Czy przed słowem lecz należy postawić przecinek?

Spis Treści:

Zasady interpunkcyjne dotyczące stawiania przecinków w zdaniach wydają się skomplikowane wielu autorom rozmaitych tekstów w języku polskim. Niekiedy problem sprawia postawienie tego znaku przed słowem lecz. Kiedy musisz obowiązkowo poprzedzić ten wyraz przecinkiem? Sprawdź!

Funkcje lecz w zdaniu

Wyraz lecz zalicza się do grupy spójników przeciwstawnych.

Mianem tym z reguły określamy takie spójniki, które łączą ze sobą treści o przeciwstawnym względem siebie znaczeniu. Innymi spójnikami pełniącymi analogiczną funkcję w wypowiedziach ustnych i pisemnych są wyrazy: ale, tymczasem, natomiast, a, jedynie, przecież, tylko, zaś, raczej, wszakże.

Słowo lecz wskazuje zatem na odmienne treści zestawione ze sobą na zasadzie przeciwieństw i kontrastu. Znajduje ono zastosowanie głównie przy tworzeniu zdań współrzędnie złożonych przeciwstawnych, np. Miałem wczoraj gorączkę, lecz mimo to poszedłem do pracy; Przygotowałam się solidnie do egzaminu, lecz dostałam tylko trójkę; Arek wyszedł z domu wcześniej, lecz spóźnił się na autobus. Za pomocą spójnika lecz wprowadza się także w zdaniu elementy o przeciwstawnym znaczeniu, np. Kupiłam wczoraj małą, lecz ładną i poręczną torebkę; Mam wymagającą, lecz świetnie płatną pracę.

Zasady stawiania przecinka przed lecz

Zasady umieszczania przecinka przed lecz (podobnie zresztą jak przed innymi spójnikami przeciwstawnymi) są bardzo proste. Tego typu wyrazy w zdaniu zawsze muszą być poprzedzone przecinkiem. Dotyczy to zarówno zdań złożonych, jak i pojedynczych.

Przykład:
  • Żyję sam, lecz nie jestem samotny.
  • Bardzo go kochałam, lecz musiałam od niego odejść.
  • Mój kotek jest mały, lecz śliczny.

Od omówionej reguły w praktyce zachodzi tylko jeden wyjątek. Wyraz lecz rzadko występuje na początku zdania. Jeśli jednak mamy do czynienia z taką sytuacją, wówczas rezygnujemy z postawienia przecinka przed omawianym spójnikiem, np. Wtedy powstał najwyższy kapłan i rzekł do Niego: „Nic nie odpowiadasz na to, co oni zeznają przeciwko Tobie?”. Lecz Jezus milczał.

Podsumowanie

  • Wyraz lecz pełni w zdaniu funkcję spójnika przeciwstawnego. Występuje głównie w zdaniach współrzędnie złożonych przeciwstawnych.
  • Przed słowem lecz występującym w środku zdania złożonego lub pojedynczego zawsze należy postawić przecinek.
  • Przecinka nie umieszcza się jedynie przed słowem lecz, jeśli rozpoczyna ono zdanie. Z taką sytuacją mamy do czynienia jednak niezmiernie rzadko.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Paulina Skowronek

Z wykształcenia filolog polski i bibliotekarka. Z zawodu i zamiłowania copywriterka i redaktorka. Od dziecka fascynują ją słowa i to, co można wyrazić za ich pomocą. Pisarstwo postrzega jako jedną z dziedzin sztuki. Tworzeniem tekstów dla swojej przyjemności zajmuje się od najmłodszych lat. Obecnie służy pomocą klientom w ramach własnej działalności gospodarczej. Każdy nowy artykuł to dla niej okazja do poszerzenia horyzontów myślowych oraz udoskonalenia warsztatu pisarskiego. Specjalizuje się w treściach związanych z korektą, redakcją i copywritingiem. Prywatnie miłośniczka literatury dziecięcej i młodzieżowej, a także muzyki pop i rock.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

10.01.2025 Korekta & Redakcja
09.01.2025 Copywriting
08.01.2025 Marketing
07.01.2025 Porady & Ciekawostki
06.01.2025 Korekta & Redakcja
03.01.2025 Social Media
02.01.2025 Marketing
01.01.2025 Korekta & Redakcja
31.12.2024 Copywriting

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu