Slow work, slow life – niezgoda na niekończącą się pogoń

Żyjemy w czasach permanentnego pośpiechu. Bez względu na rodzaj wykonywanej pracy i obowiązków domowych mamy poczucie, że musimy działać szybciej, żeby móc więcej. Jeśli odnosisz wrażenie, że to nie dla Ciebie, albo wręcz fizycznie czujesz, że Twój organizm nie jest w stanie wytrzymać tego pędu, dowiedz się, czym jest slow work. Być może okaże się, że to metoda na miarę Twoich potrzeb.
Czym jest slow work?
Slow work to w dosłownym tłumaczeniu „powolna praca”.
Ten nowoczesny model funkcjonowania przeciwstawia się presji czasu, nastawieniu na wydajność ponad możliwości pracowników, robieniu wszystkiego jak najszybciej (ASAP – as soon as possible – tak szybko, jak to możliwe) i ogólnemu stresowi, jaki to wyzwala. Założeniem idei nie jest jednak zgoda na lenistwo i opieszałość w pracy, tylko na indywidualne podejście do wykonywania obowiązków zawodowych i odejście od wielozadaniowości.
Wykonywanie pojedynczych zadań jedno po drugim pozwala na sfinalizowanie ich w tym samym czasie (albo nawet krótszym), co zrealizowanie ich jednocześnie. Odbywa się to jednak przy znacznie mniejszym obciążeniu psychiki, a jakość uzyskanych efektów jest wyższa.
Wykonawca mogący skupić się na konkretnym zleceniu, ma czas na refleksję, a dobrze przemyślany projekt pozwala na kreatywne podejście i (wbrew pozorom) szybszą realizację.
Jakie są podstawowe założenia slow work?
- Skupienie się na pojedynczym zadaniu i jego pełna realizacja przed przystąpieniem do kolejnego (rezygnacja z multitaskingu).
- Skoncentrowanie się na jakości uzyskiwanych efektów, a nie liczbie wykonanych zleceń (mniej znaczy więcej).
- Dopasowanie obowiązków do tempa pracy i realnych umiejętności osoby odpowiedzialnej za ich wykonanie.
- Możliwość wyboru modelu i miejsca pracy.
- Życie zgodne z zegarem biologicznym. To ilość zajęć powinna dopasować się do niego, a nie on do nich.
- Minimalizacja czynników stresogennych.
Przeczytaj również
Zalety slow work
Model znajduje coraz więcej zwolenników zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców. Nic dziwnego, slow work ma bowiem naprawdę wiele zalet. Przedstawiamy najważniejsze z nich:
- daje szansę na rozwój zawodowy (czas na refleksję i realizację);
- umożliwia wykorzystanie swoich najlepszych stron (właściwy dobór zadań i terminów);
- poprawia efektywność pracy (mniejsza frustracja i zniechęcenie, większa kreatywność);
- efekty mają lepszą jakość (dostateczna ilość czasu i znajomość tematu ogranicza bylejakość);
- zmniejsza ryzyko brania zwolnień lekarskich (rzadziej występuje wypalenie zawodowe, ponadto lepsza forma psychiczna wpływa na poprawę odporności fizycznej);
- przyczynia się do zadowolenia pracowników, co przekłada się na wyższą retencję (mniejszy odpływ zatrudnionych osób z organizacji) i lepsze relacje w zespole.
Wady slow work
Model ma zdecydowanie więcej zalet, jednak nie można pominąć jego wad. Wśród najważniejszych znajdą się ograniczenia dotyczące współpracy z firmami, którym zależy na szybkiej realizacji projektów, narzucającymi surowe deadline’y. Oczywiście jest możliwość znalezienia porozumienia i omówienie z kontrahentami polityki firmy, która funkcjonuje zgodnie z zasadami slow work. Istnieje możliwość, że zapewnienie gwarancji jakości i pełnego dostosowania do indywidualnych oczekiwań konkretnego klienta może być dla niego bardziej kuszące niż krótki termin realizacji produktu/usługi.
Wdrożenie modelu niesie również inne niebezpieczeństwo. Może się zdarzyć, że pracownicy będą przesadzać z ideą „slow”, a uzyskiwanie efektów ich działań będzie się niepokojąco wydłużać. Proces realizacji projektów i zaangażowanie pracowników można jednak stosunkowo łatwo zweryfikować, co daje szansę dojścia do porozumienia. Niekiedy może się okazać, że któryś z pracowników nie będzie umiał się odnaleźć, co może oznaczać, że nowoczesna polityki firmy nie jest dla niego.
Slow work — jak wykorzystać, żeby zyskać?
Przejście na slow work pozwala pracować we własnym tempie, w zgodzie z zegarem biologicznym i kompetencjami.
Dlatego daje niewątpliwą szansę na refleksje, znalezienie kreatywnych rozwiązań i uzyskiwanie produktów/usług najwyższej jakości.
Jak to osiągnąć? Najważniejszym elementem jest skupienie się na pojedynczym zadaniu. Odejście od myślenia o tym „co jeszcze/co później”, tylko maksymalne skoncentrowanie się na tym „co teraz”. To daje czas i pozwala na bardzo precyzyjne wykonanie zadania (jakość!), unikanie błędów. Odejście od multitaskingu to nie tylko brak myślenia o innych projektach, lecz także odłączenie się od wszelkich rozpraszaczy, a więc maili, powiadomień czy telefonów. Jeśli to możliwe, najlepszym rozwiązaniem jest praca offline.
Konieczne jest również zapewnienie sobie przerw, czasu na odpoczynek, relaks, kontakt z bliskimi, realizację pasji.
Gdzie sprawdzi się slow work?
Model slow work dopiero wkracza na polski rynek, a jego popularyzacja niewątpliwie wpłynie na większe zaufanie pracodawców i rozpowszechnienie w wielu branżach. Bez większych problemów może zostać wdrożony m.in. w firmach:
- IT;
- marketingowych (szczególnie zajmujących się np. pozycjonowaniem stron WWW);
- szkoleniowych;
- projektujących.
Model slow work może być też dobrym rozwiązaniem dla freelancerów, chociaż tu wiele zależy od klientów, z którymi mają do czynienia, i umiejętności prowadzenia negocjacji.
Slow work, slow life — zwolnij!
Slow work jest częścią idei slow life zakładającej zwolnienie tempa życia.
Słowo „powolny” ma zazwyczaj pejoratywne znaczenie, szczególnie dla ludzi współczesnych, żyjących intensywnie, w ciągłym pośpiechu. Zestawienie go ze słowem „praca” może brzmieć zatem bardzo niepokojąco dla osób nieznających założeń modelu.
Pogoń za sukcesem w życiu osobistym i zawodowym, nadmiar obowiązków oraz ogólne przebodźcowanie wywołują stres i wpływają bardzo negatywnie na układ nerwowy, a to z czasem odbija się również na zdrowiu fizycznym. Zwolennicy filozofii slow life zalecają przeorganizowanie swojego życia tak, aby możliwe było (dosłownie) zwolnienie jego tempa. Slow work jest częścią tej idei, a wielozadaniowość jej przeciwieństwem.
Podsumowanie
- Slow work to nowoczesny model pracy zakładający zwolnienie tempa.
- Podstawowym założeniem idei jest rezygnacja z wielozadaniowości i skupienie się na jakości, a nie liczbie realizowanych projektów.
- Slow work ma wiele zalet, m.in. wpływa na poprawę efektywności pracy i zmniejsza ryzyko wypalenia zawodowego.
- Model dopiero wkracza na polski rynek. Jego potencjał można wykorzystać przede wszystkim w branżach takich jak IT, projektowanie, programowanie, marketing i szkolenia.
- Slow work jest częścią filozofii slow life.
Oceń artykuł:
Dodaj komentarz