Timeboxing – produktywne zarządzanie czasem

Spis Treści:

Produktywne zarządzanie czasem to umiejętność, która przydaje się zarówno na gruncie zawodowym, jak i prywatnym. Dzięki temu jesteśmy w stanie lepiej zorganizować swoje życie, co jest jednoznaczne z mniejszym stresem, chaosem, ale także lepszą efektywnością i wynikami w pracy. Czym jest timeboxing i jak korzystać z takiej metody produktywności?

Czym jest timeboxing?

Timeboxing jest to prosta metoda zwiększenia produktywności, która polega na wykonywaniu poszczególnych zadań w blokach czasowych.

Sprawdzi się w przypadku osób, które czują się przytłoczone nadmiarem obowiązków.

Jak korzystać z tej metody?

W pierwszej kolejności musisz sporządzić listę wszystkich zadań do wykonania, następnie ustal ich kolejność, bloki czasowe i konkretne daty zakończenia poszczególnych projektów. Szacując to, ile czasu zajmie Ci wykonanie danego zadania, musisz podejść do tematu realistycznie. Jeżeli projekt jest większy, wówczas warto podzielić go na mniejsze części.

Jeden blok czasowy nie powinien być dłuższy niż 45 minut, trzeba uwzględnić też przerwę, która powinna trwać około 10–15 minut. Oczywiście najważniejsze jest to, aby bloki czasowe były dopasowane do indywidualnych potrzeb. Czas pracy możesz liczyć za pomocą alarmu ustawionego w telefonie lub specjalnych narzędzi, na przykład timerów Pomodoro. Podczas przerwy nie rób nic związanego z pracą, możesz za to wykonać kilka ćwiczeń rozciągających, wyjść na świeże powietrze lub zrobić sobie herbatę.

W przypadku, gdy nie uda Ci się dotrzymać terminu, wówczas nie kontynuujesz zadania, lecz przechodzisz do następnego.

Ponieważ masz plan działania, nie stracisz całego dnia na jedno zadanie, które ewidentnie Ci nie idzie, lecz płynnie przechodzisz do kolejnego, nie zastanawiając się, za co się zabrać. Pracę nad nieukończonym zadaniem kontynuujesz następnego dnia lub przenosisz je na dół listy i wracasz do niego po wszystkich wykonanych zadaniach, jeżeli wystarczy Ci na to czasu. W ten sposób możesz kreować swój dzień na własnych zasadach.

Metoda timeboxingu jest prosta i niezwykle skuteczna, przy czym trzeba wykazać się dużą samodyscypliną i skupieniem. Podczas realizacji danego projektu spróbuj utrzymać koncentrację, nie trać czasu na odpisywanie na wiadomości, sprawdzanie maila, mediów społecznościowych itp. Być może na początku okaże się to trudne, jednak z czasem dekoncentracja będzie coraz mniejsza.

Tworzenie bloków czasowych przeznaczonych na konkretne zadania bez wątpienia pomoże Ci wykorzystać czas w lepszy sposób. Dzięki temu nie tylko Twoja praca będzie wydajniejsza, lecz także zyskasz więcej czasu wolnego.

Dlaczego warto stosować metodę timeboxing?

Kiedy marnujesz czas i brakuje Ci zadowolenia z rezultatów, z pomocą przychodzi metoda timeboxingu.

Gdy nie wyrobisz się z wykonaniem zadania do ustalonego terminu, płynnie przejdź do realizacji kolejnych obowiązków, dzięki temu będziesz mieć poczucie, że mimo mniejszych pokładów energii, nie marnujesz dnia. Być może zadanie, za które dziś trudno było Ci się zabrać, jutro pójdzie jak z płatka. Nie zawsze jesteś w szczycie swojej formy, to całkowicie normalne.

Timeboxing dobrze sprawdzi się w przypadku większych, złożonych projektów, dzięki niemu będziesz trzymać się początkowych założeń i zachowasz większy dystans, realizując zadania. Jest to także dobry sposób na to, aby poprawić swoją wydajność pracy, w ten sposób nauczysz się większej samodyscypliny. Chociaż skupienie dłuższej uwagi w dzisiejszych czasach wcale nie jest łatwe, to praca nad sobą opłaci się w przyszłości.

Większość z nas ma tendencję do planowania zadań, z którymi tak naprawdę nie ma szans uporać się w wyznaczonym czasie. Dzięki metodzie timeboxingu zaczniesz podchodzić do planowania zadań i wyznaczania terminów w racjonalny sposób, co przełoży się na większe zadowolenie z siebie, zmniejszy Twoja frustrację oraz odwlekanie.

Znajomość techniki produktywnego zarządzania czasem to jedno, ale wdrożenie nowych nawyków w życie nie jest takie proste, jak może się wydawać. Po pierwsze, nie warto zniechęcać się po kilku nieudanych próbach, bo odzyskanie kontroli nad swoim życiem wymaga czasu. Po drugie, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że samodyscypliny można się nauczyć, wówczas nie tylko będziemy osiągać lepsze wyniki w pracy, lecz także – co ważniejsze – będziemy czerpać radość i satysfakcję ze swoich sukcesów.

Zarządzanie sobą w czasie to satysfakcja, większa pewność siebie oraz lepsza wydajność w pracy. W ten sposób zyskasz więcej czasu dla siebie, który możesz spożytkować na przykład na swoje pasje.

Podsumowanie

  • Timeboxing to metoda produktywnego zarządzania czasem, która pomoże Ci zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.
  • To prosta metoda polegająca na pracy w określonych przedziałach czasowych.
  • Stosując metodę timeboxingu, będziesz w stanie lepiej zarządzać swoim czasem i nauczysz się większej samodyscypliny.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Dominika Cudziło

Copywriterka z pasji, dziennikarka z wykształcenia. Pracą z tekstem zajmuje się od 2011 roku. Tworzy wartościowe treści, które zwiększają rozpoznawalność firm w sieci. Specjalizuje się w artykułach sponsorowanych, tekstach na strony WWW, dużo przyjemności sprawia jej także tworzenie treści na potrzeby sklepów internetowych. W swojej pracy stawia na proste, skuteczne rozwiązania, ale nie lubi sztampy. Pisanie to jej sposób na życie. W dalszym ciągu pisze wiersze do szuflady, praktykuje też pisanie ekspresywne. W wolnych chwilach czyta książki albo maluje abstrakcje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

20.02.2024 Marketing
19.02.2024 Pozycjonowanie
16.02.2024 Porady & Ciekawostki
15.02.2024 Copywriting
14.02.2024 Korekta & Redakcja
13.02.2024 Porady & Ciekawostki
12.02.2024 Social Media
09.02.2024 Korekta & Redakcja
08.02.2024 Marketing

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu