Rośliny w biurze – dlaczego warto je mieć?

Spis Treści:

Aranżacja przestrzeni biurowej ma ogromny wpływ nie tylko na komfort, ale i jakość pracy. Wiadomo, że najlepiej sprawdza się minimalizm – im mniej rozpraszaczy i wolnej przestrzeni, tym lepiej. Są jednak takie elementy, których nie powinno zabraknąć przy stanowisku pracy, jak np. rośliny. I to nie tylko ze względu na ich walory dekoracyjne.

Co symbolizuje zielony kolor?

Zieleń jest kolorem istotnie oddziałującym na zdrowie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. To chłodny, pasywny kolor, który wpływa kojąco na nerwy, uspokaja i przynosi wytchnienie.

Mówi się także, że zieleń jest kolorem nadziei. Kojarzy się ze świeżością i lekkością, utożsamiany jest z siłą przyrody, jej mocą do odradzania się i ciągłego rozwoju. Często również łączy się zieleń z poczuciem szczęścia i wszystkim, co pozytywne.

To kolor całkowicie pozbawiony agresji, a jednocześnie nie powodujący znużenia. Działa odprężająco, relaksująco, wpływa na dobry nastrój. To kolor życia – dobrego, spokojnego, radosnego i harmonijnego, dającego nadzieję i szansę na wszystko, co dobre.

Choć w kontekście pracy zawodowej zazwyczaj wszelkie sukcesy kojarzy się z kolorem czerwonym jako symbolem władzy, energii i siły, to powinien on stanowić jedynie światło na mecie wszelkich poczynań. Drogę do niej należy z kolei wyznaczać kolorem zielonym, jako tym, który motywuje, poprawia nastrój, uspokaja i sprzyja rozwojowi. Dlatego podczas aranżacji biura warto znaleźć przestrzeń na zieleń, a nie ma lepszej niż ta pochodząca od roślin. To idealne połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Poniżej prezentujemy, jak wyglądają rośliny w biurze agencji Content Writer.

Rośliny w biurze agencji Content Writer (zdjęcie)

Dlaczego warto mieć rośliny w biurze?

Już wiadomo, że największą zaletą roślin w biurze jest ich kolor. Soczysta, piękna barwa będzie działała uspokajająco i relaksująco. Możliwość spoglądania „na zielone” w ciągu pracy przyniesie ukojenie i oczom, i umysłowi, pozwoli się odprężyć i po prostu poczuć lepiej. Ale to nie jedyne korzyści, jakie płyną z roślin w miejscu pracy. W końcu kolor to nie wszystko!

Rośliny w biurze istotnie wpływają na jakość pracy, zwiększając produktywność i potencjał pracownika. Można powiedzieć, że polepszają aurę wokół niego, a co daje się zauważyć w efektywności pracy.

Jakie jeszcze korzyści wiążą się z zielenią w miejscu pracy?

 • Rośliny pomagają redukować stres i poprawiają koncentrację. Pobudzają również kreatywność. Kontakt z zielonymi roślinami uspokaja i relaksuje, co pomoże spojrzeć na bieżące sprawy z jasnością umysłu.
 • Zielone, żywe kwiaty są piękną dekoracją i wpływają na estetykę w miejscu pracy. Dzięki nim jest po prostu przyjemniej, co z kolei wpływa na samopoczucie pracowników.
 • Rośliny poprawiają również wizerunek firmy. Biura, w których jest dużo zieleni, uchodzą za bardziej przyjazne i kojarzą się z ideami proekologicznymi, które obecnie odgrywają dość istotną rolę w office brandignu. Także pracownicy czują się bardziej dopieszczeni, jeśli w ich biurach znajdują się nie tylko narzędzia pracy, ale również dekoracje. Rośliny w biurze, w donicach dopasowanych do jego stylistyki, są świetną wizytówką firmy.
 • Kwiaty doniczkowe są dobrym wskaźnikiem poziomu nawilżenia powietrza. O ile pracownik nie zawsze skojarzy problemy zdrowotne ze zbyt suchym powietrzem, roślina od razu da to po sobie poznać w postaci suchych, brązowych i kruchych końcówek liści, które tracą swoją elastyczność, a także po pasożytach. Rośliny podnoszą także wilgotność i cyrkulację powietrza, co będzie pomocne w okresach grzewczych i w pomieszczeniach chłodzonych klimatyzacją.
 • Zielone parawany są idealną alternatywą dla cienkich, biurowych ścianek, dlatego rośliny doskonale sprawdzą się w podziale przestrzeni biurowych. Będą wyglądały nowocześnie i stylowo, a przy tym kontakt z zielenią zwiększy przyjemność i satysfakcję z pracy.
 • Ściany roślin korzystnie wpłyną na akustykę wnętrza w przestrzeniach typu open space, pochłaniając dźwięki, co może wpłynąć na komfort pracy.

Wiele mówi się o roślinach w kontekście ich zdolności do oczyszczania powietrza i faktycznie – jest wiele gatunków, które wykazują takie właściwości. Warto jednak wiedzieć, że rośliny pochłaniają wyłącznie zanieczyszczenia gazowe, ale nie posiadają zdolności do walki z pyłami zawieszonymi.

Co więcej, w domowych czy biurowych warunkach efektywność roślin jest niska, potrzeba bowiem około 10-1000 roślin na 1m2, by dało się odczuć zmianę jakości powietrza, co jest niemożliwe do osiągnięcia na małych przestrzeniach, jakie oferują przeciętne pomieszczenia.

Nie zmienia to jednak faktu, że – wybierając rośliny do biura – warto zwrócić uwagę na te gatunki, które mogą wpłynąć na poprawę jakości powietrza. Wprawdzie nie zastąpią mechanicznego oczyszczacza, ale i tak zadziałają na korzyść klimatu w miejscu pracy.

Jakie rośliny wybrać do biura?

Efektowne, ładne, jak najbardziej ozdobne… Tak, to też ma znaczenie przy wyborze roślin  – w końcu każdy lubi otaczaj się tym, co piękne, ALE! Jeśli chodzi o biuro, warto zwrócić uwagę na jeszcze trzy kwestie: łatwość uprawy, zdolności adaptacyjne i możliwość poprawy jakości powietrza, np. pod względem wilgotności.

Rośliny należy wybierać zgodnie z warunkami, jakie można im zapewnić. Warto więc zwrócić uwagę, w którym miejscu będą stały kwiaty w biurze i czy będzie ono odpowiednie dla danego gatunku. Nie ma bowiem sensu kupować roślin tylko dlatego, by chwilę cieszyły oczy, a po chwili w nich marniały. Warto więc zorientować się, jakie rośliny nadają się na południowe parapety, a którym sprzyja rozproszone światło czy półcieniste miejsce, z daleka od okien.

Rośliny do biura powinny być proste w pielęgnacji i uprawie. Nie ma bowiem co czarować – w natłoku codziennych obowiązków nie każdy zapamięta o tym, by regularnie podlewać, przesadzać, przycinać kwiaty. Najlepiej, żeby po prostu stał, dobrze wyglądał i nie wymagał zbyt wiele. Na szczęście, takich roślin jest dość sporo! Oczywiście, odrobina serca i uwagi zawsze im posłuży, ale są i takie, które nie należą do roszczeniowych.

Proste w uprawie rośliny to między innymi:

 • zamiokulkas,
 • jukka,
 • aglaonema,
 • palma chamedora,
 • sansewieria,
 • zielistka,
 • aloes,
 • dracena,
 • epipremnum,
 • hoya.

Kwiaty te są efektowe i mało wymagające, dzięki czemu można z nich stworzyć doskonałe kompozycje do biura.

Rośliny w biurze a tlen

Mówi się, że nie należy spać wśród roślin, bo nocą zabierają tlen. Czy więc w mocno zazielenionym biurze, zamykanym na noc, będzie się nad ranem ciężko pracowało? Zdecydowanie nie! Mimo że w fazie ciemnej fotosyntezy – a więc nocą – rośliny pobierają tlen, by oddychać, w ciągu dnia wydzielają go w znacznie większych ilościach niż zużywają. Dlatego nie trzeba się obawiać ani roślin w biurze, ani w sypialni, choć warto zachować umiar i nie przesadzać z ich ilością. Na roślinach lubi osadzać się kurz, który może działać niekorzystanie, szczególnie na alergików.

Czy warto mieć rośliny w biurze? Tak! Dla dekoracji, dla stworzenia sobie komfortowej, estetycznej przestrzeni do pracy i dla właściwości, które zwiększają efektywność działania. Kojący wpływ roślin sprawi, że miejsce pracy będzie po prostu przyjemniejsze.

Podsumowanie

 • Zielony kolor to idealna barwa do biura – sprzyja koncentracji, pobudza kreatywność, działa uspokajająco i kojąco na wzrok.
 • Rośliny to idealny sposób na zieleń w miejscu pracy – będą stanowiły piękną ozdobę, a przy tym korzystnie wpłyną na produktywność pracowników, oddziałując na ich dobre samopoczucie i zdrowie, a także – w odpowiednich warunkach – poprawiając jakość i nawilżając powietrze.
 • Kwiaty w biurze wpływają na estetykę i pozytywny wizerunek firmy. Można je wykorzystać jako dekoracje lub element wydzielenia przestrzeni biurowej.
 • Warto wybierać mało wymagające rośliny do biura – dzięki temu przez lata będą urzekały swoim wyglądem, bez konieczności poświęcania czasu ich uprawie.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Roksana Krysa

Roksana z wykształcenia jest filologiem, specjalizującym się w komunikacji społecznej i krytyce literackiej. Współpracowała z wieloma portalami i magazynami kulturalno-literackimi, m.in. z Wirtualną Polską, miesięcznikiem „Śląsk”, ARTpapierem i FA-artem. W 2010 roku zadebiutowała jako prozaik. Pisze od zawsze i szczerze to uwielbia, więc bycie copywriterem to nie tylko jej zawód, ale i pasja. Prywatnie – szczęśliwa mama i żona, miłośniczka literatury, górskich wędrówek, LEGO, gotowania, planszówek, gier karcianych i przyrody. Pisze tak, jak się tego oczekuje, przywiązując jednakową wagę do treści i formy. Cechuje się kreatywnością i wyczuciem stylu. Świetnie przekazuje w tekstach emocje i zgrabnie bawi się słowami. Stara się, by miały one moc sprawczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

20.02.2024 Marketing
19.02.2024 Pozycjonowanie
16.02.2024 Porady & Ciekawostki
15.02.2024 Copywriting
14.02.2024 Korekta & Redakcja
13.02.2024 Porady & Ciekawostki
12.02.2024 Social Media
09.02.2024 Korekta & Redakcja
08.02.2024 Marketing

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu