Co to jest pozycjonowanie globalne i czym różni się od lokalnego?

Spis Treści:

SEO to bez wątpienia jeden z najlepszych sposobów na promocję marki w internecie i dotarcie do dużej liczby nowych klientów. Jednak od jego powodzenia zależy wiele czynników – m.in. wybór odpowiedniej strategii działania czy słów kluczowych. Zanim więc wkroczysz w świat SEO, sprawdź, czym jest pozycjonowanie globalne, czym różni się od lokalnego i kiedy warto na nie postawić!

Czym jest pozycjonowanie globalne i co wchodzi w jego skład?

Pozycjonowanie globalne to strategia, której celem jest zwiększenie widoczności strony internetowej na ogólnokrajowym i/lub międzynarodowym rynku.

Dzięki niemu możliwe jest pojawienie się w wynikach wyszukiwania w różnych lokalizacjach i językach, a co za tym idzie – dotarcie nie tylko do polskich, ale również zagranicznych klientów (np. gdy serwis działa w innych krajach).

Pozycjonowanie globalne obejmuje szereg działań, które decydują o jego skuteczności. Mowa tu przede wszystkim o:

  • analizie słów kluczowych – należy wziąć pod uwagę popularne dla danego kraju frazy z uwzględnieniem różnic kulturowych i językowych;
  • analizie konkurencji – ze względu na zasięg globalnego SEO, jest ona bardzo duża, co wynika z tego, że o wysokie pozycje w wyszukiwarce walczy wiele firm i stron;
  • budowie zaplecza linków – kluczem do sukcesu jest zdobywanie wysokiej jakości backlinków z różnych regionów lub krajów, co może oznaczać konieczność współpracy z międzynarodowymi serwisami i partnerami;
  • dostosowaniu treści – planując ekspansję na rynki międzynarodowe, niezbędne okaże się tłumaczenie treści serwisu na wybrane języki.

W kwestiach optymalizacyjnych i technicznych pozycjonowanie globalne nie różni się znacząco od tego lokalnego, choć i na tym polu należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Do tych najważniejszych zaliczamy użycie atrybutu hreflang w sekcji head strony, który wskazuje robotom indeksującym powiązania pomiędzy różnymi wersjami językowymi tej samej witryny.

Lokalne a globalne SEO

Główną różnicą pomiędzy lokalnym a globalnym SEO jest zasięg – w tym pierwszym strona ma być promowana w wynikach wyszukiwania dla konkretnej lokalizacji (np. miejscowości czy regionu), zaś w drugim witryna ma być widoczna w każdym miejscu, w którym internauci korzystają z wybranego języka.

Specjaliści SEO, ze względu na duże koszty pozycjonowania globalnego, często proponują w pierwszej kolejności pozycjonowanie lokalne i zwiększanie jego zasięgu wraz z upływem czasu oraz zdobywaniem nowych klientów.

Jakie korzyści daje pozycjonowanie globalne?

Pozycjonowanie globalne daje wiele korzyści, w związku z czym jest chętnie wybierane przez firmy z całego świata. Jego najważniejszą zaletą jest oczywiście możliwość dotarcia do szerszej publiczności i pozyskanie nowych klientów. Dzięki globalnej widoczności marka staje się bardziej rozpoznawalna w różnych krajach i regionach, co znacząco pomaga w osiągnięciu sukcesu.

To jednak nie wszystko. Globalne SEO pozwala również:

  • zwiększyć ruch na stronie i przyciągnąć więcej odwiedzających z różnych stron świata;
  • zwiększyć przychody ze sprzedaży produktów lub usług dzięki promocji marki na nowych rynkach;
  • zyskać przewagę konkurencyjną, zwłaszcza nad tymi firmami, które ograniczają się wyłącznie do rynku lokalnego lub krajowego;
  • lepiej zrozumieć zagranicznych klientów dzięki pozyskiwaniu wielu danych dotyczących ich zachowań, potrzeb oraz preferencji;
  • cieszyć się długotrwałymi efektami, ponieważ dobrze przeprowadzone pozycjonowanie globalne zapewni wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania na długi czas.

Wady? Duże koszty (zwłaszcza początkowe), czasochłonność i spora konkurencja. Chcąc zyskać pewność, że globalne SEO zostanie przeprowadzone prawidłowo, należy skorzystać z usług specjalistów, którzy znają specyfikę poszczególnych rynków, dostrzegają różnice kulturowe i są gotowi do prowadzenia złożonych działań.

Globalne SEO – dla kogo?

Pozycjonowanie globalne nie sprawdzi się w każdym przypadku. To strategia idealna dla Ciebie, jeżeli:

  • prowadzisz dużą firmę albo rozbudowany sklep internetowy, który pragniesz promować nie tylko na rynku lokalnym lub krajowym, ale również międzynarodowym;
  • prowadzisz startup lub firmę technologiczną, która notuje błyskawiczny rozwój i ma potencjał, by stać się globalną marką;
  • Twoja firma posiada oddziały w różnych regionach, a nawet krajach i chcesz docierać do tamtejszych klientów;
  • oferujesz wysokiej jakości, unikatowe produkty lub usługi, które mogłyby zainteresować osoby z innych krajów;
  • Twoja konkurencja już promuje swoją stronę na międzynarodowym rynku, a Ty nie chcesz pozostać w tyle.

Chcąc rozpocząć ekspansję na inne rynki i mieć pewność, że zakończy się ona powodzeniem, warto przeprowadzić stosowne badania i analizy.

Podsumowanie

  • Pozycjonowanie globalne służy zwiększeniu widoczności strony internetowej na rynku ogólnokrajowym lub międzynarodowym.
  • Globalne SEO wymaga dokładnej analizy słów kluczowych i konkurencji, budowy zaplecza linków, przetłumaczenia treści oraz użycia atrybutu hreflang.
  • Podstawową różnicą między globalnym a lokalnym SEO jest fakt, że w tym drugim strona promowana jest w wynikach wyszukiwania dla danej lokalizacji.
  • Skutecznie przeprowadzone SEO umożliwi pozyskiwanie klientów z różnych krajów i zwiększenie rozpoznawalności marki w większej skali.
  • Pozycjonowanie globalne polecane jest przede wszystkim właścicielom większych firm, sklepów internetowych oraz startupów z dużym potencjałem.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Maciej Wiśniewski

Swoje pierwsze copywriterskie kroki stawiał jeszcze w czasach, kiedy od Google popularniejsza była w naszym kraju wyszukiwarka na Onecie. Obecnie nie potrafi przetrwać tygodnia urlopu bez dostępu do klawiatury i dokumentu tekstowego w Wordzie. Z pisania uczynił swój sposób na życie, a zdobytym doświadczeniem i lekkim piórem wspiera właścicieli firm na ich drodze do sukcesu. Specjalizuje się w treściach z obszarów copywritingu, content marketingu, marketingu, SEO i social mediów. Maniak mocnej kawy, terminowości, dobrej organizacji pracy i pozytywnych relacji z klientem. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, gier i mopsów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

15.10.2024 Korekta & Redakcja
14.10.2024 Korekta & Redakcja
11.10.2024 Pozycjonowanie
10.10.2024 Korekta & Redakcja
09.10.2024 Brak kategorii
08.10.2024 Marketing
07.10.2024 Korekta & Redakcja
04.10.2024 Korekta & Redakcja
03.10.2024 Porady & Ciekawostki

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu