Rozpraszacze w pracy – jak sobie z nimi radzić?
Nie ma nic bardziej irytującego niż ciągłe rozpraszacze w pracy. Niestety zazwyczaj to, co Cię otacza, ma ogromny wpływ na Twoją produktywność. Co ciekawe, dzieje się tak bez względu na to, czy pracujemy w biurze typu open space, czy w zaciszu własnego domu. Czym są rozpraszacze i jak sobie z nimi radzić?
Rozpraszacze w pracy – co to?
Rozpraszacze w pracy to czynniki, które wpływają na Twoją skuteczność i produktywność.
Mogą to być elementy zewnętrzne, takie jak hałas, powiadomienia przychodzące za pośrednictwem telefonu, głośne rozmowy współpracowników, nieprzyjemny zapach, spotkania biznesowe w trakcie dnia pracy, a nawet własne myśli.
Co ciekawe, na Twoje skupienie wpływają także takie czynniki, jak temperatura powietrza, niewygodny fotel czy nieodpowiednia wysokość biurka.
Rozpraszacze mogą drażnić, irytować, przyczyniają się do spadku koncentracji i wydajności, a to z kolei negatywnie wpływa na jakość pracy i samopoczucie. Bez względu na źródło, rozpraszacze są niekorzystne, dlatego tak ważne jest ich zidentyfikowanie i wyeliminowanie.
Najczęstsze rozpraszacze w pracy
Niezależnie od tego, czy pracujemy w biurze, czy zdalnie, każdy z nas ma do czynienia z rozpraszaczami, które utrudniają skupienie uwagi i wykonanie zadań w sposób efektywny. Niektóre z nich są szczególnie powszechne, wśród nich znajdują się między innymi:
- Media społecznościowe i wiadomości internetowe – media społecznościowe, takie jak Facebook, Instagram, TikTok czy e-maile, wiadomości na Slacku, Messengerze, Whatsappie to jedne z największych rozpraszaczy, które mogą zrujnować Twój dzień pracy. Gdy sprawdzasz powiadomienia w trakcie wykonywania zadań, tracisz koncentrację.
- Zbyt głośne środowisko pracy – szum, hałas, dźwięki dochodzące zza okna czy głośne rozmowy innych pracowników mogą utrudnić skupienie się na wykonywanych obowiązkach zawodowych.
- Nadmiar obowiązków – zbyt wiele zadań do wykonania również ma wpływ na koncentrację. Gdy jesteś zmuszony do wykonywania wielu zadań jednocześnie, bez wątpienia trudno będzie Ci się skupić, co więcej – Twoja frustracja będzie narastać.
- Złe nawyki – złe przyzwyczajenia, takie jak zbyt częste korzystanie z telefonu lub przeglądanie Internetu w trakcie pracy skutecznie zabierają czas i dekoncentrują.
Przeczytaj również
Rozpraszacze w pracy – jak pozbyć się problemu?
W dzisiejszych czasach wiele osób ma problem z utrzymaniem uwagi i trudno się temu dziwić. Jeżeli gorączkowo sięgasz po telefon, wydaje Ci się, że musisz natychmiast odebrać wiadomości, łapiesz się na tym, że oglądasz kolejne filmy na TikToku lub na Instagramie i w ten sposób tracisz kolejne pół godziny, to czas wprowadzić w życie nowe zasady.
- Social media – określ czas, w którym będziesz sprawdzać wiadomości i media społecznościowe, na przykład co godzinę lub dwa razy dziennie. Wyłącz powiadomienia w telefonie, które przyciągają Twoją uwagę i przerywają pracę.
- Głośne środowisko pracy – jeśli nie możesz się skupić przez głośnych współpracowników, poszukaj spokojnego miejsca do pracy, na przykład cichej sali lub biurka oddalonego od źródeł odgłosów. Dobrym pomysłem może okazać się także użycie słuchawek z redukcją hałasu lub słuchanie relaksującej muzyki.
- Nadmiar obowiązków – gdy przytłacza Cię ilość zadań do wykonania, spróbuj dokładnie określić cele i wyznacz sobie deadline na wykonanie poszczególnych z nich.
- Problemy z koncentracją – możesz zastosować jedną z metod zwiększania produktywności, np. Pomodoro, zasadę 2 minut, Eat that frog czy Getting Things Done.
Oczywiście rozprawienie się z rozpraszaczami w pracy wcale nie będzie łatwym zadaniem, gdyż będzie wymagało to od Ciebie samodyscypliny i zbudowania nowych nawyków. Niemniej jednak, jeżeli zależy Ci na podniesieniu produktywności i poprawie koncentracji, warto się zaangażować.
Rozpraszacze w pracy copywritera
Copywriting to zawód kreatywny, który wymaga dużego skupienia. Zachowanie koncentracji podczas pracy jednak nie jest łatwe – copywriter korzysta bowiem z różnego rodzaju portali, blogów czy platform społecznościowych w poszukiwaniu informacji i inspiracji.
W tym wypadku dobrym rozwiązaniem może okazać się instalacja specjalnych wtyczek typu StayFocusd przeznaczonych do blokowania niepożądanych stron internetowych. Dzięki temu, nawet jeśli Twoje myśli zaczną błądzić, program przypomni Ci, na czym w danej chwili masz się skupić.
Kolejną dobrą praktyką jest ciągłe pisanie bez edytowania i redagowania tekstu. Chociaż przygotowany artykuł musi być poprawny merytorycznie i gramatycznie, formatowanie nagłówków czy poprawianie błędów może wybijać z rytmu pracy, dlatego korektę tekstu najlepiej wykonać na końcu.
Nie możesz skupić uwagi dłużej niż 10 minut? Skorzystaj ze sprawdzonych technik i metod zarządzania czasem typu metoda Smart, technika Pomodoro, lista „To do”, matryca Eisenhowera czy zasada Pareto 80:20.
Duże znaczenie ma także odpowiednia organizacja biurka. Uporządkuj swoje dokumenty i pliki, aby łatwiej było Ci odnaleźć potrzebne informacje. Pamiętaj również o ergonomii, czyli wygodnym krześle oraz o ustawieniu biurka, monitora i klawiatury na odpowiedniej wysokości, co zapobiega zmęczeniu mięśni i złym nawykom postawy.
Rozpraszacze – skutki
Rozpraszacze odwracają uwagę od wykonywanej pracy i utrudniają koncentrację. Ich obecność może prowadzić do szeregu negatywnych skutków, takich jak:
- spadek wydajności,
- zwiększenie liczby błędów,
- szybsze uczucie zmęczenia,
- obniżenie jakości pracy,
- stres i frustracja,
- zmniejszenie satysfakcji z pracy,
- zwiększenie absencji.
Długotrwałe narażenie na rozpraszacze może prowadzić do wypalenia zawodowego, a także zwiększenia poziomu stresu, który negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie człowieka. Dlatego też tak ważne jest minimalizowanie występowania rozpraszaczy w miejscu pracy. Dzięki temu będzie ona przynosić Ci więcej satysfakcji i radości, co oczywiście nie pozostanie obojętne dla Twojego poczucia własnej wartości.
Podsumowanie
- Rozpraszacze w pracy to czynniki, które wpływają na skuteczność i produktywność.
- Do najczęstszych rozpraszaczy można zaliczyć media społecznościowe, złe nawyki, głośne środowisko pracy, nadmiar obowiązków.
- Jeśli chcesz walczyć z rozpraszaczami, wyłącz powiadomienia, poszukaj spokojnego miejsca do pracy, skorzystaj z technik i metod zarządzania czasem.
- Rozpraszacze w pracy copywritera można wyeliminować między innymi poprzez korzystanie ze specjalnych wtyczek typu StayFocusd.
Oceń artykuł:
Dodaj komentarz