Jak napisać zaproszenie?

Spis Treści:

Zaproszenie to jedna z często stosowanych krótkich form wypowiedzi. Ten rodzaj tekstu użytkowego stosujemy, organizując urodziny czy wesele, ale również spotkanie biznesowe, szkolenie czy ciekawą konferencję. Zastanawiasz się, jak napisać zaproszenie? Koniecznie przeczytaj tej artykuł! Dowiesz się, jakie elementy powinno zawierać oraz jak zadbać o jego przejrzystość. Wyjaśnimy także zasady odmiany nazwisk.

Czym jest zaproszenie?

Zaproszeniem nazywamy krótki tekst użytkowy, którego celem jest zachęcenie odbiorcy do udziału w organizowanym wydarzeniu.

Tego typu teksty wykorzystujemy nie tylko w życiu prywatnym, lecz również w pracy.

Co zawrzeć w zaproszeniu?

Aby osiągnąć cel, w zaproszeniu musisz umieścić odpowiedzi na pięć najistotniejszych pytań: kto zaprasza, kogo, na co, gdzie to wydarzenie się odbędzie oraz kiedy będzie ono miało miejsce. Jak wygląda to w praktyce?

Kto zaprasza?

Twój gość musi wiedzieć, od kogo otrzymuje zaproszenie. Tę informację często zamieszczamy w prawym dolnym rogu. Możesz również od niej zacząć swój tekst, np.: Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Sędziszowie Małopolskim ma zaszczyt zaprosić… Widzisz zatem, że nadawcę zaproszenia możesz podać na początku tekstu lub na jego końcu.

Kogo zaprasza?

Ważnym elementem tej krótkiej formy jest też odbiorca zaproszenia. Nie zapomnij napisać, kogo zapraszasz. Dlaczego? Nadawca mógłby się poczuć urażony, że wystosowałeś do niego zaproszenie ogólne. Ponadto może nie mieć pewności, czy jest ono rzeczywiście dla niego. Warto dodać również, czy odbiorca ma przyjść sam, czy też z całą rodziną, a może tylko z osobą towarzyszącą. Byłby zaskoczony, a może nawet zniesmaczony, gdyby na przyjęciu okazało się, że przyszedł z kimś, dla kogo nie ma dla niej miejsca przy stole.

Na co zaprasza?

Nie zapomnij o określeniu charakteru uroczystości. Przecież inaczej należy się przygotować na urodziny, inaczej na inaugurację nowego roku akademickiego, spotkanie biznesowe czy galę wręczenia nagród. Charakter wydarzenia niejednokrotnie będzie warunkował styl zaproszenia oraz jego estetykę.

Gdzie zaprasza?

Skoro odbiorca już wie, w czym będzie uczestniczył oraz od kogo otrzymał zaproszenie, powinien jeszcze dowiedzieć się, gdzie będzie miało to miejsce. W zależności od rodzaju relacji, może być potrzebne zamieszczenie informacji o dokładnym adresie lub tylko wskazanie, że np. będzie to dom nadawcy zaproszenia. Jeśli zaś swoje przedsięwzięcie organizujesz w lokalu, najlepiej nie tylko podać jego nazwę, lecz również wskazać dokładną lokalizację.

Kiedy zaprasza?

Nie zapomnij o jeszcze jednej niezbędnej informacji! Zamieść w zaproszeniu konkretną datę – zarówno dzień, jak i dokładną godzinę. Zadbaj o podanie ram czasowych eventu. Choć nie jest to niezbędne, Twoim gościom będzie łatwiej zaplanować czas i zorganizować np. opiekę do dzieci czy transport, jeśli będą wiedzieli, o której godzinie wydarzenie się zakończy.

Przydatne informacje w zaproszeniu

W zaproszeniu warto również zawrzeć dodatkowe informacje, dzięki którym unikniesz niespodzianek, a goście będą czuli się komfortowo.

O czym warto napisać?

Charakter imprezy lub jej przebieg

Jeżeli bal karnawałowy ma charakter balu maskowego czy przebierańców, warto to podkreślić. Jeśli chcesz zakończyć szkolenie przyjęciem, poinformuj o tym zaproszonych, by mogli zabrać stosowne stroje. A kiedy zamierzasz zorganizować urodziny w ogrodzie, uprzedź o tym swoich gości. W zaproszeniu możesz także skrótowo opisać przebieg przyjęcia, dzięki czemu adresaci poczują się dodatkowo zachęceni do obecności, nie będą też zdezorientowani.

Konieczność potwierdzenia udziału

Jeżeli chcesz wiedzieć, kto pojawi się na organizowanym przez Ciebie wydarzeniu, podaj na końcu zaproszenia swój numer telefonu. Dzięki temu będziesz miał pewność, na kogo możesz liczyć. Pamiętaj, by wskazać również termin, do którego należy potwierdzić obecność.

Odmieniaj nazwiska w zaproszeniach

Język polski jest językiem fleksyjnym. To oznacza, że nazwiska w zaproszeniach również należy odmieniać.

Jak to zrobić? Spieszymy z pomocą! Poniżej znajdziesz listę najważniejszych zasad.

  1. Nazwiska zakończone na -dzka/ki, -ska/ki czy -cka/ki odmieniamy jak przymiotniki. Będzie zatem: Czudecka – Czudecką; Rudzki – Rudzkiego.
  2. Nazwiska zakończone na -a należy odmienić jak wyrazy pospolite mające podobne zakończenie, np. Tupta – Tuptę (jak mata – matę); Krysa – Krysę (jak masa – masę).
  3. Nazwiska żeńskie kończące się na inną głoskę niż -a we wszystkich przypadkach przyjmują te samą formę.
  4. Nazwiska dwuczłonowe w zaproszeniach odmieniamy zgodnie z powyższymi zasadami, np. Czudecka-Wrona – Czudecką-Wronę; Turski-Kępka – Turskiego-Kępkę.
  5. Nazwiska męskie zakończone w mianowniku na głoskę twardą i -o odmieniamy tak samo, jak kończące się na -a, a zatem: Kościuszko – Kościuszkę, Cudziło – Cudziłę, Tworzydło – Tworzydłę.
  6. Natomiast nazwiska zakończone w mianowniku na -e odmienia się jak przymiotniki, np. Lange – Langego, Linde – Lindego.
  7. Gdy zaproszenie kierujesz do małżeństwa, nazwisko odmień tak, jak rzeczowniki pospolite osobowe mające takie samo zakończenie, np. Wrona – Wronowie – Wronów; Bonarek – Bonarkowie – Bonarków.

Uważaj na strony, na których można wygenerować wskazany przez siebie przypadek gramatyczny nazwiska! Niejednokrotnie pojawia się błędna fleksja, zachowaj więc czujność.

Zadbaj o przejrzystość zaproszenia

Jeśli Twoje zaproszenie będzie pisane drobnym drukiem lub wyszukanym krojem pisma, odbiorcy mogą nie odczytać niezbędnych danych.

Podobna sytuacja może mieć miejsce, gdy będzie zbyt długie. Pamiętaj więc:

  • Zaproszenie to krótka forma wypowiedzi! Zamieść w nim tylko istotne informacje.
  • Stosuj krótkie zdania.
  • Użyj zrozumiałego języka i stylu dostosowanego do okazji!
  • Zrezygnuj z wielu ozdobników graficznych, postaw na minimalizm.
  • Wyróżnij elementy najważniejsze: personalia zaproszonych, datę, godzinę i miejsce imprezy.
  • Informacje mniej istotne możesz zapisać mniejszym stopniem pisma na końcu zaproszenia, np. prośbę o potwierdzenie wraz z numerem telefonu.
  • Zastosuj odpowiednie wyrównanie – często jest to wyśrodkowanie.

Podsumowanie

  • Zaproszenie jest krótką formą użytkową, której celem jest zmotywowanie adresata do udziału w planowanym przez Ciebie wydarzeniu.
  • Niezbędne elementy zaproszenia to: nadawca, odbiorca, miejsce przedsięwzięcia, jego czas oraz charakter.
  • W zaproszeniu imiona i nazwiska należy odmieniać, jednak nazwiska żeńskie niekończące się na -a powinny pozostać w niezmienionej formie
  • Należy zadbać o czytelny krój pisma zaproszenia, wyróżnić najważniejsze informacje, zastosować spójny układ. Nie można przesadzić z ozdobnikami.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Anna Czudecka-Wrona

Anna z zawodu jest polonistką, ukończyła także edytorstwo w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Słowo pisane jest jej pasją od najmłodszych lat, gdy tworzyła wiersze czy opowiadania. Do dziś pisze teksty literackie do szuflady. Zarówno jako copywriter, jak i czytelnik ceni sobie wartość merytoryczną oraz poprawność językową, ortograficzną i interpunkcyjną. Prywatnie poziom endorfin podnosi jej chwila nad książką, dobra kawa czy rodzinna wyprawa. Z przyjemnością również gotuje, recytuje i śpiewa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

29.10.2024 Pozycjonowanie
28.10.2024 Korekta & Redakcja
25.10.2024 Porady & Ciekawostki
24.10.2024 Copywriting
23.10.2024 Korekta & Redakcja
22.10.2024 Korekta & Redakcja
21.10.2024 Porady & Ciekawostki
18.10.2024 Korekta & Redakcja
17.10.2024 Porady & Ciekawostki

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu