Talent pisarski – na czym polega i jak go rozwijać?

Spis Treści:

Każdy, kto pisze, spotyka się z opiniami, że „to trzeba umieć” albo że „ma do tego talent”. Czy faktycznie umiejętność pisania jest kwestią szczególnych predyspozycji? Jak to jest z pisaniem – czynnością, którą przecież każdy potrafi? Czy istnieje coś takiego, jak talent pisarski?

Czym jest talent pisarski?

Talent pisarski to ponadprzeciętna zdolność do tworzenia dobrych, jakościowych treści.

Składa się na niego:

  • umiejętność dobierania słów idealnie pasujących do kontekstu i składania ich w sensowną całość;
  • odpowiednie konstruowanie i formatowanie tekstu w sposób zachęcający do czytania, atrakcyjny wizualnie, zapadający w pamięć.
  • sprawne ubieranie swoich myśli w słowa, by jak najlepiej opisać swoją wizję;
  • skłonność do budowania i rozwijania opowieści;
  • czujność w obserwacji rzeczywistości – twórcy zazwyczaj czerpią inspirację do pisania z otoczenia;
  • umiejętność opisu ludzkich emocji i doświadczeń;
  • refleksja nad czytanymi tekstami, zgłębianie ich sensu i zwracanie uwagi na aspekty estetyczne.

Jak to się przekłada na praktykę? Przyjrzyjmy się aktualnie wydawanej literaturze. Dlaczego są autorzy bardziej i mniej poczytni? Co sprawia, że jedne książki są męczone tygodniami, a inne pochłania się w kilka godzin? Abstrahując od fabuły, duże znaczenie ma tutaj np. konstrukcja treści. Obszerne opisy przyrody czy też zdania przypominające w konstrukcji depeszę męczą – tak samo jak zbyt długie, niepotrzebne dialogi.

Natomiast zachowanie odpowiednich proporcji między częścią opisową a dialogową, dopieszczenie językowe, poprawnie skonstruowane zdania oraz treść dająca czytelnikowi dokładnie to, czego oczekuje, pozwalają ocenić książkę jako zadowalającą, godną uwagi i napisaną przez kogoś, kto posiada talent.

Słowem, talent pisarski objawia się tym, że treść jest idealnie skomponowana i posiada wszystko, co niezbędne, by się ją dobrze czytało.

Skąd się bierze talent pisarski?

Dlaczego, skoro każdy potrafi pisać, nie każdy robi to na takim samym poziomie? Tak, jak w przypadku każdego innego uzdolnienia, talent pisarski nie pojawia się znikąd, choć czasem się mówi, że niektórzy się z nim rodzą.

Faktycznie, może on być swego rodzaju wrodzonym wyczuciem i wrażliwością na to, że coś może być jeszcze doskonalsze, bardziej dopasowane, odpowiednie, lepsze niż przeciętnie. To budzi chęć rozwoju w danej dziedzinie, a co za tym idzie – w udoskonalaniu swoich umiejętności, które z poziomu, na jakim zaczyna każdy człowiek, ewoluują na coraz wyższy, stając się ponadprzeciętnymi. Nie dzieje się to jednak samo.

Talent, którego się nie rozwija i nie pielęgnuje, zanika – tak samo, jak mięśnie, których się nie trenuje i kwiaty, o które się nie dba.

Czy trzeba mieć talent, żeby pisać?

Oczywiście, że nie! Pisania uczy się każdy i zdobyte w szkołach umiejętności są w zupełności wystarczające, by sprawnie posługiwać się językiem i tworzyć logiczne treści, niezbędne do tego, by przekazywać to, co dla nas konieczne. ALE!

Jeśli pisanie ma być sposobem na życie, to jednak talent jest niezbędny. I trzeba go rozwijać, pielęgnować, udoskonalać – w myśl, że z pustego i Salomon nie naleje. Jeśli więc czujesz, że posiadasz „iskrę” i chcesz tworzyć bardziej, więcej i lepiej – trzeba podsycać żar. Ciężka praca się opłaca!

Jak rozwijać talent pisarski?

Co możesz zrobić, by rozwijać swój talent? Istotne w tej kwestii są trzy kroki:

Praktyka

Nie ma lepszego sposobu na rozwijanie talentu jak aktywne działanie i praktyka. Nie warto więc rozmyślać o talencie pisarskim, szukać go, czekać, aż przyjdzie – trzeba po prostu pisać i robić to najlepiej, jak się potrafi, a przy tym być otwartym na wiedzę i krytykę, a także obserwować innych pisarzy. ZAWSZE jest ktoś, kto pisze lepiej, niezależnie od tego, na jak zaawansowanym poziomie pisarstwa się jest.

Czytanie

Nie ma także umiejętności pisania bez… czytania. Im więcej się czyta, tym lepiej się pisze. I można czytać zarówno podręczniki o tym, jak doskonalić warsztat pisarski, jak i beletrystykę dla przyjemności i rozluźnienia. Każda lektura wzbogaca język oraz wyobraźnię, bywa także źródłem wiedzy.

Dbanie o poprawność

Jeśli chce się doskonalić swój talent pisarski, warto zacząć od zmiany swoich nawyków i wyzbyć się wszelkiego językowego niedbalstwa. Dobrze jest więc od czasu do czasu przejrzeć klasyczne, papierowe słowniki. Choć wydaje się, że w dobie Internetu są całkowicie bezużyteczne, to jednak wertowanie ich kartek i zapoznawanie się z hasłami może przynieść sporo dobrego. Ponownie kluczowe jest czytanie: czy to gazet, czy książek, dzięki którym można obyć się z językiem nie tylko pod względem jego artyzmu, lecz także poprawności.

Talent pisarski – dar czy ciężka praca?

Stwierdzenie, że „ktoś po prostu ma talent” nie do końca jest prawdziwe, co więcej, może być nawet krzywdzące. Można mieć bowiem świadomość i swego rodzaju dar, wspomniane wyczucie, „nosa”, ale nie ma to żadnego znaczenia, jeśli nie jest rozwijane.

Nikt nie rodzi się z rozwiniętym talentem. Za umiejętnościami i sukcesami stoi ciężka praca, którą podjęło się w wyniku uświadomienia sobie wartości jakiegoś działania. Talent nie pojawia się, nie realizuje, nie uwidacznia nieświadomie od danej osoby, nie jest jakąś tajemną sztuką i magią, która na kogoś spłynęła. To efekt włożenia ogromnego wysiłku w rozwój i nie powinno się tego dyskredytować mówieniem, że ktoś „tak ma”. Nie „ma”, tylko nabył z poświęceniem, wysiłkiem i determinacją. A że często tym działaniom towarzyszy też przyjemność – tym lepiej! Kiedy w czyjejś pracy widać pasję i radość z tworzenia, znacznie lepiej się ją odbiera.

Podsumowanie

  • Talent pisarski to umiejętność odpowiedniego dobru słów do kontekstu, zestawiona z poprawnością i dbałością językową. Jest to ponadprzeciętna zdolność tworzenia treści.
  • To nie dar, który spłynął z niebios. Zaczyna się od świadomości i wyczulenia na daną dziedzinę, a kształtuje dzięki ciężkiej pracy i chęci ciągłego rozwoju.
  • Aktywne pisanie, czytanie i poprawność są podstawą do tego, by doskonalić swoje umiejętności w pisaniu.
  • Nie trzeba mieć talentu, żeby umieć pisać, ale jest niezbędny, jeśli pisanie ma być sposobem na życie.

Chcesz rozwijać swój talent pisarski i napisać własną książkę? Poznaj nasz praktyczny kurs powieści!

Dowiedz się więcej!

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Roksana Krysa

Roksana z wykształcenia jest filologiem, specjalizującym się w komunikacji społecznej i krytyce literackiej. Współpracowała z wieloma portalami i magazynami kulturalno-literackimi, m.in. z Wirtualną Polską, miesięcznikiem „Śląsk”, ARTpapierem i FA-artem. W 2010 roku zadebiutowała jako prozaik. Pisze od zawsze i szczerze to uwielbia, więc bycie copywriterem to nie tylko jej zawód, ale i pasja. Prywatnie – szczęśliwa mama i żona, miłośniczka literatury, górskich wędrówek, LEGO, gotowania, planszówek, gier karcianych i przyrody. Pisze tak, jak się tego oczekuje, przywiązując jednakową wagę do treści i formy. Cechuje się kreatywnością i wyczuciem stylu. Świetnie przekazuje w tekstach emocje i zgrabnie bawi się słowami. Stara się, by miały one moc sprawczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

16.09.2024 Marketing
13.09.2024 Korekta & Redakcja
12.09.2024 Porady & Ciekawostki
11.09.2024 Social Media
10.09.2024 Copywriting
09.09.2024 Porady & Ciekawostki
06.09.2024 Korekta & Redakcja
04.09.2024 Social Media
03.09.2024 Marketing

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu