Video storytelling – na czym polega i jak go stworzyć?

Spis Treści:

Ludzie od najdawniejszych czasów cenili interesujące historie. Opowiadania wywołują bowiem u słuchaczy wiele emocji, a także pozwalają utożsamić się z bohaterami i ich problemami. Nic więc dziwnego, że zaczęto stosować tę metodę w różnych obszarach marketingu – również z wykorzystaniem filmów. Taka skoncentrowana na obrazach forma sprawia, że przekaz jest bardzo przystępny i atrakcyjny dla odbiorcy. Czym jest video storytelling i jakie są zasady tworzenia tego typu contentu? Wyjaśniamy!

Co to jest video storytelling?

Video storytelling to strategia marketingowa wykorzystująca wideo w celu opowiedzenia historii o marce.

W takim przypadku opowieść rozwija się poprzez użycie odpowiedniej narracji, która przeprowadza widzów od momentu powstania problemu do jego szczęśliwego rozwiązania. Towarzyszy temu szereg emocji mających budować napięcie, a przy tym zachęcać do konkretnego działania.

Spoty z użyciem video storytellingu skupiają uwagę na sednie sprawy, czyli na tym, jaką wartość zapewnia skorzystanie z oferty. Poprzez połączenie obrazu i dźwięku z umiejętnie dopasowaną komunikacją, treści wideo łatwo zapadają w pamięć. Jednocześnie tego typu filmy w krótszej lub dłuższej formie wywołują konkretne wrażenia na odbiorcach, co zwiększa ich zaangażowanie.

Aktualnie video storytelling ma szczególne znaczenie w mediach społecznościowych takich jak YouTube, Facebook, Instagram czy LinkedIn. Według badań młodsze „pokolenie Z” ma krótszy czas skupienia, dlatego lepiej trafiają do nich proste materiały wizualne niż tekstowe.

Obecnie treści wizualne stanowią 66% wpisów publikowanych w social media. Ponadto zdobywają nawet 94% więcej wyświetleń.

Video storytelling – z jakich elementów się składa?

Skuteczny video storytelling powinien uwzględniać następujące elementy:

  • Miejsce i czas. W każdej opowieści duże znaczenie ma czas i miejsce akcji. Choć pozornie są one jedynie jej tłem, to w rzeczywistości w znaczący sposób wpływają na odbiór i reakcję widzów. Jednocześnie pomagają lepiej zrozumieć przesłanie.
  • Bohaterowie. Do ważnych składników historii z pewnością zaliczyć można bohaterów. To właśnie wokół nich przebiega cała akcja. Kluczowa postać powinna zostać stworzona na podobieństwo odbiorcy, aby mógł się z nią utożsamić.
  • Cel. Przed stworzeniem angażującej historii przemyśl dokładnie, jaką wartość wnosi ona dla widzów, a także jakich działań od nich oczekujesz. Dzięki temu łatwiej będzie opisać drogę od wystąpienia danego problemu do jego rozwiązania.
  • Przeszkody. W video storytellingu należy zaakcentować trudności, gdyż to właśnie one pomagają docenić wartość reklamowanego produktu lub usługi. Wykorzystanie ich w opowieści buduje napięcie, a przy tym pokazuje, że skorzystanie z oferty pozwoli wyeliminować konkretne przeszkody.
  • Fabuła. Zależy ona w dużej mierze od kreatywności autora. Często wykorzystywany schemat obejmuje jednak wstęp, pewne komplikacje lub konflikt, a także rozstrzygnięcie. Ważne, aby główny bohater stale dążył do sukcesu i wyciągnął wnioski z poniesionych porażek.
  • Morał. Jego główne założenie to zwieńczenie opowiadania, a także swoiste podsumowanie, czego właściwie uczy i jakie wnioski zostały wyciągnięte przez obecne w nim postacie.

Techniki wykorzystywane w video storytellingu

Odpowiednio stworzone materiały pomagają oczarować odbiorcę i zachęcić go do działań, które przybliżą do osiągnięcia celów biznesowych. Oto najpopularniejsze z koncepcji video storytellingu.

„Kim jestem?”

Konsumenci przywiązują dużą wagę do tego, aby w każdej działalności znaleźć czynnik ludzki. Z tego względu niezależnie czy prowadzisz niewielki, jednoosobowy biznes, czy też posiadasz ogromną firmę, postaw na autentyczny wizerunek przedstawiający konkretne wartości. Pokaż, czym się zajmujesz, a także co Cię wyróżnia i motywuje do działania. W ten sposób stworzysz więź z odbiorcami i sprawisz, że będą bardziej zaangażowani.

„Dlaczego jestem tutaj?”

Jeśli zależy Ci na budowaniu zaufania wśród klientów, świetnym rozwiązaniem będzie opowiedzenie historii, w jaki sposób marka lub konkretna osoba dotarła do danego miejsca. Poprzez przedstawienie swoich doświadczeń, zarówno pozytywnych, jak i bolesnych, pokażesz, jak wiele pracy kosztowało osiągnięcie zamierzonych celów. Co więcej, widzowie z pewnością docenią otwartość i szczerość.

„Wizja”

Opisanie zalet produktów lub usług nie wystarcza, aby zachęcić konsumentów do działania. Połączenie tego z konkretną wizją i archetypami marki, a więc jej celami i wyznawanymi wartościami, może mieć spektakularne efekty. Metoda ta pozwala przedstawić, w jakim kierunku zmierza firma. W tym przypadku należy jednak pamiętać, aby zawsze być wiarygodnym i brać pod uwagę rzeczywistość.

Video storytelling – zasady

Jeśli zależy Ci, żeby stworzyć skuteczny video storytelling, który błyskawicznie przykuje zainteresowanie odbiorców, zastosuj się do poniższych kroków.

1. Określ grupę docelową przekazu

Aby stworzyć historię, warto ustalić, kto będzie jego odbiorcą. Im więcej informacji zgromadzisz na temat grupy docelowej, tym Twój przekaz będzie bardziej dopasowany do odbiorców, a także skuteczny. Szczególnie istotne są wartości, motywy działania, a także obawy potencjalnych klientów.

2. Stwórz plan działania

Przed przystąpieniem do działań należy stworzyć odpowiedni plan. W pierwszej kolejności weź pod uwagę budżet. Poza tym ogromne znaczenie ma określenie konkretnych celów, jakie chcesz osiągnąć poprzez swoją opowieść.

3. Zaplanuj kanały publikacji

Pomyśl, jakimi kanałami dotrzesz do swoich odbiorców. Obecnie szczególną popularnością w kontekście publikowania wideo cieszą się media społecznościowe, takie jak YouTube, Facebook czy LinkedIn.

4. Przygotuj odpowiednią narrację

Najlepszy efekt osiągniesz, współpracując z osobami doświadczonymi w pisaniu scenariuszy. Postaw na prostą i w pełni jasną fabułę, aby łatwo zapadała w pamięć. Koniecznie uwzględnij przy tym grupę docelową.

5. Wybierz jeden z formatów wideo

Aktualnie dostępne są różne rodzaje formatów wideo — wersja animowana, z prawdziwymi aktorami czy też z efektami specjalnymi. Wybór pomiędzy nimi w dużej mierze zależy od ilości czasu i budżetu, a także ogólnej koncepcji.

6. Przygotuj wszystko, co potrzebne do produkcji

Po wykonaniu powyższych kroków możesz przejść do przygotowań. W tym celu zbierz swój zespół produkcyjny lub zatrudnij doświadczonych specjalistów. Aby mieć pewność, że spełnią Twoje oczekiwania, sprawdź ich wcześniejsze realizacje.

Przykłady video storytellingu znanych marek

LEGO: A Slimy Situation

Do znanych marek, które chętnie stosują video storytelling, zaliczyć można LEGO. Poza wieloma spotami reklamowymi, na koncie ma nawet swój własny, pełnometrażowy film „The Lego Movie”. W ostatnich latach szczególnie popularny stał się krótki, animowany film o tytule „A Slimy Situation”. Opowiada o zagrożonym złowrogim szlamem miasteczku LEGO City. O wyborze, w jaki sposób je ratować, decydowali widzowie.

Samsung: Studio konesera

To seria nagrań wideo w formacie zabawnego programu rozrywkowego, w których wystąpiły znane polskie osobistości, takie jak piłkarz Grzegorz Krychowiak czy aktor Adam Woronowicz. W rolę prowadzącego wcielił się autor komiksów znany na YouTube pod nickiem Dem3000. Wprawia on w zakłopotanie swoich gości, a przy tym prezentowane są zalety korzystania ze Smart TV od Samsunga.

IKEA: Silence The Critics

W tej błyskotliwej reklamie stworzonej dla marki IKEA została przedstawiona historia, która idealnie trafia do ich odbiorców. Dotyczy powszechnego problemu, jakim jest nieład w salonie. Na samym początku poszczególne obiekty w domu ożywają i dissują bałagan w rapowych zwrotkach. To odniesienie do „wewnętrznego krytyka” nakazującego zachować porządek. Przy pomocy produktów IKEA rodzina organizuje swój salon, dzięki czemu ostatecznie panuje w nim czystość.

Podsumowanie

  • Video storytelling to technika marketingowa wykorzystywana w tworzeniu spotów reklamowych i innych formatów wideo. Polega na stworzeniu historii, która przedstawia, jak produkty lub usługi danej marki pomagają w rozwiązaniu rozterek odbiorcy.
  • Istotnymi elementami video storytellingu jest miejsce i czas, bohaterowie, cel, przeszkody do pokonania, a także fabuła i morał opowieści.
  • Przygotowując scenariusz, można skorzystać ze sprawdzonych koncepcji, jak np. „Kim jestem?”, „Dlaczego jestem tutaj?” czy „Wizja”. Te techniki świetnie sprawdzą się, aby budować więź z odbiorcami i podkreślić autentyczność firmy.
  • Aby stworzyć skuteczne video storytelling, warto określić grupę docelową i format wideo oraz przygotować plan działania wraz z kosztorysem. Następnie można przejść do pisania scenariusza.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 4.5

Patrycja Hampelska

Pasjonuje się pisaniem od najmłodszych lat. Już w dzieciństwie prowadziła papierowe pamiętniki i internetowe blogi, a także tworzyła własne wiersze. Dziś zdobywa doświadczenie jako redaktor SEO i copywriter. W codziennej pracy ceni sobie możliwość zgłębiania wiedzy na wiele różnych tematów, również wykraczających poza jej kręgi zainteresowań. Poza marketingiem internetowym fascynuje ją również moda i uroda, zdrowe odżywianie, psychologia, podróże i muzyka elektroniczna.

Komentarze

Daria16.07.2022 13:43

Bardzo doceniam użycie przykładów w artykule. Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

19.09.2024 Korekta & Redakcja
18.09.2024 Marketing
17.09.2024 Porady & Ciekawostki
16.09.2024 Marketing
13.09.2024 Korekta & Redakcja
12.09.2024 Porady & Ciekawostki
11.09.2024 Social Media
10.09.2024 Copywriting
09.09.2024 Porady & Ciekawostki

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu