Techniki czytania – czym są i dlaczego warto je stosować?

Spis Treści:

Regularne czytanie obniża poziom stresu i poszerza zasób słownictwa. Czas spędzony z książką może być również doskonałym treningiem koncentracji. Dzięki odpowiednim technikom czytania jesteś w stanie zwiększyć efektywność całego procesu, usprawnić tempo przyswajania informacji oraz rozwinąć umiejętność selekcji informacji. Dowiedz się, jak korzystać z technik skimmingu, scanningu i close readingu!

Czym są techniki czytania?

Techniki czytania to strategie mające na celu efektywniejsze osiąganie założonych celów czytelniczych.

Może to być zwiększenie prędkości, selekcja informacji lub praca nad lepszym rozumieniem tekstu. Zgodnie z tym każda technika powinna być precyzyjnie dopasowana do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Techniki czytania – rodzaje

Najpopularniejsze metody czytania to:

  • skanowanie tekstu (scanning);
  • skimming (skim reading);
  • close reading.

Skanowanie tekstu

Skanowanie (scanning) pozwala w krótkim czasie identyfikować istotne informacje bez konieczności zagłębiania się w treść tekstu. Co ciekawe, ta technika stosowana jest na co dzień w trakcie przeglądania tablicy na Facebooku lub Instagramie.

Skanowanie tekstu obejmuje trzy elementy:

  • cel czytania – to, na czym Ci zależy;
  • typ treści – rodzaj tekstu (artykuł naukowy, przepis, wiadomość e-mail);
  • struktura – sposób przedstawienia treści (tekst ciągły, punkty wypisane od myślników itd.).

Skanowanie tekstu jest przydatne szczególnie wtedy, kiedy zależy Ci na konkretnej informacji. Może to być wybór posiłku w restauracji lub ponowne przeglądanie treści w celu przypomnienia sobie jej ogólnego przekazu. W podanej technice ważną rolę odgrywają słowa kluczowe, na których wzrok „zawiesza się” w trakcie czytania – np. nazwa ulubionego programu telewizyjnego, numer telefonu lub konkretny termin.

Jak skanować tekst?

Każdy człowiek bezwiednie skanuje znaczną część tekstów przeglądanych w sieci. W przypadku celowego stosowania tej techniki warto wykorzystać swoje dłonie, długopis lub inny, podłużny przedmiot. Śledzenie tekstu palcem będzie niezwykle pomocne w utrzymaniu uwagi.

W pierwszej kolejności musisz zrozumieć strukturę skanowanego materiału – czy jest on ułożony alfabetycznie, chronologicznie, a może według kategorii? W trakcie skanowania przesuwaj palec od lewej do prawej strony w poszukiwaniu słowa kluczowego, na którym Ci zależy. Następnie przejdź do kolejnego wiersza. W całym procesie pamiętaj, że Twoim celem jest znalezienie konkretnej informacji, a nie zrozumienie treści tekstu.

Skimming

Czytanie pobieżne (skimming) jest techniką zbliżoną do omówionego wcześniej skanowania tekstu. Wbrew pozorom nie polega na pomijaniu przypadkowych słów, aby skrócić ogólny czas czytania. Przyswajane informacje powinny być ważniejsze od omijanych. Celem skimmingu jest zrozumienie głównych idei danego rozdziału bez zagłębiania się w szczegóły. Z tego powodu często stosuje się go jeszcze przed docelową lekturą, aby zrozumieć główną myśl tekstu. Skim reading może być również wykorzystany do odświeżenia treści przeczytanych jakiś czas temu.

Skimming warto stosować podczas pracy naukowej, np. przed przedstawianiem prezentacji. Szczegółowe przeczytanie wszystkich źródeł – książek i artykułów naukowych – zajęłoby sporo czasu. Czytając pobieżnie zlokalizujesz najważniejsze informacje, które możesz wykorzystać w Twojej prezentacji.

Skimming to przydatna technika również w procesie powtarzania wiedzy przed egzaminem. Dzięki temu w krótszym czasie znajdziesz najważniejsze terminy w materiałach naukowych.

Jak stosować skimming?

Początek rozdziału warto przeczytać w całości, aby zapoznać się z ogólną myślą przekazywaną przez autora.

Następnie skieruj wzrok na pierwsze zdanie akapitu. Jeżeli uznasz, że warto zagłębić się w czytany tekst, przejdź do dalszej treści. W następnych zdaniach tego samego akapitu szukaj takich elementów, jak:

Ostatnie akapity danego rozdziału mogą przedstawiać ogólne podsumowanie myśli autora. Z tego względu warto przeczytać je w całości.

Close reading

Uważne czytanie (close reading) to analiza tekstu na głębokim poziomie w celu precyzyjnego zrozumienia oraz interpretacji treści. Technika ta stosowana jest najczęściej na studiach polonistycznych. Warto ją również wykorzystywać w trakcie krytycznej analizy artykułów naukowych i podręczników.

Celem uważnego czytania jest analiza treści, sposobu przekazywania treści, a także końcowa interpretacja znaczenia. W przypadku close reading nie są brane pod uwagę intencje autora. Uwaga czytelnika powinna być kierowana wyłącznie na treść.

Jak praktykować close reading?

W trakcie uważnego czytania skupiasz się na interpretacji znaczenia tekstu i sposobie przekazywania treści. Jakiego słownictwa używa autor? Czy w przekazie wykorzystuje obrazowe opisy sytuacji i/lub krajobrazów? To pytania, na które musisz sobie odpowiedzieć w pierwszym etapie close reading. Czytaj i zapisuj swoje obserwacje. Fragment tekstu warto nawet przeczytać nagłos. Dzięki temu zwrócisz większa uwagę na stosowane pauzy w trakcie lektury.

Drugim etapem jest interpretacja Twoich zapisków. Poszukaj powtarzających się wzorców w całym tekście i momentów, w którym zostały one załamane. Dla przykładu rozległe opisy przyrody zastąpione dialogami mogą ukazywać dynamizm akcji we fragmencie tekstu.

Podsumowanie

  • Techniki czytania to strategie mające na celu efektywniejsze osiąganie założonych celów czytelniczych.
  • Skanowanie pozwala w krótkim czasie identyfikować istotne informacje bez zagłębiania się w treść tekstu.
  • Skimming polega na pomijaniu poszczególnych słów w celu skrócenia czasu przeznaczonego na przyswajanie treści.
  • Uważne czytanie to analiza tekstu na głębokim poziomie, której celem jest jego precyzyjne zrozumienie oraz następna interpretacja.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Jakub Redo

Student psychologii zdrowia z kilkuletnim doświadczeniem w tworzeniu treści. Dobrze się odnajduje w artykułach blogowych, opisach produktów i tekstach nastawionych pod pozycjonowanie. Każdego zlecenia podejmuje się z chęcią odkrycia czegoś nowego i poszerzenia swoich horyzontów myślowych. Prywatnie miłośnik gotowania i treningu siłowego. Pozostaje stale otwarty na nowe doznania – kulinarne i sportowe! Zapalony czytelnik książek psychologicznych i treści związanych z rozwojem osobistym. W pracy korzysta z narzędzi analitycznych, dzięki czemu każdy tekst doprowadza do perfekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

15.10.2024 Korekta & Redakcja
14.10.2024 Korekta & Redakcja
11.10.2024 Pozycjonowanie
10.10.2024 Korekta & Redakcja
09.10.2024 Brak kategorii
08.10.2024 Marketing
07.10.2024 Korekta & Redakcja
04.10.2024 Korekta & Redakcja
03.10.2024 Porady & Ciekawostki

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu