Czy warto zlecić copywriterowi prowadzenie bloga?

Spis Treści:

Korzystanie z usług copywritera najczęściej kończy się na odebraniu artykułów, by wstawić je na bloga. Czy w praktyce jest to optymalne rozwiązanie? A może copywriter, umieszczając dodatkowo treść na stronie, przyniesie dodatkowe korzyści? W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie, czy warto zlecić prowadzenie bloga.

Jak wygląda prowadzenie bloga przez copywritera?

Prowadzenie bloga polega na regularnym wstawianiu kompletnych treści wraz ze zdjęciem oraz meta-tekstami na stronę blogową firmy.

Copywriter może tego dokonać za pomocą CMS (systemu zarządzania treścią, takim jak np. WordPress), którym dysponuje każdy blog. Wraz z tym zleceniodawca nie musi przyjmować i wstawiać otrzymanego materiału, lecz zajmuje się tym sam autor tekstów.

Wiążą się z tym pewne korzyści, jak i wady.

Prowadzenie bloga – czy warto?

Odpowiednia decyzja zależy od sytuacji każdej firmy. Powierzenie swojego bloga copywriterowi przynosi wiele zalet, ale także zagrożenia. Omówmy najważniejsze z nich.

Zalety

  • Optymalizacja SEO
  • Oszczędność czasowa

Podstawową korzyścią z prowadzenia bloga przez copywritera jest dodatkowa optymalizacja tekstu pod SEO, którą copywriter wykonuje podczas wstawiania artykułu.

Skopiowanie tekstu z Worda nie wystarczy, by zwiększyć pozycjonowanie. Dodatkowo konieczne jest:

Pomocne może okazać się również formatowanie, czyli pogrubienie/wyróżnienie najważniejszych fragmentów. Dzięki powyższym zabiegom artykuły stają się atrakcyjniejsze dla czytelników i bardziej widoczne w Google. Copywriter, który bierze na siebie prowadzenie bloga, przejmuje te czynności, co wiąże się z kolejną zaletą dla firmy – oszczędnością czasową.

Zleceniodawcy, którzy wstawiają artykuły samodzielnie, wiedzą, że wiąże się to z pewnym wysiłkiem. Za każdym razem trzeba skopiować treść oraz wykonać powyższe działania. Copywriter może zwolnić z tego przykrego obowiązku, tworząc teksty od A do Z. Dzięki temu klient po prostu płaci i nie przejmuje się funkcjonowaniem swojego bloga.

Wady

  • Dodatkowe koszty

Najważniejszą wadą prowadzenia bloga są koszty. Wstawienie i optymalizacja artykułu wymaga dodatkowego nakładu czasowego, co zwykle skutkuje wyższą stawką za 1000 znaków.

Usługa prowadzenia bloga staje się kolejnym wydatkiem, który może być problematyczny dla firm z niskimi przychodami oraz wysokimi kosztami. Pozostaje więc kwestią indywidualnej kalkulacji, czy takie rozwiązanie jest warte swojej ceny.

Jeśli jednak traktujemy copywriting jako poważną inwestycję, która odpowiada za wizerunek firmy, warto rozważyć kompleksową pracę specjalisty, który zapewni optymalne korzyści wynikające z bloga.

Ile kosztuje prowadzenie bloga?

Prowadzenie bloga jest usługą dodatkowo płatną i kosztuje zwykle 10-30 złotych netto za wstawienie pojedynczego artykułu.

Alternatywą stosowaną przez niektórych copywriterów jest wliczenie ceny do stawki za 1000 znaków ze spacjami, zwiększając ją o 3-5 złotych netto za 1000 zzs napisanej treści.

Ostateczna cena prowadzenia bloga jest zależna od długości tekstów, a także umiejętności copywritera.

Podsumowanie

  • Prowadzenie bloga to działanie polegające na kompleksowym wstawianiu tekstów na stronę blogową.
  • Pozwala to na dodatkową optymalizację artykułów pod SEO, co zwiększa ich efekty biznesowe. Ponadto opieka nad blogiem zaoszczędza firmie czasu, a także wysiłku.
  • Prowadzenie bloga zwiększa koszty copywritingu, dlatego optymalna decyzja jest indywidualna dla każdej firmy.
  • Z pewnością warto porozmawiać ze swoim copywriterem o takiej usłudze. Każdy specjalizuje się w swojej dziedzinie, a wstawienie treści na bloga to działanie, które leży całkowicie w kompetencjach pisarza.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Bartosz Ciesielski

Założyciel organizacji Content Writer, najbardziej rozpoznawalnej marki pisarskiej na świecie (wg portalu LinkedIn). Twórca globalnej platformy dla pisarzy – contentwriter.co. Jego publikacje przyciągają blisko pół miliona czytelników rocznie. Obecnie rozwija oddziały Content Writer w ponad 40 krajach, m.in w USA, Hiszpanii i Japonii. Prywatnie kompozytor i pianista.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

04.12.2023 Copywriting
01.12.2023 E-commerce
30.11.2023 Pozycjonowanie
29.11.2023 Pozycjonowanie
28.11.2023 Copywriting
27.11.2023 Pozycjonowanie
24.11.2023 Korekta & Redakcja
24.11.2023 Marketing
23.11.2023 Content Marketing

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu