Wielkie i małe litery – najważniejsze zasady pisowni

Reguły używania wielkich i małych liter w polszczyźnie są niezbyt skomplikowane. Większość osób na ogół jest w stanie samodzielnie rozstrzygnąć, który znak należy postawić w danym przypadku. Niektóre związane z tym zagadnieniem kwestie mogą być jednak problematyczne, dlatego warto poznać zasady pisowni małych i wielkich liter w języku polskim.
Kiedy należy postawić wielką literę?
Reguły pisowni – wielką czy małą literą – zależą w języku polskim od czterech głównych kryteriów. Są to kolejno:
- kryterium składniowe;
- kryterium znaczeniowe;
- kryterium graficzne;
- kryterium uczuciowe, zwane też grzecznościowym.
Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z wymienionych kryteriów.
Kryterium składniowe
Biorąc pod uwagę względy składniowe, konieczność zastosowania wielkiej litery w zapisie danej wypowiedzi występuje:
- na początku każdego zdania (chodzi tutaj zarówno o zdania rozpoczynające wypowiedź, jak i te następujące po kropce) – np. Dziś odpoczywam w domu. Jutro jednak zamierzam iść do pracy;
- gdy wypowiedź składa się z długiego opisu lub dłuższego wyliczenia – np. Nigdy nie zapomnę tego, jak zobaczyłem ją po raz pierwszy: Miała na sobie prostą, niebieską sukienkę w kwiatki;
- przy przytaczaniu czyjejś wypowiedzi, pod warunkiem, że wskazany cytat składa się przynajmniej z dwóch zdań – np. Narrator opisał go w następujący sposób: Arek od dzieciństwa odznaczał się dziewczęcą urodą. Miał długie, kręcone włosy i niebieskie oczy;
- po pytajniku lub wykrzykniku – np. Kochasz mnie? Najbardziej na świecie! (czasem jednak w takim przypadku możliwe jest użycie małej litery, jeśli zdanie następujące po wspomnianym znaku jest kontynuacją poprzedniego zdania, np. Hej! odezwij się do mnie!
Przeczytaj również
Kryterium znaczeniowe
Rozpoczęcie słowa od wielkiej litery jest uzasadnione w przypadku pewnych grup wyrazów. Są to przede wszystkim:
- nazwy osobowe, czyli imiona, nazwiska i przydomki ludzi, imiona zwierząt, drzew albo bohaterów literackich (np. Andrzej Nowak, Łysy, Reks, dąb Bartek, Królewna Śnieżka);
- jednostkowe i zbiorowe imiona bogów oraz istot mitologicznych (np. Zeus, Hera, Gracje);
- nazwy mieszkańców części świata, krajów, terenów geograficznych oraz hipotetycznych mieszkańców planet (np. Azjata, Polka, Kaszub, Marsjanin);
- nazwy państw, miast, gór, jezior, wodnych akwenów i części świata (np. Kraków, Alpy, Wisła, Mamry, Afryka);
- nazwy planet, gwiazd, gwiazdozbiorów i księżyców (np. Ziemia, Słońce, Wielka Niedźwiedzica);
- nazwy szkół, instytucji, urzędów i organizacji (np. Szkoła Podstawowa nr 5 w Jeleniej Górze, Uniwersytet Jagielloński, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy);
- nazwy ulic, dzielnic i zabytków (np. Lisia, Bielany, Wawel, Brama Floriańska);
- nazwy gazet i czasopism (np. Gazeta Wyborcza, Przyjaciółka);
- nazwy świąt (np. Wielkanoc, Boże Narodzenie);
- nazwy czcionek komputerowych i języków programowania (np. Arial, Java);
- nazwy indywidualne drużyn sportowych i zespołów muzycznych (np. Skaldowie, Legia Warszawa);
- nazwy firm i marek (np. Mercedes, Nike);
- nazwy nagród, orderów i odznaczeń (np. Nagroda Nobla, Order Orła Białego);
- nazwy imprez (np. XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina);
- nazwy cyklicznych audycji (np. Lista Przebojów Programu Trzeciego).
Od wielkiej litery zaczyna się także tytuły książek, filmów, seriali, programów telewizyjnych i audycji radiowych. W tym przypadku jednak nazwy pospolite występujące we wszystkich wyrazach poza pierwszym zapisujemy małą literą (np. Ludzie bezdomni, Randka w ciemno, Kevin sam w domu). To samo dotyczy także spójników i przyimków w nazwach czasopism (np. Świat i Ludzie).
Kryterium graficzne
Względy graficzne bierze się pod uwagę zwykle przy zapisie tytułów książek na okładkach, nagłówków w artykułach czy tytułów filmów i spektakli teatralnych na afiszach i plakatach. W tym przypadku panuje duża dowolność.
Wspomniane tytuły często rozpoczyna się wielką literą, a pozostałe wyrazy (poza nazwami własnymi) zapisuje się małą literą, np. Betlejem polskie, Bezgłośny krzyk. Dopuszczalny jest także zapis całego tytułu wersalikami, np. KRÓL LEAR, BALLADYNA.
W utworach poetyckich wielkie litery często pojawiają się na początku każdego wersu. Dotyczy to zwłaszcza wierszy pisanych przez dawnych autorów.
Na przykład w Trenach Kochanowskiego spotykamy taki zapis:
Jako oliwka mała pod wysokim sadem
Idzie z ziemie ku górze macierzyńskim śladem,
Jeszcze ani gałązek, ani listków rodząc,
Sama tylko dopiro szczupłym prątkiem wschodząc
[…]
(J. Kochanowski, Tren V)
Współcześni poeci często natomiast przy zapisywaniu małych i wielkich liter kierują się obowiązującymi regułami składniowymi. Widać to choćby w poezji K. K. Baczyńskiego:
[…]
Nic gruzy. Ale ująć
powietrze: tam formy rosną
z guseł i zaklęć — kołując —
coraz to bliższe. Mocno
w ręce spadają — nieznane,
czasem — niedokonane.
[…]
(K. K. Baczyński, Wyroki)
Czasem wielkie litery wraz z całą interpunkcją zostają zupełnie pominięte w utworach poetyckich. Mogą jednak pojawić się na początku wiersza i w nazwach pospolitych. T. Różewicz w jednym ze swoich utworów pisze na przykład:
Zapomnijcie o nas
o naszym pokoleniu
żyjcie jak ludzie
zapomnijcie o nas
[…]
(T. Różewicz, Zostawcie nas)
Kryterium grzecznościowe
Względy uczuciowe i grzecznościowe także mogą mieć wpływ na stosowanie wielkich liter. W ten sposób zapisuje się np. zaimki oraz bezpośrednie zwroty do danej osoby w korespondencji.
Dotyczy zarówno nieformalnych listów skierowanych do bliskich osób (np. Droga Mamo, bardzo Cię kocham), jak i oficjalnych pism (np. Panie Dyrektorze, zwracam się z uprzejmą prośbą o…).
Niektórzy decydują się na zapisywanie wielkimi literami terminów patriotycznych (np. Ojczyzna) i ważnych wydarzeń z historii Polski (np. Powstanie Warszawskie). Jest to dopuszczalne, jakkolwiek w takich przypadkach za poprawny uznaje się raczej zapis wspomnianych słów małymi literami. Nie dotyczy to jedynie opisowych nazw ważnych wydarzeń historycznych (np. Cud nad Wisłą, Grudzień’70).
Małe litery – kiedy uzasadnione jest ich użycie?
Zgodnie z obowiązującymi zasadami pisowni małe litery w języku polskim z reguły rozpoczynają nazwy pospolite, np. książka, samochód, stół, sukienka. Od tej litery zaczyna się również:
- przyimki i spójniki w nazwach wielowyrazowych (np. ulica Katarzyny ze Sieny);
- pojęcia i terminy geograficzne (np. południk, równoleżnik, tajga, tundra);
- tytuły naukowe i zawodowe oraz ich skróty (np. premier Donald Tusk, major Andrzej Wielek, Anna Świderska);
- rzeczowniki pospolite poprzedzające nazwy własne (np. ulica Jana Pawła II, park Skaryszewski);
- nazwy wyznawców religii (np. chrześcijanin, muzułmanin, żyd);
- nazwy mieszkańców miast (np. warszawiak, wrocławianka, gdańszczanin);
- nazwy pojedynczych egzemplarzy wyrobów marek przemysłowych (ford, volksvagen).
Małe litery stosuje się znacznie częściej niż duże. To one dominują w zapisie poszczególnych wypowiedzi.
Częste błędy w zapisie małych i wielkich liter
Zapis małych i wielkich liter czasem okazuje się problematyczny. Z taką sytuacją mamy do czynienia choćby przy pisaniu rzeczowników pospolitych poprzedzających nazwy własne.
Takie rzeczowniki niekiedy mogą bowiem stanowić część wspomnianej nazwy. Wówczas należy je zapisać dużą literą (np. Morze Śródziemne, Góra Kościuszki).
Z kolei nazwy obrzędów, w odróżnieniu od nazw świąt, rozpoczyna się od małej litery (np. walentynki, andrzejki). Wiele osób nie pamięta także o konieczności stawiania małych liter na początku nazw mieszkańców miast (np. krakowianin, szczecinianka).
Na szczęście, większość wymienionych błędów już wkrótce przejdzie do przysłowiowego lamusa. Zgodnie z ogłoszonymi w maju 2024 roku przez Radę Języka Polskiego zasadami nazwy mieszkańców miast będzie można zapisywać wielką literą, np. Łodzianin, Nowojorczyk.
Ujednolicono również zapis nazw geograficznych, wskazując na konieczność rozpoczynania w każdej sytuacji od wielkiej litery także pospolitego rzeczownika poprzedzającego nazwę własną (np. Plac Zbawiciela, Półwysep Hel). Tak samo nazwy pojedynczych egzemplarzy reprezentujących daną markę przemysłową będzie można zapisywać od dużej litery (np. Mercedes, Fiat). Omówione zmiany mają zacząć obowiązywać od początku 2026 roku.
Duża czy wielka litera?
Zasadniczo obie formy uznaje się za poprawne, choć częściej używa się określenia wielka litera. Prawidłowo mówi się też, że dane słowo rozpoczyna się wielką/dużą lub małą literą albo od wielkiej/dużej bądź małej litery.
Forma z dużej/wielkiej albo małej litery postrzegana jest natomiast jako niepoprawna, dlatego nie należy jej stosować.
Podsumowanie
- Przy zapisywaniu wielkich liter obowiązują cztery kryteria: składniowe, znaczeniowe, graficzne oraz uczuciowe/grzecznościowe.
- Wielkimi literami zazwyczaj rozpoczyna się zdania, a także nazwy własne (osób, zwierząt, geograficzne itp.).
- Od małej litery zapisuje się nazwy pospolite, a także m.in. nazwy mieszkańców miast, wyznawców religii oraz terminy geograficzne.
- Formy duża litera i wielka litera są poprawne. Prawidłowe są także wyrażenia wielką/dużą/małą literą oraz od wielkiej/dużej/małej litery.
- Nie należy używać wyrażenia z wielkiej/dużej/małej litery, gdyż jest ono nieprawidłowe.
Oceń artykuł:
Dodaj komentarz