Przypisy w tekście – jak powinny wyglądać i dlaczego są tak ważne?

Spis Treści:

Przypisy zajmują niewielki fragment tekstu, ale mają duże znaczenie dla lepszego zrozumienia przekazu i zapewnienia mu wiarygodności. We współczesnych czasach dotarcie do badań, statystyk czy tekstów naukowych w wielu przypadkach wymaga jedynie dostępu do internetu. Dlatego w dobie powszechnego powoływania się na różnorodne autorytety umiejętność  stosowania przypisów jest nieoceniona dla osób pracujących z tekstem. Dowiedz się więc, jak ich używać i dlaczego są tak ważne!

Czym są przypisy?

Przypisy to notatki lub komentarze umieszczane przez autora na dole strony lub na końcu dokumentu, które dostarczają dodatkowych informacji, źródeł, wyjaśnień czy bibliografii odnoszących się do konkretnych fragmentów tekstu.

Służą do rozszerzenia lub wyjaśnienia treści bez przeciążania głównego tekstu nadmiernymi informacjami. Przypisy odgrywają bardzo ważną rolę w strukturze tekstów naukowych, literackich czy publicystycznych.

Przypisy dolne a przypisy końcowe

Różnica pomiędzy przypisami umieszczonymi na końcu strony (przypisy dolne) a tymi umieszczonymi na końcu rozdziału lub książki (przypisy końcowe) dotyczy głównie ich dostępności dla czytelnika. Dolne, znajdujące się na tej samej stronie, stosuje się zazwyczaj w przypadku krótkiego komentarza lub źródła. Końcowe dotyczą przede wszystkim dłuższych wyjaśnień lub dyskusji, które mogłyby zakłócić płynność czytania tekstu głównego.

Przypisy a odnośniki

Odnośnik jest elementem połączonym z przypisem. Współcześnie funkcjonuje na dwa sposoby:

 1. Jako znak graficzny w tekście, który odsyła czytelnika do przypisów, oznaczonych w ten sam sposób. Może to być odnośnik cyfrowy lub literowy w indeksie górnym (np. 1 lub a)) albo gwiazdka/asterysk (*).
 2. Jako hiperłącze w tekstach cyfrowych, które, w odróżnieniu od przypisów, można umieścić w treści artykułu. Po kliknięciu w anchor, czyli tzw. kotwicę, czytelnik zostaje przekierowany do strony źródłowej.

Rodzaje przypisów

Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów przypisów, a każdy z nich używany jest w określonych sytuacjach. Ze względu na funkcje przypisy dzieli się na:

 • przypisy bibliograficzne – ich głównym celem jest podanie dokładnych informacji bibliograficznych o źródłach, na których opiera się autor, m.in. książkach, artykułach, dokumentach czy stronach internetowych. Przy przypisach źródłowych stosuje się podobne zasady, jak przy tworzeniu bibliografii (Nazwisko i imię autora, Tytuł, Miejsce i rok publikacji, numer strony);
 • przypisy rzeczowe – zawierają dodatkowe informacje związane z treścią. Mogą to być wyjaśnienia terminów, dodatkowe komentarze, kontekst historyczny czy biograficzny;
 • przypisy terminologiczne – służą do wyjaśnienia znaczenia słów, terminów obcojęzycznych, symboli, czy zaznaczenia różnic.

Jak tworzyć przypisy?

Przypisy tworzy się poprzez umieszczenie małego, indeksowanego numeru w tekście, odpowiadającego numerowi na dole strony lub na końcu dokumentu, gdzie znajduje się sam przypis.

W Wordzie odpowiednie polecenie znajdziesz w zakładce „Odwołania → Wstaw przypis dolny”.

Przypisy mogą mieć różne formy – od prostych odnośników do literatury, przez wyjaśnienia terminów, aż po rozbudowane komentarze. Stworzenie ich jest raczej prostym zadaniem, ale wymaga przestrzegania określonych zasad, które zapewniają czytelność i spójność tekstu. Aby ułatwić Ci ich zrozumienie, zebraliśmy kilka informacji.

Styl i formatowanie

Styl i formatowanie przypisów są niemal tak ważne, jak ich treść. Pamiętaj, że muszą być łatwe do zidentyfikowania i odczytania, ale jednocześnie nie mogą dominować nad głównym tekstem. Dlatego zwykle stosuje się:

 • mniejszą czcionkę (o 2 pkt.);
 • minimalną interlinię, która zapewnia czytelność (1);
 • wyjustowanie.

Zwróć również uwagę na konsekwentne stosowanie tego samego stylu we wszystkich przypisach.

Język przypisów

W przypisach służących wyjaśnieniu fragmentów tekstu zawsze używaj zwięzłego i precyzyjnego języka. Unikaj ozdobników i skup się na przekazaniu informacji w możliwie najbardziej „skondensowanej” formie. Pamiętaj, że przypisy służą wyjaśnieniu, a nie rozpraszaniu uwagi czytelnika, dlatego ważne jest, żeby bezpośrednio wiązały się z tekstem, do którego się odnoszą.

W przypisach źródłowych zadbaj o pełne dane bibliograficzne – nazwisko autora/autorów, tytuł, wydawnictwo oraz rok.

Numeracja i umiejscowienie

Przypisy powinny być numerowane kolejno przez cały tekst. Numer przypisu umieszcza się w tekście głównym, w indeksie górnym, po cytowanym lub omawianym fragmencie. Pamiętaj, żeby cyfra w tekście zgadzała się z informacjami znajdującymi się przy konkretnej cyfrze w przypisach.

Kiedy wstawiać przypisy?

Przypisy służą zwiększeniu wartości merytorycznej i wiarygodności tekstu. Jeśli więc wprowadzasz cytat lub powołujesz się na statystyki, badania, konkretne liczby, ustawy itd., zawsze dodaj przypis.

Parafrazy czy odniesienia do konkretnych prac innych autorów również wymagają podania źródła. Jest to nie tylko kwestia etyki i unikania plagiatu, ale również sposób na umożliwienie czytelnikowi zgłębienia tematu.

Przypisy pozwalają też na umieszczanie dodatkowych informacji, których włączenie do tekstu głównego mogłoby wpłynąć na jego czytelność czy płynność. Dlatego możesz również wstawić przypis w różnych artykułach po to, żeby coś wyjaśnić, np. kontekst historyczny, biograficzny czy kulturowy.

W jakich tekstach stosować przypisy?

Przypisy znajdują zastosowanie w wielu tekstach – od prac naukowych, przez literaturę faktu, aż po publikacje prasowe. Ich obecność nie jest ograniczona do konkretnego gatunku czy stylu pisania, ale zależy od potrzeb komunikacyjnych i informacyjnych. Są również takie teksty, w których przypisy są obowiązkowe.

Przypisy w pracach naukowych

Przy pisaniu prac naukowych – badań, rozpraw doktorskich, prac magisterskich czy licencjackich – umieszczanie źródeł informacji jest obowiązkiem autora. Pełna informacja bibliograficzna umożliwia weryfikację i ocenę wiarygodności merytorycznej stworzonych tekstów. Przypisy w pracach naukowych pozwalają również na umieszczenie dodatkowych komentarzy, wyjaśnień metodologicznych czy odniesień do innych badań w danej dziedzinie.

Przypisy w literaturze i publicystyce

W literaturze – szczególnie przy esejach, biografiach czy tekstach historycznych – przypisy mogą dostarczyć czytelnikowi dodatkowe informacje i ułatwić mu zrozumienie określonego kontekstu.

Przypisy wykorzystuje się również często w publicystyce. Przede wszystkim do podawania źródeł danych lub jako odnośnik do wcześniejszych dokumentów, artykułów czy wypowiedzi. To pozwala zwiększyć wiarygodność przekazu.

Przypisy w tekstach prawniczych i oficjalnych dokumentach

W tekstach prawniczych, takich jak akty prawne, orzeczenia sądowe, umowy czy dokumenty oficjalne, przypisy są wykorzystywane jako odniesienie do innych dokumentów prawnych, wyroków, ustaw czy komentarzy. Podobnie jak w przypadku prac naukowych są niezbędnym elementem treści, ale w tekstach prawniczych ich zadanie to podkreślenie zgodności z obowiązującym prawem.

Przypisy w materiałach edukacyjnych i podręcznikach

W materiałach edukacyjnych, np. podręcznikach czy skryptach, przypisy mogą być wykorzystywane do dostarczania dodatkowych informacji, wyjaśnienia terminów czy odniesień do innych źródeł lub materiałów uzupełniających.

Podsumowanie

 • Przypisy pozwalają na podanie źródła informacji, skomentowanie tekstu czy wyjaśnienie pojęć poza główną treścią artykułu.
 • W zależności od rodzaju i potrzeb przypisy umieszcza się u dołu strony (przypisy dolne), na końcu rozdziału lub całego artykułu (przypisy końcowe).
 • Ze względu na funkcje, które mogą pełnić, przypisy dzieli się na bibliograficzne, rzeczowe i terminologiczne.
 • Poprawne stosowanie przypisów wymaga przede wszystkim znajomości zasad stylu i formatowania oraz numeracji i umiejscowienia w tekście.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Izabela Tymińska

Iza z zawodu jest zootechnikiem. Odkąd pamięta, fascynowała ją tematyka zdrowotna, dlatego zajmuje się przede wszystkim copywritingiem medycznym. Ukończyła kurs Dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz Pozycjonowania + SEO dla WordPressa. W wolnym czasie pisze książkę i lubi bawić się słowami. Interesuje się zdrowym stylem życia, zielarstwem i fitoterapią. W poszukiwaniu równowagi medytuje i uprawia jogę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

22.02.2024 Social Media
21.02.2024 Korekta & Redakcja
20.02.2024 Marketing
19.02.2024 Pozycjonowanie
16.02.2024 Porady & Ciekawostki
15.02.2024 Copywriting
14.02.2024 Korekta & Redakcja
13.02.2024 Porady & Ciekawostki
12.02.2024 Social Media

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu