Copywriting Cena Za 1000 Znaków - Ile Zwykle Kosztują Teksty? Sprawdź!
Copywriting cena za 1000 znaków - przeczytaj artykuł!

Copywriting cena za 1000 znaków – ile kosztują treści?

W copywritingu cena za 1000 znaków waha się od kilku do nawet kilkuset złotych. Dlaczego tak się dzieje? W tym artykule przyjrzymy się, co wpływa na takie wahania oraz sprawdzimy, ile kosztują treści copywritera w 2021 roku.

Copywriting cena za 1000 znaków

Nie da się określić dokładnej stawki za 1000 znaków, gdyż jest ona kształtowana przez aktualną sytuację na rynku, oczekiwania finansowe copywriterów oraz przede wszystkim – rodzaj treści. Cena jest bowiem ściśle zależna od tematyki oraz ilości wymaganego researchu, co wpływa znacząco na czas tworzenia tekstu.

Spróbujmy jednak przyjąć ogólne widełki, w których mieści się zdecydowana większość copywriterów. Prezentowane dane są opracowane na podstawie naszych obserwacji oraz licznych doświadczeń zarówno z agencjami, jak i freelancerami. Formułując oczekiwane stawki za 1000 znaków, braliśmy pod uwagę najpopularniejsze grupy na Facebooku i wybrane strony firmowe.

Copywriter – Ile kosztuje tekst 1000 znaków?

Sprawdźmy oczekiwania finansowe za stworzenie 1000 znaków ze spacjami (zzs) w zależności od rodzaju tekstu.

 • Artykuły blogowe – od 8 do 60 złotych netto
 • Teksty zapleczowe – od 5 do 25 złotych netto
 • Artykuły eksperckie – od 25 do 80 złotych netto
 • Slogany – od 200 do 1500 złotych netto
 • Wpisy na Facebooku – od 25 do 100 złotych netto za sztukę
 • Treści na stronę internetową – od 20 do 70 złotych netto
 • Opisy produktów i kategorii – najczęściej jednolita stawka; od 8 do 30 złotych netto
 • Precle – dawniej 5-8 złotych netto; dziś rzadko spotykane w ofercie copywritera

Najczęstsza kwota za 1000 zzs wynosi więc 10-25 złotych netto.

Przy analizowaniu jakiegokolwiek cennika copywritera widzimy, że cena za 1000 znaków jest zawsze różnorodna. Nic w tym dziwnego, ponieważ wymagania dotyczące treści są tak odmienne, jak umiejętności copywritera.

Od czego zależą widełki?

Podstawowe aspekty, które mają wpływ na oferowane stawki, to:

 1. Kompetencje – treści profesjonalnych copywriterów są wyżej cenione. Wynika to z faktu, iż doświadczony pisarz lepiej wie, jak wykonać optymalizację pod SEO, jakie komunikaty zadziałają na odbiorców itd.
 2. Narzędzia copywriterskie – realizacja tekstów w oparciu o solidne dane zwiększa ich skuteczność, a wraz z tym również cenę.
 3. Język – teksty tworzone w obcych językach mogą być nawet o 300-400% droższe. Wyżej podane kwoty dotyczą treści w języku polskim, dlatego w przypadku skierowania oferty na rynki zagraniczne należy policzyć znacznie wyższą stawkę za 1000 znaków. Najtaniej wychodzi język angielski (droższy zaledwie o kilkanaście procent), rosyjski i ukraiński. Cena wzrasta wraz z malejącą popularnością języka.

Przykładowo, opis produktu wykonany w języku polskim przez początkującego copywritera będzie zwykle kosztował około 8-12 złotych netto za 1000 znaków ze spacjami. Treść na ten sam temat, opracowana przez zawodowego copywritera, będzie już kosztować 15-20 złotych, a jeśli zamówienie dotyczy copywritingu angielskiego – od 25 do 30 złotych.

Czy cena copywritingu rośnie?

Warto zwrócić uwagę na zauważalny trend, a mianowicie – stawki copywritingu za 1000 znaków konsekwentnie rosną. Prawdopodobnie jest to po części wynik inflacji, a także większej świadomości wśród przedsiębiorców i samych copywriterów. Dziś już nie ulega wątpliwości, że profesjonalne treści skuteczne spełniają wiele zadań marketingowych, a za dobry tekst dużo się płaci.

Wiele osób może być oburzonych, że za „zwykły tekst” ludzie oczekują kilkuset złotych. Jednakże wyczerpanie tematu, atrakcyjna treść oraz struktura pod SEO to czynniki, które sprawiają, że jeden świetny artykuł potrafi przynieść więcej korzyści od dziesięciu słabych.

Co więcej, zgodnie z zasadą content marketingu, wyszukiwarki prezentują jedynie treści najwyższej jakości, a za takie trzeba zapłacić adekwatnie do włożonej pracy – a więc dużo. Warto jednak zaznaczyć, że trend rosnących stawek obowiązuje głównie wśród profesjonalnych copywriterów. Nowicjusze wciąż oferują pisanie tekstów za bardzo niskie kwoty, co umożliwia im zyskanie doświadczenia oraz wzbogacenie swojego portfolio.

Cena tekstów copywriterskich za 1000 znaków – podsumowanie

 • Cena za 1000 znaków zależy od wymagań dotyczących tekstu, rodzaju treści, umiejętności copywritera, a także aktualnej sytuacji rynkowej.
 • Nie bez znaczenia pozostaje również czas współpracy, wielkość zlecenia oraz możliwość wystawienia faktury.
 • Najczęstsza stawka za 1000 znaków wynosi od 10 do 25 złotych netto.

Bez wątpienia można zapłacić kilkanaście złotych za cały artykuł, ale pojawia się pytanie, czy będzie on skutecznie realizował cele marketingowe, zwiększając sprzedaż lub pozycjonowanie. Z drugiej strony równie łatwo można przepłacić za treści, choć konkurencja nieustannie poprawia sytuację zleceniodawców, oferując dobre teksty w przystępnej cenie.

Mamy nadzieję, że rzuciliśmy choć trochę światła na zagadnienie, ile kosztuje u copywritera tekst 1000 znaków. W przypadku wielu zleceń trzeba się liczyć ze znaczącymi wydatkami, ale jakość jest szczególnie istotna w copywritingu.

Jeśli chcesz zamówić profesjonalne treści, skontaktuj się z nami! Jesteśmy zespołem copywriterów, który opracuje dla Ciebie skuteczne teksty marketingowe.

Przeczytaj także:

Komentarze

 1. Mega poważnym problemem, jeśli chodzi nie tylko o stawki, ale i cały rynek jest to, że zleceniodawca często nie rozumie, z jakich usług korzysta i co do końca chce osiągnąć. Z resztą często sam piszący tego nie wie. W Polsce na każdego piszącego mówi się copywriter, gdzie w rzeczywistości copywriter to ktoś, kto pisze teksty sprzedażowe, i nie ma np nic wspólnego z optymalizacją treści pod SEO. Nagrałem o tym materiał, zapraszam: https://youtu.be/6zQxQdavCOo

  1. Niestety copywriter to pojemne określenie i nawet słowniki mają problem z aktualnym zdefiniowaniem zakresu usług. Dlatego też powstaje wiele odgałęzień takich jak seo copywriter, content writer, ghostwriter itp. Rynek dopiero się kształtuje i poczekamy jeszcze dobrych parę lat, zanim zawody pisarskie – oraz ich określenia – finalnie się ustabilizują.

 2. Im więcej będzie świadomości czym jest tekst i jakie ma znaczenie treść, tym stawki będą większe. internet jest pełen bezwartościowych wsadów i ta era powoli odchodzi do lamusa.

  1. Również zauważamy ten trend z uwagi na szereg sprzyjających warunków. Po pierwsze, treść staje się coraz istotniejszym czynnikiem rankingowym w SEO, gdyż w dużym stopniu przekłada się na jakość strony, którą algorytmy coraz trafniej oceniają. Jeśli więc mowa o ruchu z wyszukiwarki, firmy coraz chętniej inwestują w porządną robotę copywriterską. Po drugie, napisanie dobrego tekstu wymaga solidnego przygotowania merytorycznego. Nie ma tu dróg na skróty, trzeba włożyć wiele pracy, a na horyzoncie nie widać żadnych alternatyw mogących zwiększyć produkcję fachowej treści. Zapotrzebowanie na content rośnie lawinowo, a specjalistów nie przybywa w adekwatnym tempie – mamy więc przerost popytu nad podażą, co również odbija się na stawce za 1000 zzs. Trzecia sprawa to sam charakter copywritingu, który jest przecież bardzo mocno związany z wizerunkiem firmy. Zazwyczaj firma woli zapłacić więcej, aby zamieścić na swojej stronie jakościowe informacje, które przyniosą dodatkowe korzyści brandowe. Na tym naprawdę się nie oszczędza, a przynajmniej do pierwszej wtopy 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *