Przecinek przed wraz – ogólne zasady stosowania

Spis Treści:

Przy tworzeniu różnego rodzaju tekstów obowiązują określone reguły interpunkcyjne, które czasem mogą sprawiać trudności. Dla wielu osób problematyczna okazuje się kwestia umieszczania przecinka przed słowem wraz (lub wyrażeniami wraz z, wraz ze). Czy wskazany wyraz musi być poprzedzony przecinkiem? Dowiedz się więcej na ten temat!

Słowo wraz – znaczenie i funkcje pełnione w zdaniu

 

Słowo wraz ma różne znaczenia, a jego semantyka ewoluowała wraz z zachodzącym na przestrzeni wieków rozwojem polszczyzny. Aktualnie wyraz ten jest nieodmienny i występuje głównie w połączeniu z przyimkiem z albo ze.

Wyrażenia wraz z używamy w trzech kontekstach, a mianowicie wtedy, gdy:

  • mówimy, że dana osoba lub osoby zrobiły coś wspólnie z innymi ludźmi – np. Kasia wraz ze Staszkiem poszli na zakupy; Wczoraj byliśmy wraz z Jarkiem w teatrze;
  • sygnalizujemy, że konkretne zdarzenie nastąpiło równocześnie z innym wydarzeniem – Wraz z nastaniem wiosny pojawiły się u nas bociany; Ryzyko zachorowania na raka rośnie wraz z wiekiem;
  • wskazujemy na coś, co występuje razem z czymś innym należącym do większej całości Wczoraj kupiłem komputer wraz z dodatkowymi akcesoriami; Adrian planuje wynająć mieszkanie wraz z meblami.

W dawnej polszczyźnie słowo wraz występowało także w innych znaczeniach. Stanowiło ono np. synonim wyrażeń w sam raz, w samą porę, w odpowiednim momencie, np. Przyszedł do mnie wraz (czyli w samą porę). Używano go także po to, aby wskazać, że coś zdarzyło się nagle bądź powinno mieć miejsce natychmiast, np. Książka wraz (czyli nagle) upadła na ziemię z półki; Wraz (czyli natychmiast) odejdź ode mnie!

Nie jest do końca jasne, czy wyraz wraz należy kwalifikować jako przysłówek, czy też jako przyimek. Na poprawność pierwszej z wymienionych typologii wskazują np. internetowe wydania Słownika Języka Polskiego PWN. Natomiast w Uniwersalnym Słowniku Języka Polskiego PWN spotykamy się z informacją, że omawiane słowo jest przyimkiem. Do przyimków klasyfikowane są też wyrażenia wraz z i wraz ze.

Czy przed wraz należy postawić przecinek?

W zdecydowanej większości przypadków przed słowem wraz nie należy stawiać przecinka.

Reguła ta obowiązuje we wszystkich przytoczonych powyżej przypadkach. Niezależnie zatem od kontekstu użycia wyrazu wraz w danym zdaniu rezygnacja z postawienia przed tym słowem przecinka jest uzasadniona, np.

  • Robert Lewandowski wraz z żoną pojawili się na Gali Mistrzów Sportu.
  • Miłość między małżonkami zazwyczaj umacnia się wraz z upływem lat.
  • Na obiad zjadłem zupę i drugie danie wraz z

Oczywiście, jeśli wyraz wraz rozpoczyna zdanie, wówczas także rezygnujemy z postawienia przed nim przecinka, np. Wraz z jego odejściem poczułam się taka samotna.

Od omówionej reguły zachodzi jednak pewien wyjątek. Dotyczy on sytuacji, gdy wraz wprowadza wtrącenie w zdaniu, np.

  • Ta sprawa, wraz ze wszystkimi towarzyszącymi jej okolicznościami, jest bardzo skomplikowana.
  • Ta kobieta, wraz ze swoimi dziećmi, ciągle nachodzi mnie w domu.

W omówionym przypadku przecinek powinien pojawić się nie tylko przed wraz, ale także na końcu wtrącenia.

Podsumowanie

  • Wyraz wraz w zdaniach może stanowić synonim wyrażeń wspólnie z kimś; równocześnie z jakimś zdarzeniem; razem z czymś. Zazwyczaj łączy się z przyimkiem z.
  • Przed wraz z reguły nie stawiamy przecinka. Zasada ta obowiązuje niezależnie od kontekstu użycia tego słowa w danym zdaniu.
  • Przecinek musi pojawić się tylko przed słowem wraz wprowadzającym wtrącenie w zdaniu. Wówczas cały wtrącony człon musi zostać oddzielony przecinkiem od pozostałej części zdania.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Paulina Skowronek

Z wykształcenia filolog polski i bibliotekarka. Z zawodu i zamiłowania copywriterka i redaktorka. Od dziecka fascynują ją słowa i to, co można wyrazić za ich pomocą. Pisarstwo postrzega jako jedną z dziedzin sztuki. Tworzeniem tekstów dla swojej przyjemności zajmuje się od najmłodszych lat. Obecnie służy pomocą klientom w ramach własnej działalności gospodarczej. Każdy nowy artykuł to dla niej okazja do poszerzenia horyzontów myślowych oraz udoskonalenia warsztatu pisarskiego. Specjalizuje się w treściach związanych z korektą, redakcją i copywritingiem. Prywatnie miłośniczka literatury dziecięcej i młodzieżowej, a także muzyki pop i rock.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

06.12.2024 Korekta & Redakcja
05.12.2024 Porady & Ciekawostki
04.12.2024 Prawo & Finanse
03.12.2024 Porady & Ciekawostki
02.12.2024 Pozycjonowanie
29.11.2024 Porady & Ciekawostki
28.11.2024 Korekta & Redakcja
27.11.2024 Korekta & Redakcja
26.11.2024 Korekta & Redakcja

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu