Video content marketing – czym jest i dlaczego warto?

Spis Treści:

Video content marketing to doskonały sposób na zwiększenie rozpoznawalności biznesu w sieci, a także tworzenie spójnego wizerunku firmy. W dzisiejszych czasach dodawanie postów i zdjęć w mediach społecznościowych to zdecydowanie za mało. Aby być widocznym w Internecie, warto zdecydować się na wdrożenie video content marketingu. Czym on jest i jak tworzyć takie treści?

Video content marketing – czym jest?

Video content marketing to rodzaj strategii wykorzystujący materiały wizualne do promocji.

Ma za zadanie sprzedawać poprzez budowanie pozytywnego wizerunku firmy, zaufania oraz odpowiedniego angażowania potencjalnych klientów. Materiałów wideo nie można utożsamiać z reklamą bezpośrednią, gdyż nie są to typowe spoty reklamowe. Można wyróżnić kilka rodzajów video content marketingu, które należy dopasować do branży, grupy docelowej oraz samego produktu lub usługi, które chcemy reklamować.

Rodzaje video content marketingu

Wśród najpopularniejszych rodzajów video content marketingu można wymienić:

 • Wideorecenzje – to recenzje produktów lub usług w formie wideo. Najcześciej w takim filmie przedstawiane są najważniejsze wady i zalety danego produktu/usługi, poszczególne funkcje, design itp. Taka recenzja musi być rzetelna, gdyż tylko wtedy będzie w stanie zachęcić potencjalnego klienta do dokonania zakupu.
 • Wideo produktowe – to prezentacja danego produktu w formie materiału wizualnego. Jest to dokładny opis parametrów, przedstawienie jego funkcji, wyjaśnienie tego, jak działa, do czego służy i dla kogo będzie dobrym wyborem. Wideo produktowe to po prostu opis w formie wideo.
 • Tutoriale – filmy przedstawiające, jak można wykorzystać dany produkt w praktyce, jak go używać, jakie rezultaty można uzyskać itp. Tutorial to pewnego rodzaju poradnik, z którego można dowiedzieć się, jakie możliwości daje produkt.
 • Unboxing – rozpakowywanie produktu na filmie. Choć może się wydawać, że takie materiały wizualne będą mało interesujące dla odbiorcy, gdy odpowiednio zaprezentuje się dany produkt i opowie się o nim wciągającą historię, wyniki sprzedażowe mogą pozytywnie zaskoczyć.
 • Filmy viralowe – filmy viralowe najczęściej powstają spontanicznie, mimo to na pewno warto spróbować wdrożyć takie działania marketingowe. Takie wideo musi poruszać, edukować, wzruszać lub śmieszyć, w zależności od tego, jaki produkt promujemy. Virale są chętnie udostępniane przez użytkowników sieci, a duża oglądalność to większe zainteresowanie i większy zysk.
 • Webinar – obecnie większość kursów i szkoleń można przeprowadzić online, dlatego ich popularność wciąż rośnie. Webinary to szkolenia/kursy mające wartość edukacyjną, jednocześnie mogą służyć do promocji marki.

Gdzie publikować treści video?

Decydując się na włączenie do strategii promocji video content marketingu, należy wziąć pod uwagę platformy społecznościowe.

Warto rozważyć:

 • Instagram – platforma pozwala publikować krótkie filmy, które można nagrywać i edytować bezpośrednio w aplikacji. Umożliwia ona także dodawanie muzyki, efektów specjalnych, gifów, filtrów oraz prowadzenie live’ów, czyli relacji na żywo.
 • TikTok – jedna z najpopularniejszych aplikacji umożliwiająca nagrywanie i publikowanie krótkich, kreatywnych treści wideo. Za jej pośrednictwem można wchodzić w interakcje z pozostałymi użytkownikami. Platforma oferuje szeroki wybór fragmentów utworów, dźwięków, daje możliwość dodawania efektów specjalnych i filtrów, a także prowadzenia live’ów.
 • YouTube – umożliwia udostępnianie, komentowanie i ocenianie treści wideo, a także nadawanie na żywo. Co więcej, serwis dodatkowo uruchomił także shortsy, czyli filmiki nietrwające dłużej niż 60 sekund. W tym wypadku także można skorzystać z filtrów, napisów oraz innych narzędzi, choć trzeba przyznać, że funkcje są dużo skromniejsze niż te, które posiada TikTok.

Dlaczego warto korzystać z video content marketingu?

Video content marketing to doskonałe wsparcie każdej strategii promocji i to niezależnie od specyfiki branży.

Warto podążać za trendami i stosować nowoczesne formy przekazu, dzięki temu firma będzie miała większe szanse na rozwój i osiągnięcie sukcesu.

Treści w formie pisemnej są trudniejsze do zrozumienia, zdecydowanie przystępniejszą formą przekazu jest wideo. Co więcej, kilkanaście sekund filmu jest w stanie pomieścić dużo więcej informacji niż artykuł. Decydując się na komunikację z klientem za pośrednictwem wideo, zmniejszasz dystans, dzięki temu Twoja marka staje się autentyczniejsza w oczach odbiorców.

Treści wideo wzbudzają ciekawość i są przystępniejsze, dlatego są wybierane dużo chętniej niż na przykład artykuły czy posty. Obrazy zapadają w pamięć i zostają w niej na dłużej, z tego względu, że nasz mózg łatwiej zapamiętuje to, co zobaczyły oczy. Filmy wciągają, budzą emocje, bawią, opowiadają ciekawe historie, dlatego warto wykorzystać je do promocji swojego biznesu.

Aby jednak video marketing okazał się skuteczny, warto pamiętać o kilku zasadach tworzenia filmów:

 • wybieraj tematy, które zainteresują daną grupę docelową;
 • dbaj o ciekawy, intrygujący tytuł i opis;
 • wchodź w interakcje ze społecznością (poprzez zachęcanie do komentowania, dyskutowania, subskrypcji itp.);
 • promuj filmy poprzez różne kanały, by dotrzeć do jak największego grona odbiorców;
 • pamiętaj o ciekawej miniaturze, która przyciągnie wzrok;
 • umieść w filmie CTA.

 

Podsumowanie

 • Video content marketing to materiały wideo, które mają na celu promocję danej firmy, produktu lub usługi, a także budowanie pozytywnego wizerunku marki.
 • Są różne rodzaje video content marketingu, wśród nich znajdziemy między innymi wideo recenzje, webinary, tutoriale, poradniki, wideo produktowe, unboxing, filmy viralowe.
 • Video content marketing warto realizować na takich platformach jak Instagram, TikTok, YouTube.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Dominika Cudziło

Copywriterka z pasji, dziennikarka z wykształcenia. Pracą z tekstem zajmuje się od 2011 roku. Tworzy wartościowe treści, które zwiększają rozpoznawalność firm w sieci. Specjalizuje się w artykułach sponsorowanych, tekstach na strony WWW, dużo przyjemności sprawia jej także tworzenie treści na potrzeby sklepów internetowych. W swojej pracy stawia na proste, skuteczne rozwiązania, ale nie lubi sztampy. Pisanie to jej sposób na życie. W dalszym ciągu pisze wiersze do szuflady, praktykuje też pisanie ekspresywne. W wolnych chwilach czyta książki albo maluje abstrakcje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

17.05.2024 Marketing
16.05.2024 Content Marketing
15.05.2024 Korekta & Redakcja
14.05.2024 Porady & Ciekawostki
13.05.2024 Marketing
10.05.2024 Marketing
09.05.2024 Marketing
08.05.2024 Porady & Ciekawostki
07.05.2024 Porady & Ciekawostki

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu