Przecinek przed gdyby – kiedy powinien się pojawić?

Przecinek przed gdyby często budzi wątpliwości, ponieważ jego użycie zależy od kontekstu zdania. W niektórych przypadkach jest obowiązkowy, a w innych całkowicie zbędny. Sprawdź, kiedy należy go postawić, a kiedy należy go pominąć.
Czym jest wyraz gdyby?
Wyrażenie gdyby w zależności od położenia oraz zastosowania może pełnić dwie różne funkcje w zdaniu. Występuje jako:
- spójnik, czyli część mowy łącząca dwa pojedyncze zdania, wyrażenia lub równoważniki zdań w jedno zdanie złożone, np. Ania nie złamałaby ręki, gdyby nie skoczyła z drzewa;
- partykuła, czyli nieodmienna część mowy, stanowiąca niesamodzielny wyraz nadający wypowiedzeniom zabarwienie znaczeniowe lub uczuciowe, np. Gdyby tylko wiedział, co naprawdę czuję.
Przecinek przed gdyby – zasady stosowania
Umieszczanie przecinka przed gdyby zależy od tego, jaką funkcję pełni to słowo w zdaniu – czy jest spójnikiem, czy partykułą.
Przecinek przed gdyby w funkcji spójnika
Jeśli gdyby występuje na początku zdania, przecinkiem powinno zostać oddzielone całe zdanie składowe, np. Gdyby nie poszedł na studia, nie byłby dzisiaj dyrektorem.
Natomiast w wypowiedzeniu złożonym przecinek umieszczamy tuż przed spójnikiem gdyby, który wprowadza zdanie podrzędne, np.Wyjechałabym do Włoch wcześniej, gdybym tylko znała język.
Przecinek przed gdyby w funkcji partykuły
Jeżeli wyraz gdyby występuje w roli partykuły, nie stawiamy przed nim przecinka.
Wyraz ten może pojawić się w pozycji inicjalnej, która sama w sobie wyklucza użycie przecinka, np. Gdyby ten lot był krótszy, lub w środku zdania np. A gdyby tak wybrać się do Hiszpanii? – w obu przypadkach nie postawimy tutaj przecinka ani innego znaku przestankowego.
Przecinek przed spójnikami zestawionymi z elementem gdyby
W polszczyźnie, poza pojedynczym wyrazem gdyby, można spotkać się również z podobnymi wyrażeniami, pełniącymi funkcję spójników, takimi jak: na wypadek gdyby, w razie gdyby, w wypadku gdyby czy jak gdyby, używanym w celu osłabienia dosłowności zdania, do którego się odnosi. W takiej sytuacji przecinek umieszczamy przed całym połączeniem wyrazowym, np. Wezmę parasol, na wypadek gdyby zaczęło padać.
Błędy interpunkcyjne z użyciem wyrazu gdyby
Chociaż zasady stawiania przecinków przed gdyby wydają się proste, wiele trudności może sprawić niezrozumienie funkcji tego wyrazu w zdaniu. Niekiedy użytkownicy języka mylą partykułę gdyby, zwłaszcza jeśli występuje w środku zdania, ze spójnikiem, i stawiają przed nią przecinek, który nie powinien się tam znaleźć.
Częstym błędem jest także zapominanie o zasadzie cofania przecinka i umieszczanie znaku przestankowego pomiędzy dwoma elementami w spójnikach zestawionych np. Wezmę kurtkę na wypadek, gdyby spadł śnieg zamiast Wezmę kurtkę, na wypadek gdyby spadł śnieg.
Podsumowanie
- Wyraz gdyby może występować w zdaniu w funkcji spójnika lub partykuły i zostać umieszczony w pozycji inicjalnej albo w środku zdania.
- Przecinek umieścimy zawsze przed gdyby w roli spójnika znajdującego się w środku zdania.
- Jeśli spójnik gdyby występuje w pozycji inicjalnej, wówczas przecinek powinien oddzielać całe zdanie składowe.
- Przecinka nie stawiamy w przypadku wyrazu gdyby w funkcji partykuły.
Oceń artykuł:
Dodaj komentarz