego.

Podsumowanie

 • Notion to narzędzie, które pozwala na efektywne zarządzanie swoimi projektami. Dzięki niemu zyskujesz kontrolę nad każdym wykonywanym zadaniem.
 • Dużą zaletą aplikacji jest wygodna praca zespołowa. Twórz zadania dla pozostałych użytkowników oraz sprawdzaj ich przebieg.
 • Notion w podstawowym planie jest darmowy. Możesz zainstalować aplikację na różnych urządzeniach oraz systemach operacyjnych. Dostępna jest także wersja przeglądarkowa.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Szymon Karcz

Korektor w agencji Content Writer. Chętnie dzieli się wiedzą z zakresu pracy nad tekstem. Żaden przecinek nie stanowi dla niego problemu, ponieważ stale pogłębia zasady ortografii. Szymon dba o najdrobniejsze szczegóły w swojej codziennej pracy zawodowej. Wolny czas przeznacza na kino oraz wciągające książki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

17.05.2024 Marketing
16.05.2024 Content Marketing
15.05.2024 Korekta & Redakcja
14.05.2024 Porady & Ciekawostki
13.05.2024 Marketing
10.05.2024 Marketing
09.05.2024 Marketing
08.05.2024 Porady & Ciekawostki
07.05.2024 Porady & Ciekawostki

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu