Sketchnoting – czym jest i dlaczego warto go stosować?

Spis Treści:

Każdego dnia uczysz się czegoś nowego – nie tylko w pracy, lecz także w życiu prywatnym. Dociera do Ciebie wiele informacji, które chcesz lub po prostu musisz zapamiętać. Sketchnoting może pomóc Ci uporządkować i przyswoić wiadomości. Na czym polega i dlaczego warto z niego korzystać? Przeczytaj w naszym artykule!

Czym jest sketchnoting?

Sketchnoting jest prostą metodą zapamiętywania informacji polegającą na tworzeniu wizualnych notatek. Nazwa pochodzi od dwóch angielskich słów:
sketch – szkic i noting – odnotować.

W notowaniu tym chodzi więc o to, by zagadnienia zapisywać nie tylko za pomocą słów, lecz także szkiców, rysunków, typografii i innych dowolnych elementów. Najważniejsze, żeby wszelkie elementy stanowiły dla Ciebie ciąg skojarzeń.

Co ciekawe, formą sketchnotingu jest także nieświadome rysowanie na przykład podczas rozmowy telefonicznej, słuchania webinaru czy czytania.

Poniżej prezentujemy przykład wizualnej notatki.

Przykład sketchnotingu (rysunek graficzny)

Co jeśli nie umiesz rysować?

Kiedy patrzysz na udostępniane notatki wykonane przy pomocy sketchnotingu, możesz mieć wrażenie, że wszystkie wykonane są przez profesjonalnych rysowników. Jeśli więc szkicowanie nie jest Twoją mocną stroną, Twoje nastawienie może być sceptyczne. Warto jednak podkreślić, że do tworzenia notatek wizualnych nie są potrzebne umiejętności w tym zakresie. Wystarczy, żeby wiedzieć, co przedstawiają rysunki – dla osób postronnych nie musi to być jasne.

Nie muszą to także być grafiki przedstawiające dane zagadnienie dosłownie (na przykład przy słowie „myśl” szkic mózgu) – pomóc może chociażby narysowanie strzałki, wzięcie ważnego pojęcia w ramkę, ozdobne pismo, kreski, użycie kolorów do podkreśleń. Opcji jest naprawdę mnóstwo!

Jak tworzyć notatkę?

Aby stworzyć wizualną notatkę, która spełni swoje zadanie, warto podzielić pracę nad nią na kilka etapów.

1. Zebranie niezbędnych materiałów

W zależności od tego, z czego chcesz zrobić notatki, przygotowujesz wszystkie potrzebne materiały – mogą to być na przykład webinary, podcasty, wykłady, książki czy czasopisma. Warto, by wszystko, co będzie przydatne, było pod ręką.

2. Wychwytywanie najważniejszych informacji

Podczas zapoznawania się z materiałami nie przepisujesz ścian tekstu – musisz znaleźć takie słowa, zdania czy cytaty, które są najważniejsze i pozwolą na rozwinięcie danej myśli. Często notowanie ma formę taką, jakiej uczysz się w szkole – piszesz wszystko, co uda Ci się wychwycić. Nie zastanawiasz się, co jest istotne, na czym warto się skupić. Tym samym często nie do końca skupiasz się na tym, co mówi dana osoba – najważniejsze jest odtworzenie tych zdań na papierze.

Sketchnoting niejako wymusza pełną koncentrację, aby np. z całego wykładu wychwycić hasła, które pozwolą Ci przywołać kontekst ich wypowiedzenia.

3. Tekst i szkice

Ostatnim etapem jest zapisanie najważniejszych notatek i dodanie do nich elementów graficznych, które pomogą w ich zapamiętaniu.

Tak jak wspominaliśmy, nie muszą to być rysunki, a już na pewno – profesjonalne szkice. Przykładowo główny temat można podkreślić, tworząc własny krój pisma, obejmując ramką słowo, kolorując je. Jedno hasło wynika z drugiego? Poprowadź strzałkę, liniami zaznacz powiązania. Im więcej takich wizualnych notatek będziesz robić, tym szybciej stworzysz swój system.

Sketchnoting w pracy – czy się przydaje?

Notowanie kojarzyć się może głównie z nauką w szkole czy na studiach. Można więc zadać sobie pytanie, czy ta metoda przyda Ci się w pracy. Odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca. Kiedy można wykorzystać sketchnoting?

  1. Obsługa nowych narzędzi. Wizualne notatki świetnie sprawdzą się podczas nauki korzystania z nowych narzędzi czy systemów. „Suchy” tekst w takim przypadku może być niezrozumiały. Możesz naszkicować charakterystyczne elementy lub przygotować ścieżkę działania.
  2. Notatki ze szkoleń. Praca to zazwyczaj stały rozwój, a tym samym szkolenia. Przekazują nową wiedzę, którą warto przyswoić, szczególnie jeśli taki kurs kończy się testem sprawdzającym. Sketchnoting ułatwia zapamiętywanie i jest dobrą formą nauki.
  3. Copywriting. Sketchnoting przyda się także copywriterom do tworzenia konspektu artykułów. Jeśli specjalizujesz się w jednej dziedzinie, takie wizualne notatki mogą być podstawą do wielu rodzajów treści. Pomagają w odświeżeniu tematyki i są zawsze pod ręką.

Dlaczego warto stosować sketchnoting?

Istnieje wiele powodów, dla których warto przetestować ten sposób tworzenia notatek i wykorzystywać go na co dzień.

1. Upraszczanie trudnych zagadnień

Dzięki temu, że rozpiszesz sobie to, czego chcesz się nauczyć, a poza tym dodasz do tego rozjaśniające szkice, nawet informacje trudne do zapamiętania i zrozumienia mogą okazać się dużo prostsze.

Im mniej tekstu na stronie, tym łatwiej sprawić, że czegoś się z niej nauczysz. Najpewniej zdarzyło Ci się robić notatki z książki, do których trafiały całe zdania bez większego zastanowienia. Zazwyczaj po czasie po prostu po nie nie sięgasz, ponieważ dublują treści bezrefleksyjnie. Nie pomagają w zrozumieniu, a wręcz nużą i stają się nieprzydatne. Wyciągnięcie z treści tego, co najistotniejsze początkowo może być trudne, ale z czasem przychodzić będzie naturalnie.

2. Łatwiejsze zapamiętywanie

Dzięki sketchnotingowi tworzysz mapy myśli ze skupieniem, a przez to, że jednocześnie korzystasz z obrazu i tekstu, zapamiętywanie jest dużo prostsze niż w przypadku klasycznych notatek.

Szczególnie kiedy praktyka sprawi, że ustalisz własny system notowania i będziesz na pierwszy rzut oka wiedzieć, co oznaczają dane rysunki, zaznaczenia, podkreślenia – wówczas ten obraz szybko zapisze się w Twojej pamięci.

3. Ciekawsza forma

Przede wszystkim takie notatki wizualne są po prostu ciekawe. Przyciągają wzrok, wzbudzają zainteresowanie, zachęcają do zapoznania się z nimi. Tworzenie ich może być dobrą zabawą, a więc nauka od razu stanie się przyjemniejsza. Musisz się zastanowić, co chcesz przekazać i jak – masz do dyspozycji wiele form, skupiasz się na przedstawionej wiedzy i jednocześnie wyrażasz się artystycznie.

Podsumowanie

  • Sketchnoting polega na wykorzystywaniu szkiców i tekstu do robienia wizualnych notatek.
  • Dzięki tej metodzie uczenie się nowych zagadnień jest łatwiejsze i ciekawsze.
  • Aby tworzyć takie notatki, nie musisz umieć rysować. Proste rysunki także się sprawdzą.
  • Sketchnoting sprawdzi się także w copywritingu. Dzięki niemu możesz tworzyć konspekty do swoich artykułów.
  • Sketchnotingiem jest również nieświadome rysowanie podczas np. słuchania wykładu.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Justyna Szymczyk-Mielniczyn

Korektorka, redaktorka i copywriterka. Z radością pomaga ludziom, którzy nie mogą znaleźć słów. Sama najchętniej pisze między innymi o poprawności językowej, organizacji pracy i polskiej kulturze. Zawsze ma pod ręką dobry słownik i bullet journal. Fanka prof. Jana Miodka. Prywatnie bardzo dużo czyta, słucha Michała Bajora i zachwyca się drobiazgami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

15.10.2024 Korekta & Redakcja
14.10.2024 Korekta & Redakcja
11.10.2024 Pozycjonowanie
10.10.2024 Korekta & Redakcja
09.10.2024 Brak kategorii
08.10.2024 Marketing
07.10.2024 Korekta & Redakcja
04.10.2024 Korekta & Redakcja
03.10.2024 Porady & Ciekawostki

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu