Slow work, slow life – niezgoda na niekończącą się pogoń

Spis Treści:

Żyjemy w czasach permanentnego pośpiechu. Bez względu na rodzaj wykonywanej pracy i obowiązków domowych mamy poczucie, że musimy działać szybciej, żeby móc więcej. Jeśli odnosisz wrażenie, że to nie dla Ciebie, albo wręcz fizycznie czujesz, że Twój organizm nie jest w stanie wytrzymać tego pędu, dowiedz się, czym jest slow work. Być może okaże się, że to metoda na miarę Twoich potrzeb.

Czym jest slow work?

Slow work to w dosłownym tłumaczeniu „powolna praca”.

Ten nowoczesny model funkcjonowania przeciwstawia się presji czasu, nastawieniu na wydajność ponad możliwości pracowników, robieniu wszystkiego jak najszybciej (ASAP – as soon as possible – tak szybko, jak to możliwe) i ogólnemu stresowi, jaki to wyzwala. Założeniem idei nie jest jednak zgoda na lenistwo i opieszałość w pracy, tylko na indywidualne podejście do wykonywania obowiązków zawodowych i odejście od wielozadaniowości.

Wykonywanie pojedynczych zadań jedno po drugim pozwala na sfinalizowanie ich w tym samym czasie (albo nawet krótszym), co zrealizowanie ich jednocześnie. Odbywa się to jednak przy znacznie mniejszym obciążeniu psychiki, a jakość uzyskanych efektów jest wyższa.

Wykonawca mogący skupić się na konkretnym zleceniu, ma czas na refleksję, a dobrze przemyślany projekt pozwala na kreatywne podejście i (wbrew pozorom) szybszą realizację.

Jakie są podstawowe założenia slow work?

 1. Skupienie się na pojedynczym zadaniu i jego pełna realizacja przed przystąpieniem do kolejnego (rezygnacja z multitaskingu).
 2. Skoncentrowanie się na jakości uzyskiwanych efektów, a nie liczbie wykonanych zleceń (mniej znaczy więcej).
 3. Dopasowanie obowiązków do tempa pracy i realnych umiejętności osoby odpowiedzialnej za ich wykonanie.
 4. Możliwość wyboru modelu i miejsca pracy.
 5. Życie zgodne z zegarem biologicznym. To ilość zajęć powinna dopasować się do niego, a nie on do nich.
 6. Minimalizacja czynników stresogennych.

Zalety slow work

Model znajduje coraz więcej zwolenników zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców. Nic dziwnego, slow work ma bowiem naprawdę wiele zalet. Przedstawiamy najważniejsze z nich:

 • daje szansę na rozwój zawodowy (czas na refleksję i realizację);
 • umożliwia wykorzystanie swoich najlepszych stron (właściwy dobór zadań i terminów);
 • poprawia efektywność pracy (mniejsza frustracja i zniechęcenie, większa kreatywność);
 • efekty mają lepszą jakość (dostateczna ilość czasu i znajomość tematu ogranicza bylejakość);
 • zmniejsza ryzyko brania zwolnień lekarskich (rzadziej występuje wypalenie zawodowe, ponadto lepsza forma psychiczna wpływa na poprawę odporności fizycznej);
 • przyczynia się do zadowolenia pracowników, co przekłada się na wyższą retencję (mniejszy odpływ zatrudnionych osób z organizacji) i lepsze relacje w zespole.

Wady slow work

Model ma zdecydowanie więcej zalet, jednak nie można pominąć jego wad. Wśród najważniejszych znajdą się ograniczenia dotyczące współpracy z firmami, którym zależy na szybkiej realizacji projektów, narzucającymi surowe deadline’y. Oczywiście jest możliwość znalezienia porozumienia i omówienie z kontrahentami polityki firmy, która funkcjonuje zgodnie z zasadami slow work. Istnieje możliwość, że zapewnienie gwarancji jakości i pełnego dostosowania do indywidualnych oczekiwań konkretnego klienta może być dla niego bardziej kuszące niż krótki termin realizacji produktu/usługi.

Wdrożenie modelu niesie również inne niebezpieczeństwo. Może się zdarzyć, że pracownicy będą przesadzać z ideą „slow”, a uzyskiwanie efektów ich działań będzie się niepokojąco wydłużać. Proces realizacji projektów i zaangażowanie pracowników można jednak stosunkowo łatwo zweryfikować, co daje szansę dojścia do porozumienia. Niekiedy może się okazać, że któryś z pracowników nie będzie umiał się odnaleźć, co może oznaczać, że nowoczesna polityki firmy nie jest dla niego.

Slow work — jak wykorzystać, żeby zyskać?

Przejście na slow work pozwala pracować we własnym tempie, w zgodzie z zegarem biologicznym i kompetencjami.

Dlatego daje niewątpliwą szansę na refleksje, znalezienie kreatywnych rozwiązań i uzyskiwanie produktów/usług najwyższej jakości.

Jak to osiągnąć? Najważniejszym elementem jest skupienie się na pojedynczym zadaniu. Odejście od myślenia o tym „co jeszcze/co później”, tylko maksymalne skoncentrowanie się na tym „co teraz”. To daje czas i pozwala na bardzo precyzyjne wykonanie zadania (jakość!), unikanie błędów. Odejście od multitaskingu to nie tylko brak myślenia o innych projektach, lecz także odłączenie się od wszelkich rozpraszaczy, a więc maili, powiadomień czy telefonów. Jeśli to możliwe, najlepszym rozwiązaniem jest praca offline.

Konieczne jest również zapewnienie sobie przerw, czasu na odpoczynek, relaks, kontakt z bliskimi, realizację pasji.

Gdzie sprawdzi się slow work?

Model slow work dopiero wkracza na polski rynek, a jego popularyzacja niewątpliwie wpłynie na większe zaufanie pracodawców i rozpowszechnienie w wielu branżach. Bez większych problemów może zostać wdrożony m.in. w firmach:

 • IT;
 • marketingowych (szczególnie zajmujących się np. pozycjonowaniem stron WWW);
 • szkoleniowych;
 • projektujących.

Model slow work może być też dobrym rozwiązaniem dla freelancerów, chociaż tu wiele zależy od klientów, z którymi mają do czynienia, i umiejętności prowadzenia negocjacji.

Slow work, slow life — zwolnij!

Slow work jest częścią idei slow life zakładającej zwolnienie tempa życia.

Słowo „powolny” ma zazwyczaj pejoratywne znaczenie, szczególnie dla ludzi współczesnych, żyjących intensywnie, w ciągłym pośpiechu. Zestawienie go ze słowem „praca” może brzmieć zatem bardzo niepokojąco dla osób nieznających założeń modelu.

Pogoń za sukcesem w życiu osobistym i zawodowym, nadmiar obowiązków oraz ogólne przebodźcowanie wywołują stres i wpływają bardzo negatywnie na układ nerwowy, a to z czasem odbija się również na zdrowiu fizycznym. Zwolennicy filozofii slow life zalecają przeorganizowanie swojego życia tak, aby możliwe było (dosłownie) zwolnienie jego tempa. Slow work jest częścią tej idei, a wielozadaniowość jej przeciwieństwem.

Podsumowanie

 • Slow work to nowoczesny model pracy zakładający zwolnienie tempa.
 • Podstawowym założeniem idei jest rezygnacja z wielozadaniowości i skupienie się na jakości, a nie liczbie realizowanych projektów.
 • Slow work ma wiele zalet, m.in. wpływa na poprawę efektywności pracy i zmniejsza ryzyko wypalenia zawodowego.
 • Model dopiero wkracza na polski rynek. Jego potencjał można wykorzystać przede wszystkim w branżach takich jak IT, projektowanie, programowanie, marketing i szkolenia.
 • Slow work jest częścią filozofii slow life.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Izabela Tymińska

Iza z zawodu jest zootechnikiem. Odkąd pamięta, fascynowała ją tematyka zdrowotna, dlatego zajmuje się przede wszystkim copywritingiem medycznym. Ukończyła kurs Dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz Pozycjonowania + SEO dla WordPressa. W wolnym czasie pisze książkę i lubi bawić się słowami. Interesuje się zdrowym stylem życia, zielarstwem i fitoterapią. W poszukiwaniu równowagi medytuje i uprawia jogę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

15.06.2024 Korekta & Redakcja
14.06.2024 Porady & Ciekawostki
13.06.2024 Marketing
12.06.2024 Porady & Ciekawostki
11.06.2024 Marketing
10.06.2024 Porady & Ciekawostki
07.06.2024 Korekta & Redakcja
06.06.2024 Copywriting
05.06.2024 Marketing

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu