Podstawowe zasady SEO copywritingu

Spis Treści:

Copywriting sam w sobie stanowi motor napędowy do pozycjonowania. Treść jest niezbędna, by wyszukiwarki mogły cokolwiek indeksować. Istnieją jednak pewne reguły, które po wdrożeniu zwiększają widoczność tekstu. W niniejszym artykule przedstawimy podstawowe zasady SEO copywritingu.

SEO copywriting – co to jest?

SEO copywriting polega na tworzeniu tekstów, które zwiększają widoczność w wyszukiwarce.

Pozycjonowanie treścią jest wynikiem odpowiedniej struktury oraz zastosowania odpowiednich słów kluczowych.

Aby istotnie wpłynąć na widoczność w Google, nie wystarczy zatem przekazanie merytorycznych informacji – należy trzymać się również określonych zasad SEO copywritingu.

Przykład:

Ktoś, kto pisze piękne powieści, niekoniecznie spodoba się algorytmom wyszukiwarek. Analogicznie specjalista, który zna tajniki pozycjonowania, bez odpowiedniej treści nie uzyska wysokiej pozycji.

Widać więc, że efekty zależą od kilku czynników. Aby je uzyskać, nie można dopuścić do słabego ogniwa. Przedstawmy więc zasady, które mają swój udział w pozycjonowaniu.

Zasady SEO copywritingu

Na zwiększoną widoczność tekstu wpływają dwa podstawowe czynniki:

Słowa kluczowe

Słowa kluczowe (frazy) to najważniejsze wyrazy, wokół których skupia się tekst. Informują wyszukiwarki, co jest głównym tematem artykułu bądź strony internetowej. Z tego względu są „uprzywilejowane” i powinny znajdować się:

 • w tytule,
 • w nagłówkach,
 • na początku treści (czyli tzw. lead w artykule).

Ponadto powinny znajdować się od czasu do czasu w środku tekstu, ale niezbyt często. 0,5–3% całkowitej zawartości słów to stężenie rekomendowane przez wytyczne wtyczki YoastSEO, a zgodnie z wymaganiami Google – ważne jest to, by treść była po prostu naturalna.

Korzystanie ze słów kluczowych powinno zostać poprzedzone ich analizą. Frazy długiego ogona, z mniejszą konkurencyjnością, mogą przynieść Twojej witrynie większy ruch i lepsze pozycje w wyszukiwarkach.

Artykuł powinien zawierać merytoryczną i ciekawą treść, gdzie słowa kluczowe są tylko dodatkiem.

Do niedawna pożądane było wyróżnianie fraz kluczowych w tekście, zazwyczaj pogrubieniem. Dziś już raczej nie stosuje się tej zasady – zdecydowanie lepiej jest podkreślić w artykule najważniejsze informacje, które są w nim zawarte. Użytkownicy, jak wiemy, zwykle nie czytają tekstu w całości, a skanują treść w poszukiwaniu najcenniejszych dla nich fragmentów.

Optymalizacja poza treścią

Ten etap pracy obejmuje:

Prawidłowe wykonanie tych zabiegów wpłynie na wygodę użytkownika i przejrzystość struktury, a w rezultacie na sprawniejsze indeksowanie tekstu przez roboty Google.

W zależności od tego, czy mówimy o artykule blogowym, podstronach czy opisach produktów, występują drobne różnice w optymalizacji. Niemniej wszystkie działania skupiają się na tym, by uwydatnić frazy kluczowe i zwiększyć czytelność tekstu.

Jak pisać teksty zgodnie z SEO?

Wspomniane wyżej zasady uznać można za najważniejsze, jednak warto wziąć pod uwagę inne wskazówki. Co jeszcze jest istotne?

 • Analiza konkurencji – sprawdź, w jaki sposób swoje treści buduje Twoja konkurencja. Na jakie frazy się pozycjonuje? Przejrzyj wyniki wyszukiwania z TOP10 Google.
 • Grupa docelowa – przed przystąpieniem do pisania, określ grupę docelową Twoich treści. Dzięki temu dowiesz się, jakim językiem należy się posługiwać, aby tekst był do niej dostosowany.
 • Linkowanie wewnętrzne – pozytywny wpływ na SEO ma także odpowiednie linkowanie. Jeśli widzisz, że możesz podlinkować do treści inne swoje teksty – zrób to.
 • Research – tworząc treści SEO, nie zapominaj o tym, że będą je czytać nie tylko roboty wyszukiwarek. Dlatego istotne jest, aby znaleźć dobre, wiarygodne źródła.
 • Długość – sprawdź, jaką długość zazwyczaj mają tworzone przez Ciebie rodzaje treści. Nie zawsze im dłużej, tym lepiej. Musisz dostosować tekst do wymagań, by nie był za długi, a zawierał konkretne informacje.
 • Formatowanie treści – niebagatelne znaczenie ma również odpowiednie formatowanie. Warto, aby tekst miał strukturę, wypunktowania, a najważniejsze informacje były np. pogrubione. Ściana tekstu nie zachęca do zapoznawania się z lekturą, a tym samym nie generuje ruchu.
 • Aktualizacja – treści, na które trafia odbiorca, muszą być aktualne. Sprawdzaj, czy Twoje teksty nie wymagają odświeżenia.

Podsumowanie

 • Zasady SEO copywritingu dotyczą zarówno treści, jak i jej formy. Zmierzają do tego, by tekst był ciekawy, jasny i rzetelny.
 • Merytoryczna treść jest fundamentem, na której osadzają się słowa kluczowe.
 • Nagłówki, formatowanie czy linkowanie to kwestie, które zwiększają ogólną jakość tekstu.
 • Z tego względu warto sumienne przestrzegać zasad SEO copywritingu, gdyż jest to duży krok w stronę profesjonalizmu dla każdej firmy. Ponadto efekty pozycjonowania przeradzają się w potencjał marketingowy, zwiększając sprzedaż i ruch na stronie.

Chcesz zamówić skuteczne teksty SEO? Skontaktuj się z nami!

Copywriting SEO - Oferta

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Bartosz Ciesielski

Założyciel organizacji Content Writer, najbardziej rozpoznawalnej marki pisarskiej na świecie (wg portalu LinkedIn). Twórca globalnej platformy dla pisarzy – contentwriter.co. Jego publikacje przyciągają blisko pół miliona czytelników rocznie. Obecnie rozwija oddziały Content Writer w ponad 40 krajach, m.in. w USA, Hiszpanii i Japonii. Prywatnie kompozytor i pianista.

Komentarze

Kordian Minkina18.08.2021 15:03

Bardzo ciekawy artykuł. Tak jak wspomniałeś używanie słów kluczowych w odpowiednich miejscach jest istotne, aby wysoko rankować w Google na wybrane frazy. Ja obecnie w procesie tworzenia treści korzystam z różnego rodzaju edytorów działających na bazie data driven, które znacząco przyspieszają wybór słów kluczowych i semantycznych, strukturę nagłówków, na jaki temat należy pisać itp.

Odpowiedz
TomekC23.10.2021 17:47

W końcu artykuł, gdzie SEO copywriting to nie tylko pisanie tekstu, ale również podejmowanie innych ważnych czynności. Dzięki!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

16.06.2024 Prawo & Finanse
15.06.2024 Korekta & Redakcja
14.06.2024 Porady & Ciekawostki
13.06.2024 Marketing
12.06.2024 Porady & Ciekawostki
11.06.2024 Marketing
10.06.2024 Porady & Ciekawostki
07.06.2024 Korekta & Redakcja
06.06.2024 Copywriting

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu