Tworzenie e-booków – o czym pamiętać?
W epoce content marketingu nikt nie ma wątpliwości, że tworzenie e-booków jest dochodowym pomysłem. W ten sposób można szybko zbudować profesjonalny wizerunek marki i zachęcić odbiorców do skorzystania z oferty. Warto więc wiedzieć, jak przebiega prawidłowe pisanie e-booków, by zastosować te informacje w praktyce. Zatem do dzieła!
Zaplanowanie e-booka
Na początku należy przede wszystkim zastanowić się, jaki jest główny cel marketingowy e-booka. Może to być np. wypromowanie konkretnej usługi lub produktu, zebranie adresów e-mail do newslettera lub po prostu wzmocnienie brandu, aby odbiorcy postrzegali firmę jako eksperta. Każdy z tych celów będzie różnił się charakterem treści, długością oraz przekazywanymi informacjami.
Przykładowo, pozyskiwanie adresów do e-mail marketingu wymaga opracowania „poczytajki”, która będzie obiektem zainteresowania licznej grupy odbiorców. Z kolei budowa wizerunku jest wynikiem specjalistycznych, branżowych informacji, a te nigdy nie cieszą się dużą popularnością. Ich docelowy efekt jest zgoła odmienny i polega na stworzeniu wewnętrznego przekonania wśród potencjalnych klientów, aby dokonać zakupu, zamiast udać się do konkurencji.
Warto dokładnie sprecyzować kwestię, kto i po co będzie zagłębiał się w lekturę.
Posiadając te informacje, możemy przejść do praktycznego etapu tworzenia e-booka.
Pisanie e-booków – wskazówki
Czas na omówienie najważniejszych cech profesjonalnych e-booków.
Zadbaj o przystępny język
To ważny element niezależnie od założonego celu marketingowego. Używanie zbyt skomplikowanego słownictwa nie wpłynie pozytywnie na wydźwięk treści, a wręcz przeciwnie – może tylko zniechęcić czytelników do dalszej lektury.
Jako dowód można zwyczajnie przytoczyć autentyczne recenzje e-booków. Pozytywne opinie niemal zawsze wiążą się z tym, że tekst był ciekawy, klarowny, rzeczowy, logiczny, zrozumiały. Nie znajdziemy natomiast pochwały eksperckiej terminologii użytej przez autora. Łatwo zauważyć, że jest dokładnie na odwrót – większość negatywnych ocen traktuje tekst jako „nudny i zbyt trudny”. Stosowanie fachowej nomenklatury, bez zamieszczania dodatkowych objaśnień, z pewnością nie przyczyni się do zadowolenia czytelników.
Zachowaj przejrzystą strukturę
Liczy się nie tylko treść wywodu, ale również jego forma. Możemy tutaj przyjąć pewien prosty aksjomat: ludzie nie lubią czytać długich bloków tekstowych. Są one postrzegane jako męczące i monotonne.
Co współcześnie stosuje się w pisaniu e-booków?
- Wyróżnienia
- Cytaty
- Kursywę
- Kolory
- Pogrubienia
- Listy punktowane
…oraz inne możliwe formatowania. Takie podejście pozwoli nadać treści atrakcyjną formę, generując wiele korzyści. Odpowiednia struktura ułatwia zapamiętywanie informacji, wyróżnia najważniejsze wiadomości i zwiększa ekspresywność języka.
Należy o tym pamiętać już podczas pisania e-booka.
Jeśli pojawi się konieczność wymienienia kilku etapów danego działania, warto sformułować tekst w taki sposób, by ująć go w formie listy numerowanej.
Nie zapomnij zamieścić źródeł
E-book cechuje się obszerną formą, która sprzyja wyciąganiu licznych wniosków. Powoływanie się na konkretne dane tworzy wymóg wobec rzetelnego autora, aby zamieścić źródła tychże informacji.
Minęły czasy Kartezjusza, kiedy to mówienie o autorskich obserwacjach było jedyną możliwą formą przedstawienia faktów. Dziś spuścizna naukowa jest bogatsza o kilka rzędów wielkości, a każdy postęp jest wynikiem przeszłych badań. Warto o tym pamiętać, powołując się na źródła podczas formułowania własnych wniosków.
Podsumowując, naukowe standardy, które dotyczą również merytorycznych e-booków, obligują do umieszczania bibliografii. Nie pozostaje to bez wpływu na wizerunek autora oraz wiarygodność stworzonego tekstu.
Podsumowanie
- Zrozumiały przekaz, przejrzysta architektura informacji oraz bogata bibliografia to uniwersalne cechy profesjonalnych e-booków. Warto wdrożyć je do treści, aby uzyskać optymalne efekty sprzedażowe i wizerunkowe.
- Marketingowa skuteczność treści zależy również od tego, czy przekaz jest dostosowany do założonego celu biznesowego. Przed napisaniem e-booka należy więc sprecyzować grupę odbiorców oraz oczekiwane rezultaty.
- W powyższym artykule przedstawiliśmy najważniejsze wskazówki w pisaniu e-booka, niemniej opracowanie dobrego tekstu jest tylko składową sukcesu. Oprócz tego należy zadbać o atrakcyjną szatę graficzną, odpowiednią strategię dystrubucji oraz szczegółową analizę rynkową, aby określić potencjalny popyt.
Oceń artykuł:
Dodaj komentarz