Zdrobnienia – czym są i kiedy można ich używać?
Zastanawiasz się, czym są zdrobnienia i czy możesz ich używać jako copywriter? Spieszymy z odpowiedzią! Czytając nasz artykuł, nie tylko poznasz odpowiedzi na te pytania, lecz także dowiesz się też, jak są tworzone zdrobnienia i jak je odróżnić od spieszczeń.
Czym są zdrobnienia i do czego służą?
Zdrobnienie to wyraz pochodny od wyrazu podstawowego utworzony poprzez dodanie przyrostka, a dokładniej sufiksu.
Ten zabieg ma na celu doprecyzowanie informacji. Używamy zdrobnień, by nazwać obiekt mniejszy od obiektu określonego przez wyraz podstawowy, np. domek to mały dom.
Zdrobnienia nazywamy deminutywami (łac. deminutivum).
Posługujemy się nimi również, mówiąc do dziecka lub chcąc wyrazić swój stosunek emocjonalny do przedmiotu wypowiedzi.
Warto wiedzieć, że zdrobnienia nie tylko określają pozytywny stosunek do czegoś lub kogoś, lecz także mogą być ironiczne, np. dyrektor – dyrektorek, przyjaciółka – przyjaciółeczka.
Czym różnią się zdrobnienia od spieszczeń?
Zdrobnienia są tworzone w sposób regularny poprzez dodanie sufiksów -ek, -ik/-yk, -ka, -ko po wyrazie podstawowym.
Mają przede wszystkim na celu przekazanie informacji o mniejszym rozmiarze przedmiotu, którego nazwa została zdrobniona, w stosunku do przedmiotu określanego wyrazem podstawowym.
Natomiast spieszczenia, czyli hipokorystyki, mają oddać nasze czułe nastawienie do kogoś, spieszczamy zatem tylko wyrazy będące nazwami istot żywych, np. mama – mamusia, Wojciech – Wojtuś, tata – tatuś, pies – psinka.
Czy zdrobnień możemy używać w pracy?
Należy pamiętać, że nagromadzenie zdrobnień może być uznane za irytujące i odbierane jako brak profesjonalizmu.
W związku z tym nie należy ich nadużywać. Nie są nie jednak zakazane w języku branżowym ani w wypowiedziach pisanych.
Ich zastosowanie musi być uzasadnione. Kiedy piszemy o małym domu, możemy użyć wyrazu domek, zwłaszcza gdy mamy na myśli np. domek na drzewie czy dla lalek.
Nie zapominaj jednak, że używanie zdrobnień nie jest wskazane w polszczyźnie oficjalnej. W języku potocznym mamy dużo większą swobodę wypowiedzi.
Podsumowując, sugerujemy używanie zdrobnień, tylko gdy jest to konieczne. O gabinecie niewielkich rozmiarów możemy przecież napisać: mały gabinet, a o niewielkim samochodzie – kompaktowe auto.
Podsumowanie
- Zdrobnienia to wyrazy nazywające obiekty mniejsze od tych określanych przez wyrazy podstawowe.
- Zdrobnienia są inaczej nazywane deminutywami. Tworzymy je, dodając do wyrazu podstawowego sufiksy: -ek, -ik/-yk, -ka, -ko.
- Zdrobnień należy unikać w polszczyźnie oficjalnej, a ich stosowanie w kontekście biznesowym czy politycznym może zostać uznane za nieprofesjonalne.
- Zdrobnienia nie są tym samym, co spieszczenia, które oddają emocjonalny stosunek do osoby bądź zwierzęcia.
Oceń artykuł:
Dodaj komentarz